Főzz szezonálisan ezekkel a friss januári alapanyagokkal

Mindannyian szeretnénk egy fokkal tudatosabban táplálkozni, nem? Ennek kulcsa pedig elsősorban az alapanyagokban rejlik, amiket a konyhában használunk. A Nosalty csapatával ebben szeretnénk most mindenkinek segítséget nyújtani azáltal, hogy minden hónapban bemutatjuk az éppen aktuálisan termő/beszerezhető zöldségeket és gyümölcsöket, és a belőlük készíthető jobbnál jobb ételeket.

Január van, az új év frissességével vághatunk neki a főzésnek. De mit kapunk ebben a zord időben? A januári alapanyagok meglepően sokszínűek, ha megismerjük őket: megannyi kreatív felhasználási mód rejlik a téli zöldségek és gyümölcsök kemény héja alatt, csak vegyük a fáradtságot a megpucolásukra. Következzenek a szezonális januári alapanyagok és minden, amit róluk tudni érdemes!

Főzz szezonálisan ezekkel a friss januári alapanyagokkal

Fodros kel

A mélyzöld, rojtos szélű levelek ilyenkor bukkannak fel a zöldségesek és piacok standjain arra várva, hogy hazavigyük őket. A káposztafélék családjába tartozó fodros kel igazi téli tápanyagbomba: tele van pakolva különböző vitaminokkal, antioxidánsokkal és más tápanyagokkal.

Magas a kalciumtartalma, és igen sok C- illetve A-vitamin található benne.

Élelmi rostokban gazdag, ezzel szemben viszont alacsonyabb a szénhidráttartalma, mint a hétköznapi kelkáposztáé. Készíthetünk belőle salátát (akár nyersen is), levesekbe és egytálételekbe szórhatjuk, ezekben gyorsan megfő. Reggeli smoothie-alapanyag is lehet, csodás zöld színt kap tőle az ital.

Csicsóka

A burgonyára hasonlító gumók ilyenkor széles körben elérhetők, és ez nagyon jó hír lehet minden tudatos táplálkozónak. A csicsóka ugyanis nagyon sok rostot tartalmaz, ráadásul jó rostokat, amik lassan szívódnak fel. Ezen kívül prebiotikus hatású zöldségről van szó, és káliumtartalma sem elhanyagolható.

Ugyanúgy használhatjuk, mint a sima burgonyát: főzelék, leves és krémleves, sőt, chips is készülhet belőle. Párosítsuk harsány ízekkel, hagymafélékkel, mustárral, tormával.

Fekete retek

Külsőleg talán nem a legvonzóbb zöldség (mindig olyan érzést kelt az emberben, mint ha koszos lenne), azonban mindenképpen megéri fogyasztani. Sok-sok C-vitamint rejt magában, erősíti az immunrendszert. Ez pedig főleg télen nagyon jól jön.

Szabályozza a koleszterinszintet is, gazdag élelmi rostjainak köszönhetően. Ezek az emésztés rendben tartásához is hozzájárulnak. Alacsony kalóriatartalma miatt könnyedén beilleszthető különböző diétákba. Sülve-főve, de nyersen is isteni: saláták, levesek és hidegtálak szereplője lehet.

Naspolya

Kevésbé ismert téli kedvenc: a naspolya mégis egy olyan gyümölcs, ami sokat hozhat a januári konyhába. A Távol-Keletről érkezett hozzánk, közeli rokonai közé tartozik a körte, az alma és a birs.

Gyulladáscsökkentő hatását a szájban és a garatban is kifejti, megoldást nyújthat egyes bélbetegségekre is. Az almafélék között is kiemelkedően sok C-vitamin található benne. Mivel jelentős a pektintartalma, előszeretettel főznek belőle lekvárt. Vasban is igen gazdag.

Ugyan ősz végén szüretelik, ilyenkor tűnik fel sűrűbben a piacokon, az amúgy is ritkásabb a gyümölcsfelhozatalt kiegészítve. Ha unjuk az almát, körtét, együnk egy kis naspolyát!

Pasztinák

A fehérrépára hasonlító, sárgarépával rokon gyökérzöldséget anno a krumpli taszította le a népszerűségi lista tetejéről, és csak mostanában kezdett újra felbukkanni a láthatáron. Édesebb, sötétebb színű és vastagabb, mint a fehérrépa: ezek alapján különböztethetjük meg a kettőt egymástól.

Fehérjében, C-vitaminban és pektinben is bővelkedik, főzete pedig görcsoldó, vese- és gyomorbajokra is jó gyógyír lehet.

Használhatjuk a zeller, a sárga- és a fehérrépa helyettesítésére vagy mindezek mellett is. Zöldséglevesekben, hüvelyesekkel teleszórt egytálételekben nagyon jól mutat, de zöldségkrém is készülhet belőle.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Legyünk együtt tudatosabbak:

Címlapról ajánljuk

További cikkek