Az egyetlen omlóstészta-recept, amire szükséged lesz

Nem nehéz elveszni a karácsonyi recepthóviharban: ha a tökéletes elkészítési módot keressük a kedvenc süteményeinkhez, akár órákat is eltölthetünk a kutatással. Persze erre nem mindig van idő, ezért ismerjük most meg a mindenre használható omlós tésztát.

Karácsony előtt nincs idő a totojázásra vagy négy-öt süteménytészta begyúrására. Mennyivel jobb lenne, ha egyetlen omlós tésztából megsüthetnénk hat különböző édességet (vagy sósságot) is? Nos, ez az álom mostantól valóra válik, ugyanis létezik egy olyan recept, ami univerzálisan használható a konyhában: lehet belőle sós vagy édes pite, keksz és sok minden más is. Nézzük, hogyan gyúrhatjuk be ezt az omlós tésztát!

Az egyetlen omlóstészta-recept, amire szükséged lesz

Állandó arányok

Az omlós tészta három legfontosabb hozzávalója a vaj, a liszt és a víz. Ezekből egy olyan univerzális alapot hozhatunk létre, amit utána kedvünkre formálhatunk, ízesíthetünk és variálhatunk.

Az arányok pedig a következők: súlyban feleannyi vaj kell, mint liszt.

Ezen kívül, ha édes süteményt sütünk, adhatunk pár csipet cukrot a liszthez, sós falatkák esetében pedig egy kis sót, azonban inkább úgy tervezzünk, hogy az ízek nagy részét a töltelék (valamilyen krém vagy lekvár, esetleg sajt) vigye el.

Vízből nincsen konkrétan meghatározott mennyiség, annyi folyadékra lesz szükségünk, amennyit felvesz a tészta.

Így bánjunk a tésztával

A legfontosabb, hogy hideg vajjal dolgozzunk, így nem fog ragadni a massza, és sokkal omlósabb lesz a végeredmény. A zsiradékot vágjuk kockákra (vagy lefagyasztva reszeljük le), majd morzsoljuk el a száraz hozzávalókkal (liszt és só, esetleg cukor).

Amikor olyasmi állaga lesz, mint a vizes homoknak (nagyjából 1 perc morzsolás után), kezdjünk el hozzá adagolni nagyon hideg (a legjobb a jeges) vizet. Először csorgassunk bele 3-4 kanálnyi vizet, és körkörös mozdulatokkal kezdjük el dolgozni a tésztát.

Ha azt látjuk, hogy nem akar összeállni, tegyünk bele még vizet, egy-egy kanalanként haladva. Gyorsan dolgozzunk, nehogy megolvadjon a vaj. Az összeállt tésztát tegyük a hűtőbe, legalább 30 percre, és használjuk, ahogy szeretnénk.

Édes pite

Süthetünk belőle édes pitéket: vajazzunk ki egy kerek formát, majd alaposan lisztezett felületen nyújtsuk ki a tésztát. Egyengessük el a sütőedényben, és süssük elő (zsírpapírral kibélelve, valamilyen pitenehezékkel).

Ekkor mehet bele a töltelék: friss gyümölcs vagy lekvár, édes krémek, pudingok, ami nekünk tetszik. Készíthetünk nyitott vagy zárt pitét is, utóbbi esetben annyi tésztát gyúrjunk be, hogy jusson felülre is.

Sós pite

A dolgot eljátszhatjuk sós oldalon is: quiche-jellegű sós pitéket is csinálhatunk, sült zöldségekkel, sonkákkal vagy hússal és egy tejszínes-tojásos-sajtos keverékkel, ami a sütőben besűrűsödik.

Itt is érdemes elősütni a tésztát, nehogy a töltelék eláztassa, és az alja sületlen maradjon.

Keksz

Talán a legkevésbé macerás dolog, amit egy nagy adag omlós tésztával kezdhetünk, az a keksz. Nyújtsuk ki vékonyra, szúrjuk ki tetszőleges formákkal, és süssük sütőpapírral kibélelt tepsin, 180 fokon, 10-12 percig. Ügyeljünk, nehogy odaégjenek.

Gazdagíthatjuk őket ízben vaníliával, citromhéjjal vagy fűszerekkel. Megszórhatjuk őket pirított magvakkal, aszalványokkal, cukorral. Ha a sós ízek kedvelői vagyunk, használjunk köményt, szezámmagot, reszelt sajtot.

Töltött keksz

A kisütött kekszeket meg is tölthetjük: isler módjára lekvárral, vagy csokikrémmel, bevonhatjuk őket olvasztott csokoládéval. Szórhatunk rá aprított magvakat, kókuszreszeléket, hogy szebben nézzenek ki.

Morzsa

Ha pedig nem szeretnénk konkrét süteményt sütni, de mégis összedobnánk valami egyszerű édességet, készítsünk az omlós tésztából morzsát. Fagyasszuk le a kész tésztát, majd egy nagylyukú reszelőn reszeljük egy sütőpapíros tepsire.

Süssük nagyjából 10 percig, vagy amíg a darabok aranybarnák (de nem égettek), és átsültek. Használjuk a morzsát pohárkrémekhez: összekeverhetjük aszalt gyümölcsökkel vagy magvakkal, és rétegezhetjük krémekkel, kompóttal, gyümölccsel és tejszínhabbal.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!


Segítünk a karácsonyi készülődésben:

Címlapról ajánljuk

7 imádnivaló teraszos hely Budapesten, ahol jót is ehetünk

Egyre inkább kikívánkozunk a négy fal közül. Ha szeretnétek a szabad ég – vagy épp egy napernyő – alatt lazulni, annyi sok jó lehetőség van a fővárosban! Ajánlunk helyet a pesti flaszteren, a budai és a pesti Duna-parton is, hiszen a terasz is sokféle lehet a csupazöld kerthelyiségtől a belvárosi kiülős helyekig. Teraszra fel!

Nosalty

További cikkek

Így készítsd el otthon a kínai kifőzdék gyöngyszemét, a gong...

Szégyen, nem szégyen, időnként mindannyian betérünk egy-egy ázsiai büfébe, hogy gyors komfortkaja gyanánt vegyünk egy kis adag csirkét rizzsel. Persze mindenkinek más a kedvence: ki a szezámos csirke, ki az édes-savanyú rajongója, vannak tofu- és bambuszrügyfanok, és ott vannak az olyan mindig megbízhatóan egyforma fogások, mint a mogyorós csirke, azaz a gong bao. Na, most azt mutatjuk meg, hogyan készíthetitek el házilag, autentikus módon!