Spenót

Spenót

Leírás

Spenót – receptek, leírás, tippek

Ez a kis zöld levélke sokunkban rossz gyerekkori emlékeket hagyott, de ha megtaláljuk azt az elkészítési formát, amely kedvünkre való, könnyen megszerethetjük. Számtalan módon felhasználhatjuk a spenótleveleket, tehát lépjünk túl a klasszikus spenótfőzeléken, és készítsünk belőle ellenállhatatlanul finom fogásokat! 

A spenót egy rendkívül egészséges alapanyag, sok benne a kalcium, magnézium, folsav, ráadásul a C-vitamin-tartalma is jobban érvényesül, ha nyers formájában fogyasztjuk, például salátát vagy turmixot készítve belőle. A hírével ellentétben nem tartalmaz túl sok vasat, viszont kalória- és szénhidrátszegény levélzöldség.

Most pedig következzenek a vásárlási, tárolási és elkészítési tippek:

Mi a spenót?

A spenót az egyik legkedveltebb levélzöldség, tavasztól őszig nemcsak gyorsfagyasztott, hanem friss leveleiből is készíthetünk köreteket, főételeket, reggeliket vagy akár egészséges zöldségleveket. 

A spenótot, más néven parajt szinte a világ minden részén fogyasztják, ráadásul meg is ünnepelhetjük, méghozzá március 26-án. Ez ugyanis a nemzetközi spenótnap! Jellegzetes, kesernyés íze miatt azok közé a zöldségek közé tartozik, amelyet vagy szeret az ember, vagy nem. A fiatal, friss, élénkzöld spenótleveleket nyersen salátákban, míg az öregebb, mélyzöld leveleket valamilyen formában (pl. párolva, főzve) fogyasszuk.

Mi készüljön belőle?

Fogyaszthatjuk hidegen és melegen is. Ha friss, leveles formájában használjuk fel, az első és legfontosabb lépés, hogy alaposan, többször mossuk meg a zöldségleveleket, így elkerülhetjük, hogy az ételünkbe homokszemcsék kerüljenek. A legbiztosabb, ha egy salátacentrifugát is bevetünk.

Párolása könnyű mutatványnak tűnhet, azonban több hibát is véthetünk: érdemes semleges ízű zsiradékot használni, például napraforgóolajat. Pároljuk alacsony lángon, és kevergessük folyamatosan, mivel könnyedén oda tud kapni. A spenót 91%-a víz, így semmiképp se rakjunk rá fedőt, mert túl vizes és íztelen lesz a végeredmény. Fűszerezni a párolás legvégén érdemes, így intenzívebben érezhető lesz a rászórt só és bors.

Többségében főzelék készül a parajból, de ennél jóval izgalmasabb ételeket is feldobhatunk vele. Jól áll egy isteni lasagne-betétnek, salátának, turmixnak, gnocchinak, sós palacsintának, pesztónak, de akár spenótcurryt is varázsolhatunk belőle. Nagyon jól párosítható sajtokkal (például kecskesajttal vagy fetával), csicseriborsóval, paradicsommal, brokkolival.

Menzafelejtő spenótos recepteket itt találsz, nézd!

Mikor vegyem

Fagyasztott és zacskózott formájában egész évben kapható, könnyen beszerezhető a boltok polcairól, de tavasztól őszig van idénye, ekkor érdemes betárazni belőle.

hogyan tároljam

Mosatlanul a hűtőszekrény zöldséges rekeszében tartva négy-öt napig eláll, egy hét után elveszti a benne rejlő tápanyagainak nagy részét. Jól fagyasztható.

100g Spenót

fehérjetartalom

2.86 g

zsírtartalom

0.238 g

szénhidráttartalom

3.63 g

víztartalom

91.4 g

Hány kalória

gramm

spenót?

Top ásványi anyagok

Kalcium

99 mg

Magnézium

79 mg

Nátrium

79 mg

Foszfor

49 mg

Top vitaminok

B6 vitamin

0.195 g

C vitamin

28.1 mg

Kolin

19.3 mg

Lutein+zeaxantin

12198 µg


Tápanyagtartalom / 100 gramm

fehérje

2.86 g

Zsír

telített zsírsav

0.063 g

egyszeresen telített zsírsav

0.01 g

többszörösen telített zsírsav

0.165 g

ásványi anyagok

Kalcium

99 mg

Vas

2.71 mg

Magnézium

79 mg

Foszfor

49 mg

Nátrium

79 mg

Cink

0.53 mg

Réz

0.13 mg

Mangán

0.897 mg

Szelén

1 µg

szénhidrát

rost

2.2 g

cukor

0.42 g

víz

91.4 g

vitaminok

Tiamin - B1 vitamin

0.078 mg

Riboflavin - B2 vitamin

0.189 mg

Niacin - B3 vitamin

0.724 mg

Pantoténsav - B5 vitamin

0.065 mg

Folát

194 µg

Kolin

19.3 mg

Béta-karotin

5626 µg

Lutein+zeaxantin

12198 µg

E vitamin

2.03 mg

K vitamin

482.9 µg

A vitamin

469 µg

C vitamin

28.1 mg

B6 vitamin

0.195 g

Címlapról ajánljuk

További cikkek