Tele tárca, tele kamra!

Paradicsomból számos finomságot rakhatunk el a kamránk polcaira. Milyen jó is lesz télen a saját készítésű ketchupot vagy spagettiszószt előkapni! Sárdi Dani tippjeivel a siker garantált!

Paradicsom jó, ha van otthon. Különösen amikor szezonja van, vagyis július, augusztus és szeptember folyamán. Ekkor nagyon jó és nagyon finom paradicsomok vannak és érdemes is sokat enni belőlük, mert nagyon egészségesek és méregtelenítők. Paradicsom sokféle létezik, érdemes nyár végén, ősz elején termelői piacokon nézelődni, legalább 10-15-félét tudunk összevásárolni (nem egyszerre, hiszen a különböző típusok különböző időben érnek meg). Ennivalónak érdemes kicsit keményebbet választani, hogy legalább hazaérjen, főzni pedig minél érettebbeket válasszunk, az sem baj, ha repedt, legfeljebb majd kivágjuk a sérült részt.

Paradicsomlé-receptek itt >>

A paradicsomot igencsak érdemes elrakni télire, főleg, ha sikerült jófajtát, olcsón vennünk. Legegyszerűbb talán a paradicsomlé elrakása, ehhez mindössze egy passzírozó kell majd, meg türelem, sok hely és sok takarítás. Ezt aztán bármire felhasználhatjuk majd, amikor felbontjuk. De készíthetünk ketchupot is, egy fűszerezési lehetőséget lentebb megadok, de végtelen számú létezik. Gyárthatunk egyből spagettiszósznak valót és chutney-t is. A tartósításhoz a lenti recepteknél minden esetben forrásban lévő anyagot rakunk az üvegbe és 5 percre fejre állítjuk, majd száraz dunsztban paplanok és párnák között hagyjuk lassan-lassan kihűlni.

Lélekmelengető levesek >>

ParadicsomléHozzávalók: 5 kg érett paradicsomMossuk meg a jó érett, de hibátlan paradicsomokat (lehetőleg befőznivaló nagy, repedt paradicsomot használjunk, de nagyon jó, ha vegyesféléket teszünk el). Aprítsuk fel bármilyen darabkákra és tegyük fel főni lábasba. Amikor felforr felhabzik, amint eltűnik a habja, passzírozzuk le. Ehhez használjunk valamilyen paradicsompasszírozó eszközt. Az így kapott héj és mag nélküli levet tegyük vissza főzni, és igényeink szerint sűrítsük. Forrón merjük üvegbe, fordítsuk pár percre fejre, majd száraz dunsztban hűtsük ki. Ezt a szószt télen bármire használhatjuk.

Tankolj fel paradicsomból! >>

SpagettiszószHozzávalók: 3 kg érett paradicsom, két nagyobb fej fokhagyma, 2-3 dl olívaolaj

  • Hámozzuk meg a paradicsomot (ehhez vágjuk be a paradicsomok alját keresztbe, majd dobjuk forró vízbe fél percre, vegyük ki őket és egyszerűen húzzuk le a héjukat). Vágjuk ki a csumájukat és az esetleges éretlen részeket, kockázzuk fel.
  • Közben bő olívaolajban futassunk meg jó sok, nagy kockára vágott fokhagymát, majd ha kezd illatozni, adjuk hozzá a felkockázott paradicsomot, sózzuk és közepes lángon forraljuk körülbelül egy órán át (keverjük meg pár percenként nehogy lesüljön), mire a paradicsomok teljesen szétfőnek és az olaj szép pirosan felúszik a tetejére.
  • Tegyük forrón üvegekbe a fent leírtak szerint, de lehűtve dobozban, zacskóban mélyhűtőbe is tehetjük.

Paradicsomszósz-receptek itt >>

Zöldparadicsom-chutneyHozzávalók: 1 kg zöld paradicsom, fél kg vöröshagyma, fél kg érett szílva, 5 gerezd fokhagyma, 1 teáskanál curry, 1 chili kimagozva, egy egész fahéj, egy egész csillagánizs, kevés kurkuma, 10-15 dkg barnacukor, olívaolaj, balzsamecet, só

Ebéd a dobozból: spórolj minden nap! >>

Olajon dinszteljük meg alaposan a közepes kockára vágott hagymát, ha megvagyunk, nagy lángon pirítsuk kb. egy percig a fűszerek és a fokhagyma hozzáadása mellett. Tegyük hozzá a többi hozzávalót a cukor és az ecet kivételével és főzzük készre (a darabok még ne főjenek teljesen szét). Kóstoljuk meg, véglegesítsük az ízeket, cukrozzuk, ecetet csak akkor kell hozzáadni, ha nem elég savanyú. A megszokott módon tegyük üvegbe és dunsztoljuk.

Csípős ketchupHozzávalók: 3 kg érett paradicsom, 3-4 fej vöröshagyma, 5 gerezd fokhagyma, őrölt fahéj, őrölt gyömbér, őrölt szegfűszeg, babérlevél (lehet őrölt vagy egész is), barna cukor, pár evőkanál mustár, ecet, só, olívaolaj (1-2 dl), ha csípőset szeretnénk, akkor cayenne bors.

Tésztát! De milyet?

  • Hámozzuk meg a paradicsomot, mint a spagettiszósznál, de csumázni nem kell. Az olívaolajban dinszteljük meg az apróra vágott hagymát és amikor készen van, nagy lángon pirítsuk egy percig a fűszerekkel és a közepesre vágott fokhagymával (a fűszerekből egyformán kell kb. 1-1 kávéskanálnyi).
  • Aztán később lehet még hozzáadni, ha úgy érezzük. Forraljuk fel és főzzük szét a paradicsomokat. Amikor elfőtte a habját, passzírozóval pürésítsük és főzzük tovább. Ahogy sűrűsödik, egyre inkább figyeljünk és keverjük, nehogy leégjen.
  • Amikor a kívánt sűrűséget elérte, cukorral, mustárral, ecettel, sóval véglegesítsük az ízeket és a szokott módon, forrón merjük üvegekbe és dunsztoljuk. Felhasználáskor vigyázzunk, mert a hűtőben sem bír többet egy hétnél, mivel tartósítószert nem tartalmaz, könnyen erjed, penészedik; szóval, ha kinyitottuk, használjuk el, ez nem lesz nehéz, mert nagyon finom!

A rovat korábbi cikkeit itt találod >>

Hirdetés

Támogatott tartalom

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Így gondozzuk helyesen az aloe verát

Az aloe vera egy igen sokoldalú növény, amit mind a gyógyászatban, mind a szépségápolásban már hosszú évszázadok óta használnak. De hogyan tarthatjuk életben a négy fal között, hogy mi is élvezhessük az előnyeit anélkül, hogy boltba vagy drogériába kellene rohannunk a belőle készült termékekekért?