Áfonya

Áfonya

Leírás

Áfonya – receptek, leírás, tippek

Az áfonya értékes, kedvelt bogyós gyümölcsünk. Elsősorban az északi félteke klímáját kedveli, és körülbelül 450 faja van, de Madagaszkáron és a Hawaii-szigeteken is megtalálható trópusi változata. Sokoldalúan felhasználható gyümölcs, de nyersen fogyasztva tartalmazza a legtöbb tápanyagot.

Az áfonya vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag, apró, bogyós gyümölcs. Készülhet belőle tea, szárított termés, tabletta és kapszula is, ha a gyógyászati hatásait szeretnénk kihasználni. A világ számos országában termesztik, ezek közül kiemelkedő Új-Zéland, az Egyesült Államok és Peru.

Most pedig következzenek a vásárlási, tárolási és elkészítési tippek:

Mi az az áfonya?

Az áfonya a hangavirágúak rendjébe tartozó bogyós gyümölcs, rengeteg fajtáját termesztik világszerte. Leginkább a havasi legelőket, magas hegyvidékeket kedveli. Hazánkban leginkább Somogy és Vas vármegyében lelhető fel nagyobb állomány. Természetben előfordulva védett növény. A legismertebb fajtái a fekete áfonya, vörös áfonya és a tőzegáfonya. Kis mérete ellenére rengeteg jótékony hatással bír a szervezetre nézve. Hazánkban is egyre nagyobb a népszerűsége, rengeteg gasztronómiai programon találkozhatunk például áfonyalikőrrel.

Hogyan vásároljuk?

Az áfonya szezonja július végétől egészen szeptember elejéig tart, főszezonja augusztusban van. Piacon általában friss, hazai áfonyát lehet venni, és sok helyen hirdetnek már szedd magad akciókat is, ahol sokkal kedvezőbb áron gyűjthetjük mi magunk az apró bogyókat. Fagyasztottformában egész évben találkozhatunk vele a boltok mélyhűtős pultjában, illetve a nyári termésből le is fagyaszthatunk. Aszalt változatát is megtaláljuk a boltok polcain, egész évben.

Mire jó az áfonya?

Az áfonya sokféle vitamint, ásványi anyagot, antioxidánst és rostot tartalmaz, ezek így együtt teszik szuperegészséges gyümölccsé. Csökkenti a szívinfarktus kialakulásának veszélyét, és erősíti az ereket. Antioxidánsai miatt különösen jót tesz a szemnek, többek között segíti a szem fényhez való alkalmazkodását. Vérhigító hatása miatt a trombózis esélyét is csökkentheti. A tőzegáfonya a húgyúti betegségek megelőzésében, illetve annak orvoslásában ad támaszt, de a száj és torok nyálkahártyájának sérüléseit is gyógyítja, sőt, a gyomor és bélrendszer működését is támogatja.

A fekete áfonya 100 grammjában körülbelül 57 kcal található, szóval alakbarát gyümölcsnek mondható. A-vitamin, D- és B-vitamin is megtalálható a lila bogyókban, ezen kívül magnéziumban, káliumban, kálciumban és foszforban sem szerénykedik.

Mi készülhet az áfonyából?

Az áfonya rendkívül sokoldalúan felhasználható gyümölcs, még hideg előétel is készülhet belőle, aszalt áfonyás sárgatúró, illetve camembert-lollipop chilis-lime-os áfonyachutney formájában. A főételek mellett is jól érvényesül az áfonya, erre nagyon jó példa a csodás szarvaspörkölt áfonyával, a svéd húsgolyó, a kötbullar vörösboros mártással és áfonyaszósszal és a camembert diós bundában, áfonyával. A sütemények is nagy barátságban állnak az apró bogyóssal. Az áfonyalekváros muffin, de az áfonyás-orgonás banánkenyér sem rossz választás. A túrós-áfonyás uncsisüti neve ellenére kicsit sem unalmas, de ha valami igazán masszívat harapnál, akkor az áfonyás-mandulás brownie lesz a te recepted. Ha aszalt formában használnád fel az áfonyát, akkor készíts kekszszalámit, de reggelire jól fog esni egy banános-áfonyás sült zabkása. Házi jégkrém is készülhet áfonyás-görögjoghurtos formában, ha pedig valami gyorsra vágysz, akkor a fahéjas-áfonyás tejberizs életet menthet. Vendégvárónak tökéletes a ricotta torta áfonyával, egy áfonyás sajttorta vagy egy skandináv áfonyatorta.

Még több áfonyás receptért görgess lejjebb!

Mikor vegyem

Szezonja július végétől szeptember elejéig tart. Fagyasztott formában egész évben beszerezhető.

hogyan tároljam

A hűtőszekrényben, mosatlanul tartva kb. egy hétig eláll.

100g Áfonya

fehérjetartalom

0.74 g

zsírtartalom

0.221 g

szénhidráttartalom

14.49 g

víztartalom

84.21 g

gramm Áfonya?

Top ásványi anyagok

Foszfor

12 mg

Kalcium

6 mg

Magnézium

6 mg

Nátrium

1 mg

Top vitaminok

B6 vitamin

0.052 g

C vitamin

9.7 mg

Kolin

6 mg

E vitamin

0.57 mg


Tápanyagtartalom / 100 gramm

fehérje

0.74 g

Zsír

telített zsírsav

0.028 g

egyszeresen telített zsírsav

0.047 g

többszörösen telített zsírsav

0.146 g

ásványi anyagok

Kalcium

6 mg

Vas

0.28 mg

Magnézium

6 mg

Foszfor

12 mg

Nátrium

1 mg

Cink

0.16 mg

Réz

0.057 mg

Mangán

0.336 mg

Szelén

0.1 µg

szénhidrát

rost

2.4 g

cukor

9.96 g

víz

84.21 g

vitaminok

Tiamin - B1 vitamin

0.037 mg

Riboflavin - B2 vitamin

0.041 mg

Niacin - B3 vitamin

0.418 mg

Pantoténsav - B5 vitamin

0.124 mg

Folát

6 µg

Kolin

6 mg

Béta-karotin

32 µg

Lutein+zeaxantin

80 µg

E vitamin

0.57 mg

K vitamin

19.3 µg

A vitamin

3 µg

C vitamin

9.7 mg

B6 vitamin

0.052 g

Címlapról ajánljuk

További cikkek

5 konyhai eszköz, melyet évente kell cserélned

A konyhai eszközöket nemcsak akkor kell cserélni, ha már ténylegesen elhasználódtak. Mivel rengeteg baktérium kerülhet rájuk, már az alapos tisztítás sem mindig segít rajtuk, ezért érdemes őket évente cserélni, mert az egészséged bánhatja. Mutatjuk, melyek ezek az eszközök!