Spórolj velünk – Főzd végig rezsicsökkentett heti menünket

Az elmúlt időszak egyik legmeghatározóbb problémája sok magyar számára a rezsi illetve annak fogyasztása lett. Pezseg az internet a különböző spórolós tippekkel, abszolút ez a téma dominálja a közbeszédet. De hogyan is nézhet ki a valóságban egy rezsicsökkentett élet? Főleg erre kerestem a választ, amikor egy teljes hétig a lehető legkevesebb energiafogyasztással próbáltam főzni. Mutatom, hogy sikerült!

Érdekes időket élünk: az ember nap, mint nap azon gondolkozik, hogy bekapcsolja-e a fűtést, kihúzza-e a gépeket, egyáltalán főzzön-e bármit? A rezsi költségeinek emelkedése minden helyiségben fejtörést okozhat, és míg ezek közül nem biztos, hogy a konyha jelenti a legnagyobbat, ugyanakkor mégis megéri vele foglalkozni. Sok kicsi sokra megy: az apróbb odafigyelésekkel, receptes furfangokkal is spórolhatunk valamennyit. Ilyen gondolatok mentén alakítottam ki egy olyan heti menüt, ami a lehető legkevesebb rezsit fogyasztja, mellette viszont sokszínű, gusztusos és laktató fogások szerepelnek benne. Így sikerült az én rezsicsökkentett hetem.

Spórolós kihívás – Ilyen volt az én rezsicsökkentett heti menüm

Egy kis számolgatás

De mégis hogyan lehet kiszámolni, hogy mely ételek fogyasztják a lehető legkevesebb energiát? Nos, adott volt több szám is, ezekből már csak konkrétumokat kellett faragnom, azaz matekoznom kellett egy keveset, amit az érettségi óta próbáltam minél inkább kerülni.

A gáz- és áramfogyasztásnál ismert az a konkrét szám, amit túllépve emelt rezsidíjat kell fizetnünk, ebből pedig egyszerűen megkapjuk (365-el osztva) az egy napon fogyasztható mennyiséget.

Ezen túl már csak arra volt szükség, hogy megtudjam, nagyjából mennyit fogyasztanak a konyhai eszközeim. Elöljáróban annyit mondanék el, hogy nem vagyok nagy matematikus, ezért a számítások nem biztos, hogy a legpontosabbra sikerültek, persze nincsen is világmegváltó jelentőségük, csupán szemléltetésül szolgálnak.

Megkaptam a villanysütő (1,8 kWh/óra), a gázégő (0,43 m3/óra) és a kisebb konyhai gépek fogyasztását (ez utóbbiak használatát próbáltam minimalizálni, de sokszor a főzés helyére léptek, így maradniuk kellett). Használtam turmixgépet (0,8 kWh/óra), botmixert (0,4 kWh/óra), konyhai aprítógépet (0,5 kWh/óra), mikrót (0,6 kWh/óra) és vízforralót (1,8 kWH/óra). Számolnom kellett a hűtő folyamatos fogyasztásával is (0,08 kWh/nap), azonban ennek hasznot is találtam a későbbiekben.

Ezeket a fogyasztásokat már csak a receptek készítésének idejével kellet beszoroznom, így születtek meg a végső adatok, amelyekből láthattam, mely ételek elkészítése fogyasztja a legkevesebbet a konyhában.

Rezsicsökkentő konyhai technikák

Most már, hogy megvolt a matematikai alap a kihíváshoz, csak azon kellett dolgoznom, hogy olyan konyhai technikákat találjak, amelyekkel (akár főzés nélkül is) egy színes, nem unalmas és laktató menüt hozhatok össze.

Hosszas receptkönyvbújás és kutakodás után az alábbiakra találtam:

  • mivel a hűtő akkor is fogyaszt, ha nem használom, ezért akár be is vethetném ételekhez: főleg reggelikhez és édességekhez
  • olyan tésztaételeket készíthetnék, amelyek minimális főzést vagy csak áztatást igényelnek
  • bevethetném a laktató és főzést nem igényelő hüvelyes konzerveket
  • a már megfőzött ételeket másnap újragondolhatnám, így másnap sem lennének unalmasak
  • olyan alapanyagokat használhatnék, amelyek rengeteg energiát tartalmaznak
  • egyedényes fogásokat főzhetnék, mert ezek gyorsan készülnek
  • még egy sütőben sült rakott ételt is készíthetnék, némi csavarral

Ezek után viszonylag bizakodóan álltam a dologhoz, hogy talán nem kell majd egész héten vajas kenyeret ennem hideg tejjel, hanem valami finom és izgalmas is kisül majd a kihívásból.

HÉTFŐ

Igazából nem is hétfőn, hanem még vasárnap este indult a hét, mert egyéjszakás zabkását készítettem másnapra, de nem ám akármilyet. A bircher müsli egy svájci orvos receptje, amit a 20. században adott a betegeinek, tulajdonképpen azonban nem más, mint egy gyümölcsökkel gazdagított zabkása. Elkészítéséhez nem kellett más, csupán egy fél perces turmixolás, a többi munkát pedig a hűtő végezte. Ez már korábbról is nagy kedvencem volt, egy igazán laktató reggeli.

A hétfőn készült finomságok

Ebédre rizstésztát főztem, mert ha elég vékonyat veszünk, nem is kell főzni, elég meleg vízben áztatni.

Ugyan kell hozzá némi türelem, és nem is lesz teljesen annyira puha, mint a főzött tészta, de én amúgy is al dentén szeretem a szálakat, így kibékültem vele. Mellé főzés nélküli, szintén turmixolt, ázsiai szósz és nyers zöldségek kerültek.

A vacsora esetében laktató salátákra és különböző krémekre esett a választásom (amúgy sem szoktam igényelni a meleg vacsorát), ezek mellé kenyeret terveztem enni. Azonban, miután megláttam a vekni árát a péknél, inkább úgy döntöttem, hogy megsütöm magam. És érdekes módon, még a fogyasztás hozzáadásával is olcsóbban jött ki a házi kenyér, mint a bolti. Hétfőn lencsesalátát ettem, ehhez főzni sem kell, mégis jól tud vele lakni az ember. Jó kezdet.

KEDD

A keddi reggeli ismét a müsli volt (elég nagy adagot készítettem), ezzel ismét lendületesen indult a nap. Ebédre egy gyors répakrémleves mellett tettem le a voksomat, amihez megint bevetettem a csoda rizstésztát: most a forró levesben puhult készre.

A répakrémleves receptjéért kattints a képre!

Ugyan a leves elég laktató, mégis úgy éreztem, kell hozzá valami extra. Ezért az előző este összedobtam egy gyors, citromos „tiramisut” mellé, ami tökéletes kiegészítője volt az ebédnek. A vacsorám kenyér és hummusz volt, amiből két szelet is elég, hogy az ember tele legyen.

SZERDA

Ismét a bircherrel kezdtem a napot, befejeztem a nagy adagot végre, aztán mehetett tovább a menet. Fogtam a tegnap esti hummusz maradékát, sütöttem hozzá pár szelet padlizsánt és főztem egy tojást (ez volt a nap maximális tűzhelyhasználata), kiegészítettem friss zöldségekkel, és kész is volt a hummusztál. Vacsorára kivégeztem a hétfői lencsesalátát, és ezzel meg is voltunk.

A hummusztál receptjéért kattints a képre!

CSÜTÖRTÖK

A sok zabkásaevés után úgy éreztem, szükségem volt valami újra reggel, ezért csütörtökön készítettem egy zöld smoothie-t, potom 3 perc turmixolás alatt, mellé pedig két szelet mogyoróvajas-banános kenyér került. Ezzel az energiadús reggelivel bőven el is voltam koradélutánig.

A csütörtöki menü

Főétkezésnek egyedényes tarhonyarizottót készítettem: az apró tésztagyöngyök gyorsabban megfőnek, mint a rizs, így összességében az egész fogás nem használt fel túl sok energiát: 30 perc kevergetés után el is készült. Vacsorára szintén egy laktató krém készült: körözött.

PÉNTEK

A pénteki napomat ismét a smoothie-szendvics kombó indította, így tele voltam energiával egy kis főzéshez. Ezen a napon a chilis babra esett a választásom, ami (az általam fogyasztott és kedvelt) húsmentes változatban igazából 3 konzerv és egy halom fűszer illetve ízesítő összerottyantásával készül. Itt a rövid főzési időt a megannyi aromát adó alapanyaggal lehet ellensúlyozni, így nem meleg paradicsomos babot, hanem tényleg chilis babot kapunk.

Pénteken ez került az asztalra

Este összedobtam egy tonhalsalátát, amihez elég egy konzerv is a halból, illetve némi zöldség, és már meg is van a gyomrot kitöltő fogás.

SZOMBAT

Eljött a hétvége, és szombaton megkívántam valami tojásosat reggelire. Azonban egy olyan megoldásra volt szükségem, amivel rövid főzés után egy nagyobb adag tojásos valamit kaphatok: így tojáskrémet készítettem. A 10 perc főzést már csak kevergetés követte, és meg is voltam a hétvégére a tojásos reggelikkel.

A szombati nap fogásai

Ebédre újragondoltam a pénteki chilis babot: kuszkuszt főztem mellé, vagyis inkább forráztam, ugyanis ehhez elég egy kevés forró víz, nem szükséges konkrét tűzhelyhasználat. Vacsorámat a maradék körözöttel töltöttem.

VASÁRNAP

Az utolsó napomat ismét tojáskrémes kenyérrel kezdtem, és készen álltam a vasárnapi ebédre valami különlegeset és látványosat alkotni: cukkinilasagnét. Ehhez a lehető legvékonyabbra szeleteltem a cukkinit, és sütés előtt besózva lecsöpögtettem, hogy minél gyorsabban megpuhuljon. A töltelék konzervlencse, lereszelt édesburgonya és fűszeres paradicsomszósz volt. Nagyon meglepődtem, hogy a lasagne csupán 25 perc sütés után el is készült: minden megpuhult benne, a teteje pedig szép aranybarnás lett. Igazi fejedelmi lakoma a kihívás utolsó napjára.

A cukkinilasagne receptjéért kattints a képre!

Az elegancia után este belapátoltam az utolsó maradékot: a tonhalsaláta másik felét. Ezzel be is zárult az egy hét, ami alatt meglepően színesen sikerült ennem, miközben alig vettem igénybe a felhasználható gáz- és áramkeretemet. Érdekes módon az ilyen korlátozások mindig előhozzák a legkreatívabb oldalamat, ilyen helyzetből pedig igen egyszerű újat alkotni.

Persze, sok helyzetben a jelenlegi korlátozás inkább feszélyez, semmint alkotásra buzdít, mégis megélhetjük kreatív időszakként. Én ajánlom mindenkinek, hogy kísérletezzen, tervezzen és trükközzön, ezzel is örömtelibbé tehetjük ezt a nehéz időszakot. Kellemes főzést!

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!

Fotók és receptek: Lakos Benedek


További tippek, trükkök a rezsiválság ellen:

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

További cikkek