Szilva

Szilva

Leírás

Szilva – receptek, leírás, tippek

A viaszos héjú szilva nem véletlenül az egyik legnépszerűbb csonthéjas hazánkban. Már nyár vége felé fellelhetjük a piacokon és a boltok kínálatában a lila finomságot, amit számtalan módon felhasználhatunk, legyen szó levesről, főételről vagy éppen desszertről.

A szilva vidám lila színével hívja fel magára a figyelmet a gyümölcskínálatban. Igazi vitaminbomba, ezért érdemes kihasználni egészségügyi előnyeit és valamilyen formában a tányérra csempészni: nyersen, főve, sütve.

Most pedig következzenek a vásárlási, tárolási és elkészítési tippek:

Mi az a szilva?

A rózsafélék családját gyarapító szilva rengeteg fajjal és alfajjal rendelkezik, mivel egyes fajtái könnyen kereszteződnek egymással. Világszerte más-más szilva termesztésével foglalkoznak, így amerikai, japán és kínai szilva is létezik. Az európai vagy más néven nemes szilva, amelynek termesztésével hazánkban is sok vidéken foglalkoznak, már júliusban érésnek indul, és egészen október végéig találkozhatunk vele a piacokon.

Az érése során először pirossá, majd lilává változó szilva különböző formákban köszön vissza a fákról. Van köztük gömbölyű, tojásdad, hosszúkásabb, kis és nagy méretű is. Színe a sötétkéktől egészen a sárga árnyalatáig terjed, míg ízében is több változatára lelhetünk rá. Finom, egészséges és édes, ennek köszönhetően is nagy népszerűségnek örvend.

Hogyan vásároljuk?

Érdemes a friss, hazai termésért a nyár második felétől október végéig felkeresni a piaci árusokat, hiszen ekkor van a főszezonja. A puhább, édesebb darabokat elsősorban süteményekhez, lekvárokhoz, pálinkához tudjuk felhasználni, míg a keményebb, éretlenebb szilva a húsok mellett fog jól érvényesülni. Befőtt vagy fagyasztott formában egész évben megtalálhatjuk a boltokban.

Mire jó a szilva?

A szilva kis mérete ellenére rendkívül gazdag tápanyagokban. 15-féle vitamin, ásványi anyag, ezeken kívül rost és antioxidánsok találhatóak benne. Egy szem szilva méretétől függően körülbelül 40-60 kalóriát tartalmaz, ebből 7 gramm cukrot. Említésre méltó magas A-, C- és K-vitamin-tartalma. Az aszalt szilvában már jóval több kalória van, aminek 100 grammja már 240 kalóriát jelent.

A szilva, magas rosttartalma miatt a bélrendszerben található jó baktériumokat táplálja, ezzel is segítve az emésztést. A gyümölcsben található antioxidánsok az agy egészséges működését segítik, javíthatják a memóriát is. A káliumnak köszönhetően csökkenti a magas vérnyomást, a csontok egészségét pedig a K-vitamin és magnézium garantálja a káliummal karöltve. Székrekedés esetén is segítségünkre lehet a szilva, illetve a szilvalé és a gyümölcs aszalt változata.

Mi készülhet a szilvából?

A szilva nagyon hálás alapanyag, hiszen sokféleképpen és egyszerűen fel lehet használni. Fűszeres levesként, húsok töltelékeként vagy szószként, édes gombócként, kelt tésztás finomságként, piteként, lekvárként is életre kelhet. Egy diómorzsás csirkerolád töltelékeként is több mint nagyszerű, de kacsasült mellett, nyersen is megállja a helyét, csakúgy mint csirkemellet bevonó ízletes mázként. A pite jellegű desszertekről sem szabad megfeledkezni, ugyanis morzsasütiben elsőosztályú, crumble-ben is isteni és egy pudingos pite töltelékének szerepét is magára tudja vállalni.

Még több szilvás receptért görgess lejjebb!

Mikor vegyem

Késő nyáron, ősszel. Aszalva, illetve mélyhűtve bármikor.

hogyan tároljam

Hűtőben tartva egy-két nappal tovább bírja, mint szobahőmérsékleten.

100g Szilva

fehérjetartalom

0.7 g

zsírtartalom

0.195 g

szénhidráttartalom

11.42 g

víztartalom

87.23 g

gramm szilva?

Top ásványi anyagok

Foszfor

16 mg

Magnézium

7 mg

Kalcium

6 mg

Vas

0.17 mg

Top vitaminok

B6 vitamin

0.029 g

C vitamin

9.5 mg

Kolin

1.9 mg

Niacin - B3 vitamin

0.417 mg


Tápanyagtartalom / 100 gramm

fehérje

0.7 g

Zsír

telített zsírsav

0.017 g

egyszeresen telített zsírsav

0.134 g

többszörösen telített zsírsav

0.044 g

ásványi anyagok

Kalcium

6 mg

Vas

0.17 mg

Magnézium

7 mg

Foszfor

16 mg

Cink

0.1 mg

Réz

0.057 mg

Mangán

0.052 mg

szénhidrát

rost

1.4 g

cukor

9.92 g

víz

87.23 g

vitaminok

Tiamin - B1 vitamin

0.028 mg

Riboflavin - B2 vitamin

0.026 mg

Niacin - B3 vitamin

0.417 mg

Pantoténsav - B5 vitamin

0.135 mg

Folát

5 µg

Kolin

1.9 mg

Béta-karotin

190 µg

Béta-kriptoxantin

35 µg

Lutein+zeaxantin

73 µg

E vitamin

0.26 mg

K vitamin

6.4 µg

A vitamin

17 µg

C vitamin

9.5 mg

B6 vitamin

0.029 g

Címlapról ajánljuk

További cikkek