Ezért fontos neked és a Földnek is, hogy szezonális alapanyagokkal főzz

A fenntartható gasztronómia egyik kulcsszava a szezonalitás: mindig azt fogyasszuk, ami a térségben éppen megterem - friss, helyi alapanyaggal főzzünk!

EZÉRT JOBB A SZEZONÁLIS

A fenntartható gasztronómia egyik kulcsszava a szezonalitás: mindig azt fogyasszuk, ami a térségben éppen megterem. A nyár ebben is megújulást hoz, a nehezebb fogások helyett végre jöhetnek a friss saláták, levélzöldségek és könnyedebb étkezések! A szezonális ételek fogyasztása azonban nemcsak az egészségünk szempontjából kiemelt jelentőségű, de az élelmiszerpazarlás csökkentéséhez is nagy mértékben hozzájárulhatunk.

Az élelmiszerek iránti kereslet 10 éven belül 50 százalékkal, a vízfelhasználás pedig 30 százalékkal növekszik, a forrásaink kimerülőben vannak, a társadalmi igények is megváltoztak: a jóllakottság és a gasztronómiai élmény mellett sokaknak egyre fontosabb, hogy olyan egészséges ételek kerüljenek az asztalra, amelyek a környezet és a közösség szempontjából is fenntartható módon jutottak el a magtól a tányérig.

Minél több ideig tárolják és minél hosszabb utat kell megtennie az ételnek az asztalunkig, annál nagyobb az esélye, hogy megromlik és hulladékként kerül a szemétbe. Az élelmiszer-hulladék több mint fele az ellátási lánc részeként termelődik, vásárlási szokásaink megváltoztatásával azonban sokat tehetünk a pazarlás mérséklésére – ha például helyi termelőktől vásárolunk szezonális ételt, jelentősen csökkenthetjük azt az ételmennyiséget, ami a polcra kerülése előtt a szemétben kötne ki. Hazánkban évente, az élelmiszerlánc minden pontját figyelembe véve, közel 175 kilogramm élelmiszerhulladék termelődik fejenként, amit az éhezők ellátására is fordíthatnánk. Az élelmiszerfelesleg felkutatása, mentése és újraelosztása a rászorulók között nem csak nemes, de nagy körültekintést igénylő feladat, amit hazai szinten a Magyar Élelmiszerbank Egyesület karolt fel. A szervezet több mint 14 éve segít a nélkülözőknek eljuttatni a feleslegesen termelt élelmiszerek még megmenthető részét, tevékenységükkel viszont nemcsak a leszakadó társadalmi csoportok mindennapos ellátását segítik, de környezetvédelmi célokat is szolgálnak munkájukkal.

SLOWFOOD-MOZGALOM

Az Élelmiszerbankhoz hasonló kezdeményezések már a 80-as években sem voltak ismeretlenek, hiszen maga a pazarlás sem újkeletű probléma: az 1986-ban Olaszországban megalakult slowfood-mozgalom kezdeti törekvései között említették a regionális mezőgazdasági és gasztronómiai hagyományok, a tradicionális gazdálkodás, a helyi ételek megőrzését és a gasztronómia, mint élmény újjáélesztését.

A mozgalom olyan átfogó megközelítéssel tekint az élelmiszerre, mint ami erős kapcsolatot jelent a bolygónk, az emberek és a politika között. Napjainkra a mozgalom több ezer projektet és több millió embert foglalkoztat több mint 160 országban, és olyan égető problémákkal foglalkozik, mint a globalizáció, az élelmiszerfelesleg, az éhínség vagy a fenntarthatóság.

MIT TEHETSZ TE?

Kicsiben mi magunk is tehetünk ezekért a célokért, például azzal, ha a gasztronómiai hagyományokat követve azt és ott esszük, ami éppen akkor megterem. Magyarországon nem véletlenül hagyományos téli étel a töltött káposzta vagy a disznótoros, míg a zsenge rántott csirke petrezselymes újkrumplival és friss fejes salátával már a tavasz és a nyár ízei közé tartoznak.

Persze a felelős, környezetbarát konyha vezetése összetettebb feladat, mint csupán a szezonhoz való alkalmazkodás: a bevásárlólista készítésétől az élelmiszerek tárolásán át a hulladékkezelésig sok mindent tehetünk azért, hogy a háztartásunk „fenntartható” legyen. Aki szívesen böngészne a témában, annak a Magyar Élelmiszerbank hasznos információkat, tippeket és recepteket bőségesen tartalmazó Esélyt az ételnek! című tematikus oldalát ajánljuk.

...és ezeket láttad?

Ezeket olvastad már?

Címlapról ajánljuk

Így készítsd el otthon a kínai kifőzdék gyöngyszemét, a gong...

Szégyen, nem szégyen, időnként mindannyian betérünk egy-egy ázsiai büfébe, hogy gyors komfortkaja gyanánt vegyünk egy kis adag csirkét rizzsel. Persze mindenkinek más a kedvence: ki a szezámos csirke, ki az édes-savanyú rajongója, vannak tofu- és bambuszrügyfanok, és ott vannak az olyan mindig megbízhatóan egyforma fogások, mint a mogyorós csirke, azaz a gong bao. Na, most azt mutatjuk meg, hogyan készíthetitek el házilag, autentikus módon!

Rosanics Petra

További cikkek

Így gondozzuk helyesen az aloe verát

Az aloe vera egy igen sokoldalú növény, amit mind a gyógyászatban, mind a szépségápolásban már hosszú évszázadok óta használnak. De hogyan tarthatjuk életben a négy fal között, hogy mi is élvezhessük az előnyeit anélkül, hogy boltba vagy drogériába kellene rohannunk a belőle készült termékekekért?