Nyugodtan égesd oda az ételt ebben a 4 esetben

Általában nem a legpozitívabb dolog, ha odaégetünk valamit a konyhában: ahogy állunk a füstölgő edény mellett, talán nem az lesz az első mondatunk, hogy „na, ennek pont így kéne kinéznie”. Pedig vannak esetek, amikor a (mérsékelt) odaégetés kifejezetten jól jön.

Odakozmált, leragadt, feketére sült, égett étel: nem, ez bizony nem egy rossz teleshopreklám beköszönő mondata (idegesítően túldramatizált hanghordozással), hanem az egyik legnagyobb konyhai kudarc, amiből ritkán vezet kiút. Ha égettünk már oda valamit, akkor két dolgot biztosan nagyon jól megjegyeztünk. Az egyik, hogy a barát/barátnő/anyós/férj/feleség csak nagyon lassan felejt el egy ilyen incidenst, a másik pedig az, hogy az égett étel íze teljesen menthetetlen. Vagy mégsem?

Nyugodtan égesd oda az ételt ebben a 4 esetben

Kezdjük egy fontos dologgal!

A most következő cikk arról fog szólni, hogy vannak bizonyos esetek, amikor az ételek enyhe odaégetése különleges, utánozhatatlan ízt ad azoknak. Mielőtt azonban ebbe az érdekes témába belefognánk, muszáj lesz szót ejtenünk arról, hogy az égett étel csak egy bizonyos fokig finom.

Semmiképpen ne együnk meg teljesen odaégett ételeket, ezek ugyanis károsak lehetnek az egészségre! A feketére égett étel már nem fogyasztható!

Tehát miközben az enyhén megpirított, inkább karamellizált ételek sokkal finomabbak, a kormos, nagymértékben fekete külső kerülendő. Na, de lássuk a listát!

Káposztás ételek

A káposztafélék talán nem arról híresek, hogy olyan komplex és harsány ízük lenne, és ez a legtöbb esetben nem is túl nagy tragédia. Ha például nyersen használjuk a káposztát egy salátában vagy szendvicsben, nem is arra van szükségünk, hogy a zöldség átvegye az irányítás, inkább azért kell, hogy friss jelenlétével támogasson.

Viszont, ha már készítettünk valaha rakott káposztát vagy rakott kelt, aminek a teteje egy kicsit jobban megpirult, akkor tudhatjuk, milyen lehetőségek rejlenek e szerény levelekben.

Igen, mind a sima, mind a kelkáposzta, de még a kelbimbó is ízletesebb lesz, ha odakapatjuk egy kicsit: a karamellizálás ugyanis kihoz belőlük egy kellemesen kesernyés, mégis kicsit édes vonalat, ami nagyon jól áll a velük készült ételeknek.

Karfiol, brokkoli

Ízben viszonylag közel táncolnak a káposztákhoz, ezért a fentebb említett szabály vonatkozik a fehér és zöld „fákra” is. Egy enyhe kozmálás csak a javukra válik. Mindegy, hogy serpenyőben vagy tepsin sütjük a zöldségeket, hagyjuk őket egy kicsit tovább, hadd piruljanak meg rendesen a forró fémen.

Érdemes épp ezért minél nagyobb érintkezési felületet biztosítani a hő számára: a karfiol- és brokkoliszeletek így fognak a legalaposabban megpirulni.

Paprika, paradicsom

Nem a két legszezonálisabb elem a listán, azonban muszáj említést tennünk a paprikáról és a paradicsomról. Ugyanis mindkettő rengeteget profitál abból, ha egy kis extra hőt kap: a paprikák (kivéve a TV) esetében például elengedhetetlen az odaégetés, ha le akarjuk húzni a héjukat. Persze, amikor marad a héj, akkor is teljesen új arcát mutatja az alaposan megpirított paprika.

Rendesen odasült paradicsomok / Fotó: Gerzsenyi Flóra

A paradicsom esetében ugyanez a helyzet: ha netalán olyan helyzetben találjuk magunkat, hogy sütőben sütjük a piros szemeket (például a híres-neves TikTok tészta elkészítésekor), hagyjuk őket bent egy kicsit hosszabb időre, hogy a paradicsomban lévő cukroknak bőven legyen idejük karamellizálódni.

Érdekes módon nemcsak a friss, de a sűrített paradicsom esetében is megéri lepirítani: így szabadulnak fel belőle az utánozhatatlan édes-umamis ízek, amelyek megadják bármilyen ragu vagy egytálétel kellő alapozását.

Sütőtök, édesburgonya

Végezetül következzen két narancssárga, kemény húsú zöldség, melyek csak arra várnak, hogy egy kicsit odaégessük őket. A batáta a nevében hordozza egyik legszimpatikusabb tulajdonságát – az édességét – , de a tökbe is szorult bőven ebből az ízből.

Ahhoz pedig, hogy teljesen meg tudjuk mutatni, mire is képes e két zöldség, hagynunk kell őket kibontakozni a forróságban.

A sült sütőtök akkor lesz az igazi, ha a szélein barnára sült, ahogy a héjában sült édesburgonya is.

Sőt, ha krémlevest készítünk belőlük, akkor is hasonlóan járjunk el. Két dolgot fogunk ezzel nyerni: egyrészt sokkal puhább lesz a zöldség, azaz, könnyebb lesz leturmixolni, másrészt a kellemes, karamellizált ízt beleköltözik a levesünkbe is.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Még több izgalmas konyhai trükk és módszer:

Címlapról ajánljuk

További cikkek