A tojással főzés lexikonja: így nem lesz rántotta a madártejből

Nem mindegy, mit és hogyan főzünk tojással. Különböző ételekhez különböző módokon kell használnunk, nehogy minden tojáslevessé alakuljon.

Leves, főétel, desszert, szinte minden kategóriában találunk olyan fogást, amit tojással főzünk. Használjuk sűrítésre, ekkor krémes állagú levest vagy tésztaszószt kapunk. Egyes ételeknél azonban kifejezetten az a cél, hogy kisebb-nagyobb sült tojásdarabok legyenek a tálban. Minden magyarázat és technika itt van a cikkben, így biztos nem leszünk bajban, ha legközelebb tojással főzünk.

A tojással főzés lexikonja: így nem lesz rántotta a madártejből

„Minden mindegy” ételek

Vannak ételek, ahol teljesen mindegy, hogyan adjuk a tojást az edényhez. Nem számít a hőmérséklet, éppen azt akarjuk elérni, hogy a forróságtól a tojás megsüljön, és különféle méretű darabokban gazdagítsa az így készült fogást.

A legismertebb példa itt a tojásleves. A felforralt folyadékba csurgatott nyers tojás hirtelen fő meg, és vékony szálak keletkeznek belőle. Hasonló elkészítési módnak számít a tojásos pirított rizsé. Ez a közkedvelt ázsiai ihletésű gyors étel főtt rizsből, zöldségekből (esetleg húsból) és tojásból készül. A tojást utoljára adjuk a többi hozzávalóhoz, a serpenyő közepén olyanra sül, mint a rántotta.

Egy kevés odafigyelés

A következő szintre lépve találunk olyan ételeket, amelyeknél egy kicsit jobban kell figyelnünk, mit csinálunk. Egyszerre krémes és darabos állapotot kell elérnünk, ettől lesz az egész tökéletes.

A húsvéti ételek koronázatlan királya, a tojásos nokedli is ilyen: akkor csináljuk jól, ha a tojás egy kicsit folyékony marad, szinte olyan, mint egy lágy szósz. Ezt a kívánt textúrát két dologgal érhetjük el: mérsékelt hővel és egy kevés zsiradékkal. Ahogy a serpenyőbe kerül minden, tartsuk a lángot alatta közepes fokon, így a tojások épp csak annyira fognak megszilárdulni, amennyire kell. A zsiradék is ebben segít: a serpenyő és a tojás közvetlen érintkezését gátolja.

A kényeskedők

Semmiképpen sem lehetünk agresszívak az ilyen ételekkel. Az itt szereplő levesek, szószos tészták és desszertek a tojás óvatos főzése által nyerik el istenien selymes állagukat. Csak semmi pánik, elkészítésük nem nagy macera, kellő odafigyeléssel és gyakorlattal sikerülni fog.

A carbonara tészta és a madártej főzése közben a felvert tojásokat hőkiegyenlítéssel kell kezelnünk. Ez egyszerűen lefordítva annyit jelent, hogy a fazék tartalmával egy hőmérsékletre kell hoznunk a tojásokat. Így amikor hozzáadjuk, nem fog rögtön kicsapódni, hanem lassan sűrűsödik.

Egy tálban verjük fel a tojásokat, és tegyük a tűzhely mellé, biztos pozícióban, hogy fel ne boruljon. Vegyünk egyik kezünkbe egy merőkanalat, másikba habverőt.

Amikor a lábasban lévő folyadék kellően meleg (de nem forró), kezdjük el óvatosan a tojáshoz adagolni. Kis adagokban adjuk hozzá, és közben folyamatosan keverjük a habverővel.

Ha nagyjából egy hőmérsékleten van a kettő, a tojásos keveréket óvatosan öntsük a lábasba.

És igazából ennyi: egy kevés kétkezes gyakorlással biztosan urai leszünk a helyzetnek, bármilyen tojásos ételt is főzünk.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!


Nem hagyunk egyedül a konyhában:

Forrásunk volt

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

További cikkek