5 mód, ahogy még nem használtad a céklát, pedig kellett volna

A durván lila színű gyökérzöldség, ami megannyi szeretett ételünk alapját adja, hajlamos arra, hogy csak két-három bejáratott arcát mutatja meg a konyhában. Pedig mennyi minden rejlik a barnás héj alatt! Fedezzük fel őket mind!

Mi készül a céklából általában? Saláta, savanyúság, leves… és itt meg is áll a tudomány. Talán azért, mert ezek a legegyszerűbb konyhai felhasználások, ha a kemény zöldségről van szó, talán csak azért, mert még nem gondoltunk bele a lehetőségek tárházába: mindenesetre nem nagyon kísérletezünk a céklával. Pedig érdemes ezt tenni, a következő néhány ötlet szolgáljon példaként.

5 mód, ahogy még nem használtad a céklát, pedig kellett volna

Használd nyersen!

Vannak olyan zöldségek, melyekről rögtön az jut eszünkbe, hogy „na, ezt milyen szívesen megenném nyersen”. És akkor vannak olyanok, mint a cékla. És igen, a külseje tényleg nem ordítja, hogy használj fel főzés nélkül, de nem szabad hagynunk, hogy ez megtévesszen minket.

A cékla ugyanúgy fogyasztható nyersen, mint sok más zöldségtársa. A kulcs csupán annyi, hogy kisebb méretű darabokra kell vágnunk.

Erre az egyik legjobb módszer, ha a megpucolt és durván feldarabolt zöldséget egy késes aprítóba tesszük, majd ott tetszőleges állagúra aprítjuk. Az így kapott egészen apró szemekből kiváló saláta készülhet friss zöldfűszerekkel, esetleg kuszkusszal és egy joghurtos öntettel.

Süss belőle chipset!

Szintén előétellé tehetjük a céklát, ha ropogós chipset készítünk belőle. Ehhez pucoljuk meg, majd egy uborkagyalu segítségével szeleteljük hajszálvékonyra. Forgassuk át egy tálban olajjal, sóval és a nekünk szimpatikus fűszerekkel.

Kiválóan illik hozzá a kömény, koriander, egy kis chili és bátor mennyiségű bors. Ha alaposan bevonta a fűszeres olaj az utolsó céklakarikát is, fektessük a zöldségtallérokat sütőpapírral bélelt tepsire, majd tegyük 220℃-os sütőbe nagyjából 20-25 percre. Félúton fordítsuk meg a chipseket, és addig süssük, amíg számunkra elég ropogósak nem lesznek.

Készíthetünk hozzá egy friss mentás, joghurtos mártogatóst, de tálalhatjuk köretként, ehető díszítésként is.

Kend kenyérre!

Szendvicskrém is készülhet a céklából: ehhez csak annyi dolgunk lesz, hogy egészben, héjastul megsütjük a zöldséget alufóliába csomagolva. A csomagba öntsünk egy kis olajat is, hogy ne ragadjon. Ilyen módon teljesen puhára sül a cékla: 200℃-on nagyjából 30 perc kell majd neki.

A sütőből kivéve egy késsel húzzuk le a héját, majd a puha céklát tegyük aprítógépbe, és dolgozzuk össze olajjal, egy kevés ecettel és fűszerekkel. Ha szeretnénk, tehetünk bele joghurtot vagy tejfölt, friss mentát, koriandert, és gazdagíthatjuk csicseriborsóval is (kissé hummuszos jelleget adva neki).

Idd meg!

Kerülhet a cékla egy smoothie vagy más zöldséges-gyümölcsös ital keverékébe is: használjuk együtt például almával, körtével, naranccsal. Ahhoz, hogy teljesen simára tudjuk turmixolni, egészen apró darabokban tegyük a gépbe. Akár gyümölcscentrifugába is tehetjük, így mondjuk elveszítjük a tápanyagok nagy részét.

Süsd süteménybe!

Főleg csokoládés, kakaós süteményekben működhet nagyon jól a cékla. Reszelhetjük a tésztába nyersen, vagy a korábban megismert módon puhára sütve is használhatjuk. Az enyhén édeskés zöldség meglepő, de nagyon találó extra lesz az édességeinkben.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Így használd a konyha kedvenc alapanyagait:

Címlapról ajánljuk

További cikkek