10 étel székrekedés ellen - ezeket edd, ha neked is gondjaid vannak

Sokan nem tudnak most a megfelelő étkezésre odafigyelni, és ezt megérzi az emésztőrendszerük is. Ezeket az alapanyagokat edd, ha szeretnéd jobban érezni magad.

Lassan két hét eltelt a vészhelyzet bevezetése óta, és sokan - akik megtehetik - már otthonról dolgoznak. Persze nem olyan könnyű összehangolni a munkát/gyerekmenedzsmentet/háztartást, kell egy kis idő, amíg - jó esetben - sikerül beállítani az új napirendet, rutint. Ezekben a kaotikus napokban, bár valószínűleg sokunk számára most aztán tényleg mindennapos a főzés, biztos akadnak szép számmal olyanok is, akiknek nincs idejük, energiájuk a főzéssel foglalkozni - különösen nem a rendszeres, kiegyensúlyozott étkezéssel.Az összevissza evésnek, a "bekapok gyorsan valamit" viselkedésnek pedig az egyik leggyakoribb velejárója, már akár rövid távon is (különösen az erre hajlamosoknál) a székrekedés.

Mikor beszélünk a székrekedésről?

Hivatalosan akkor beszélünk székrekedésről, ha a székletürítés heti háromnál ritkábban fordul elő, vagy nehezített, fájdalmas. Ennek a tünetnek számtalan oka lehet, amelyek közül az egyéni hajlam mellett a leggyakoribb ok a nem megfelelő táplálkozás, a mozgásszegény életmód. Amellett, hogy szorulásos állapotban a közérzetünk sem túl jó, a nehéz székletürítés sérüléseket okozhat végbelünkön, a nem megfelelően ürülő széklet pedig károsíthatja vastagbelünk falait, amelyek a későbbiekben már komoly panaszokat (fájdalom, gyulladás) okozhatnak.

Mivel enyhíthetjük a kínzó tüneteket?

A bezártság idején is figyeljünk oda a megfelelő folyadékfogyasztásra (2-2,5 l/nap), a rendszeres, kiegyensúlyozott, élelmi rostokban gazdag táplálkozásra, és a lehetőségekhez képest fizikailag aktív életmódra. A rendszeres testmozgás ma már gond nélkül megoldható a négy fal között is, hiszen rengeteg, minden igényt kielégítő online edzésvideó elérhető az interneten. Amellett, hogy a mozgás javítja a keringésünket - és így az emésztőrendszeri szerveink jobb oxigénellátottságához is hozzájárul, rendszert visz a napunkba, segít a stresszoldásban, javítja a közérzetünket, és szükség szerint akár le is fáraszt.

De nézzük meg közelebbről, milyen alapanyagok szerepeljenek az étrendünkben!

1. Aszalt szilva

Minden székrekedéses trükk alfája és omegája: együnk aszalt szilvát! Az aszalt szilva "csodahatása" élelmirost- és szorbittartalmának köszönhető. Fogyaszthatjuk natúr is vagy egy éjszakára vízbe áztatva. Ha nem szeretjük magában, akkor tehetjük kásánkba, süteményeinkbe, vagy akár joghurtjainkba is.

2. Mazsola

Ha nem szereted az aszalt szilvát, vagy épp nem jutsz hozzá, akkor próbálkozhatsz mazsolával (vagy akár aszalt sárgabarackkal) is.

3. Alma

Az alma gazdag a pektin nevű vízben oldódó rostban, ami a bélrendszerünkben vizet köt meg, így lágyítva a székletet.

4. Körte

Hasonló jó tulajdonságokkal rendelkezik a körte is (és a birsalma is, de annak most sajnos nincs szezonja). Együnk sok almát, és körtét, míg elérkezik a kora nyári bogyósok szezonja!

5. Zabpehely

A zabpehely szintén nagyon gazdag élelmi rostokban, bár az ő esetében ezek elsősorban vízben nem oldódó élelmi rostok. Ezek a rostfajták táplálják a bélbaktériumainkat, és így hozzájárulnak beleink egyensúlyának fenntartásához.

6. Lenmag

Egészben vagy őrölve, frissen vagy pirítva - a lenmag is szuper rostforrás, ráadásul növényi omega-3 zsírsavakban is gazdag.

7. Chiamag

Ha kipróbálnál valami újat, akkor ez lehet akár a chiamag is. Teheted kenyérbe, péksüteménybe, szórhatod salátára, müzlire - egy dologra figyelj, hogy mindig sok folyadékkal kísérd, mert nagy a vízmegkötő-képessége.

Álljunk csak meg egy kicsit, és vessünk egy pillantást a fenti hét alapanyagra! Jól kitűnik, hogy egy házi összeállítású müzlikeverék, egy gazdag gyümölcsös-aszalt gyümölcsös-magos zabkása milyen jó szolgálatot tehet nekünk, ugye? Ha ezeket még probiotikus joghurttal is kísérjük - nagyon hálás lesz érte a bélrendszerünk.

8. Lencse

A hüvelyesek laktató zöldségfélék, gazdagok összetett szénhidrátokban, rostokban. Ide tartozik a lencse, a bab, a borsó, a csicseriborsó. Persze, ha érzékenyek vagyunk rájuk, és puffasztanak, akkor ne ezekre alapozzuk az étrendünket, de ha akad köztük egy-kettő - pl. a vöröslencse -, amelyikre nem reagálunk rosszul, akkor azokat szerepeltessük rendszeresen az étrendünkben.

9. Spenót

A zöld leveles zöldségek, köztük a spenót is a rostok mellett magnéziumban is gazdag, ami segítheti az izmainkat az ellazulásban.

10. Kávé

Biztos sokan tapasztaltátok már a reggeli kávé "hashajtó" hatását. A koffein segíti a beleinkben futó izmok összehúzódását, és így a székletürítést. Persze ne essünk át a ló túlsó oldalára, ne járjunk úgy, hogy aztán kávé nélkül már nem is tudunk a WC-re menni.

Mire figyeljünk még, ha nehéz a dolgunk?

  • Fogyasszunk sok zöldséget, gyümölcsöt! Ezek élelmirost-tartalma ugyanis segíti a belek mozgását, táplálja a bélben élő baktériumflórát, így tartja rendben a bélrendszer egyensúlyát.
  • Szintúgy bélflóránk támogatására keressük az élőflórás joghurtokat, kefireket a boltok polcain! Igyunk reggelire, tízóraira 1-1 pohárral, vagy készítsünk belőlük ízletes gyümölcsturmixokat!
  • Fogyasszunk magas rosttartalmú gabonapehelyből készült müzliket, müzliszeleteket. Joghurtunkba, kefirünkbe szórjunk búza- vagy zabkorpát, de tehetjük ezeket gyümölcs- vagy zöldségsalátánkra, turmixunkba is.
  • Kerüljük a székrekedést okozó ételeket, mint például a csokoládé, a kakaó, a banán!
  • Gyakran együnk keveset! Étkezzünk napi 4-6-szor, így nem terheljük túl a szervezetünket, ugyanakkor folyamatos, kiegyensúlyozott munkát adunk neki.
  • Igyunk legalább napi 2-2,5 l folyadékot! Illesszük étrendünkbe a frissen préselt gyümölcsleveket, amelyek rosttartalma szintén pozitív hatású!
  • Mozogjunk rendszeresen, így javítva szervezetünk, beleink vérkeringését!

Fontos! Ha székrekedésünk hosszabb ideig fennáll, mindenképpen forduljunk problémánkkal háziorvoshoz, gasztroenterológushoz.

Ezeket olvastad már?

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

További cikkek