Útmutató az összes süteményfajta tökéletes készre sütéséhez

A sütés nagy része általában azzal telik, hogy a sütő előtt üldögélünk vagy álldogálunk, és azon vacillálunk, hogy vajon megsült-e már a tortánk, kekszünk vagy piskótánk. Gyakran az érzékeinkre kell hagyatkoznunk, ami nem könnyű feladat. Ebben lesz segítségünkre ez a cikk.

A süteménysütés során sokszor nem egyértelmű, hogy elkészült-e már az adott édesség. Persze vannak jól ismert trükkök, mint a szúrópróba, de ezekben sem lehetünk mindig 100 százalékig biztosak. Teljesen más jelek utalnak a kész állapotra egy keksz, egy piskóta vagy egy sajttorta esetében. Most ezeket a jeleket fogjuk sorra venni, hogy ne fulladjon többé kudarcba a süteménysütés.

Útmutató az összes süteményfajta tökéletes készre sütéséhez

Kevert piskóták, muffinok

A sütemények közül ebben a kategóriában használhatjuk legbátrabban a tűpróbát. Mivel ezek a tészták nyersen lágyak és ragacsosak, megsülve pedig levegősek és „szárazabbak”, a süteményben szúrt fogpiszkáló tényleg képes megmondani, hogy elkészült-e a sütemény.

Ha mégsem bízunk teljesen a tűpróbában, figyeljünk a következő indikátorokra: tapintásra a süti közepe legyen ruganyos, de szilárd.

A színből is megállapíthatunk néhány dolgot: a legjobb esetben a teljes felület aranybarna, és matt színű. Mivel a vaj nyersen fényes, ha a sütemény is fénylik, még biztos, hogy nem sült át.

Kekszek

Kekszek esetében nem mindig a teljesen átsült tészta a nyerő: vannak olyan esetek, amikor a sütemény belsejét egy kicsit „rágósabbra” érdemes hagyni, hogy ne legyen az egész ropogós és száraz. De hogyan érhetjük el ezt az állagot?

Mivel hűlés közben is tovább sül a sütemény (a benne maradt belső hő miatt), egy kicsit korábban kell kivennünk a tepsit, azelőtt, hogy teljesen készre sülne. A keksz külseje előbb készül el, ezért, ha azt már barnának látjuk (de a közepén az ujjunk már nem hagy mély nyomot), el is készültünk a süteménnyel.

Brownie

A brownie tipikusan arról ismert, hogy a belseje krémes, szinte nyersnek hat. Ezért nem süthetjük ugyanazon szempontok szerint, mint egy kevert piskótát. Ha elvégeznénk egy tűpróbát, a massza biztosan ráragadna. Azonban ez ebben az esetben nem jelent problémát, mert a brownie egyszerűen ilyen állagú sütemény.

A felülete legyen szilárd, szinte „ropogós” és repedezett. A beleszúrt tűre ne folyékony massza, hanem sűrűbb, majdnem morzsás tészta ragadjon.

Gyümölcsös piték

Pitét túlsütni szinte lehetetlen (kivéve persze, ha odaégetjük az egészet). A hosszú sütési idő azért is fontos, mert a masszív sütemény alja hajlamos akár egy óra sütés után is nyers maradni. Egy jó pite alul és felül is átsült, ropogós, a töltelék nem áztatja el a tésztát, belül pedig sűrű sziruposra sül.

Hagyatkozzunk a szemünkre: ha átlátszó formát használunk, alul is legyen szép barna a tészta. Felül is hasonló, mély színt, illetve (ha vágtunk lyukat rá, vagy félig nyitott pitét sütünk) a bugyborékoló tölteléket kell látnunk. Egy átlagos méretű gyümölcsös pitének egy óra minimum kell majd a sütőben.

Krémes sütemények

Minden olyan sütemény ide tartozik, amiben a tojás és egy tejtermék keverékéből krémes, pudingszerű desszert jön létre. A sajttorta, a créme brulée, a francia citromkrémes pite mind ilyen.

A tojásos keveréket elég könnyű túlsütni: magas hőfokon összeugrik, rántottaszerű lesz a krém, pedig jó esetben krémes, gazdag és lágy állagúnak kéne lennie. Hogy ezt a katasztrófát elkerüljük, időben ki kell vennünk a melegből a desszertet, hogy az utólagosan benne maradt hő fejezze be a sütés folyamatát.

A kivétel ideje pedig akkor jön el, ha a torta vagy krém közepe még enyhén rezeg, ha megmozgatjuk a formát. Persze ne legyen folyékony, de a teljesen szilárd állagot még ne érje el a krém.

Forrásunk volt.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!


Még több útmutató a legfinomabb süteményekhez:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

Így készítsd el otthon a kínai kifőzdék gyöngyszemét, a gong...

Szégyen, nem szégyen, időnként mindannyian betérünk egy-egy ázsiai büfébe, hogy gyors komfortkaja gyanánt vegyünk egy kis adag csirkét rizzsel. Persze mindenkinek más a kedvence: ki a szezámos csirke, ki az édes-savanyú rajongója, vannak tofu- és bambuszrügyfanok, és ott vannak az olyan mindig megbízhatóan egyforma fogások, mint a mogyorós csirke, azaz a gong bao. Na, most azt mutatjuk meg, hogyan készíthetitek el házilag, autentikus módon!

Rosanics Petra

További cikkek

Így gondozzuk helyesen az aloe verát

Az aloe vera egy igen sokoldalú növény, amit mind a gyógyászatban, mind a szépségápolásban már hosszú évszázadok óta használnak. De hogyan tarthatjuk életben a négy fal között, hogy mi is élvezhessük az előnyeit anélkül, hogy boltba vagy drogériába kellene rohannunk a belőle készült termékekekért?