A dietetikus szerint ez a 11 legegészségesebb zöldség

Persze minden zöldség egészséges, azonban akadnak közöttük szuperegészségesek. Nézzük, melyek azok, amiket a legtöbbször kéne fogyasztanunk a dietetikus szerint.

Ha szeretnénk valóban egészségesek lenni, akkor érdemes minél több zöldséget fogyasztani, ezt mindenki tudja. Persze minden egyes zöldség szóba jöhet, vannak, amelyeknek kiemelten magas a tápanyagtartalmuk, így érdemes egy kicsit nagyobb előnyben részesíteni őket. Nézzük, mely zöldségeket ajánlja a dietetikus.

Répa

A zöldség fontos biológiai hatóanyaga a bétakarotin (más karotinokat is tartalmaz), amelynek egyébként a színét is köszönheti. A szervezet a bétakarotint szükség szerint A-vitaminná alakítja át. Kutatások kimutatták, hogy a karotin fogyasztás csökkenti a mellrák kialakulásának kockázatát. Ezen kívül a répa tartalmaz még K- és C-vitamint is.

Brokkoli

A brokkoli többek között azért került fel a listára, mert nagyon alacsony a kalóriatartalma, tápanyagtartalma azonban rendkívül gazdag. Magas A-, K- és C-vitamin-tartalma miatt nagyon egészséges, a rákmegelőző diétában is fontos szerepet kap.

Gomba

A gombák technikailag nem zöldségek, de rendkívül jó tulajdonságokkal rendelkeznek. Többek között támogatják a szív egészségét, segítséget nyújtanak a betegségek megelőzésében, és tanulmányok szerint csökkenthetik a depresszió kockázatát.

Fodros kel

Energia- és makrotápanyag-tartalmát tekintve a kelkáposzta és a fodros kel között nincs érdemi különbség, a kale szénhidráttartalma valamivel alacsonyabb, mint a kelkáposztáé, míg élelmirost-tartalma kicsit magasabb.

A mikrotápanyagokat tekintve már azonban valóban vannak látványos különbségek: a fodros kel kalciumtartalma mintegy hétszerese a kelkáposztáénak, a C-vitamin-tartalma háromszorosa, míg az A-vitamin-tartalma közel ötszöröse.

Spenót

A spenót kiváló C-, A-, és B-vitamin-forrás, és hírével ellentétben nem tartalmaz túl sok vasat. Ezenkívül tele van nitrátokkal, melyek segítik a szív- és érrendszer helyes működését. A fiatal, friss, élénkzöld spenótleveleket fogyaszthatjuk nyersen salátákban, míg az öregebb, mélyzöld leveleket inkább párolva, főzve.

Zöldspárga

Energiatartalma alacsony, sok vizet, káliumot és C-vitamint tartalmaz. Ezen kívül remek természetes vízhajtó, és prebiotikumként táplálja az egészséges bélbaktériumokat. A zöldspárga élénk zöld színű, íze intenzívebb, mint a fehéré. Sokoldalúan felhasználható: alkalmas előtelnek, levesnek, köretnek, rizottóba vagy húsételekhez.

Karfiol

A karfiol energiatartalma alacsony, így energiaszegény étrendek kialakításánál és a cukorbetegek számára kedvező tápanyagforrás lehet. Szénhidráttartalma csekély. A karfiolnak az egészséges táplálkozásban nagy szerepe van, mivel a benne lévő élelmi rost, és bizonyos kéntartalmú összetevők- a többi káposztafélékhez hasonlóan- védelmet nyújthatnak egyes betegségekkel szemben. Továbbá a növény C-vitamin-tartalma is jelentős.

Cékla

Jelentős a kálium-, kálcium-, vas-, nátrium-, foszfor- és kéntartalma, valamint gazdag antioxidáns tulajdonságú A-, B- és C-vitaminban. A népi gyógyászatban kiváló vérképzőként ismerik. A céklalé sárgarépalével keverve májtisztító, májvédő hatású. Erősíti az immunrendszert. Magas folsavtartalma miatt kismamák számára ajánlott a fogyasztása.

Paradicsom

A vitaminok közül legjelentősebb a C-vitamin, de még 11-12 féle vitamin található benne, közöttük az A, B1, B2, ezek mellett jelentős mennyiségben tartalmaz karotint. Szemben a gyümölcsökkel, amelyeknek nyersen magasabb a C-vitamin-tartalma, a paradicsomnak főzve nagyobb a tápértéke, mert a likopin így könnyebben ki tud szabadulni a növényi rostok közül.

Élelmezési célok mellett gyógyhatása is jelentős. A tomatin nevű alkaloidájából gombás betegségek, gyulladásos folyamatok elleni kenőcsöket készítenek.

Édesburgonya

Rendkívül hasznos és gazdag tápanyagforrás, kalóriatartalma azonban igen alacsony, így diétázók is bátran fogyaszthatják. Gazdag béta-karotinban, ami egy antioxidáns hatású vegyület, az A-vitamin elővitaminja, emellett pedig gazdag folsavban, magnéziumban és káliumban is.

Padlizsán

Az indiai természetgyógyászat szerint vérképző, vízhajtó, bélgyulladást gátló, emésztést fokozó, ezen kívül nyákoldó hatása enyhíthet az asztmában illetve hörghurutban szenvedőknek is. Emésztőszervi, máj- és vesebetegségeknél jó hatású, de nem ajánlott gyomorsavtúltengés és gyomorfekély esetén.

A gyógyászatban a padlizsán terméskivonatát a máj és epefunkció javítójaként tartják számon. Japán kutatások szerint a padlizsán antocianintartalma csökkenti az összkoleszterin-szintet, és növeli a jótékony hatású HDL-koleszterinszintet. A fenolsavak megvédik a sejteket a szabad gyököktől, így rákellenes hatásúak.

Forrásunk volt.


Még több egészség:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Címlapról ajánljuk