Mandulaliszt

Mandulaliszt

Leírás

Mandulaliszt – receptek, leírás, tippek

A mandulaliszt egyre népszerűbb alapanyag, különösen a gluténmentes és alacsony szénhidráttartalmú étrendek követői körében. A mandulaliszt őrölt mandulából készül. Kétféle változata létezik: a héjas (azaz héjával együtt őrölt) és a hántolt (ennek héját eltávolítják, majd finomra őrlik).

A mandulaliszt gluténmentes alapanyagként kiváló alternatívát jelent a konyhában, főként a liszt helyettesítésére. Elsősorban sütéshez és panírozáshoz tudjuk felhasználni. Mivel másként viselkedik, mint a búzaliszt (pl. kevesebb kötőanyagot tartalmaz), gyakran módosítani kell a recepteket. A mandulaliszt diófélét is tartalmaz, ezért azok számára, akik dióallergiában szenvednek, nem fogyasztható.

Most pedig következzenek a vásárlási, tárolási és elkészítési tippek:

Mi az a mandulaliszt?

A gluténmentes mandulalisztnek két válfaját különböztetjük meg: az egyik a mandulaolaj előállításánál keletkezett melléktermék (kisajtolt pogácsa) őrlésével készült, olajban szegény liszt, a másik egyszerűen hámozott, őrölt mandulából áll. A két előállítási módból adódóan más a két liszt tápanyagértéke, íze, de még az sem mindegy, mit sütünk belőlük. A liszt, melyből kivonták az olajat, nagyon száraz, és sok nedvességet vesz fel a tészta keverésénél. A német almatorta készítésénél pl. olajban szegény mandulalisztet használnak, hogy tömörebb legyen a textúrája. Az őrölt mandulából előállított liszt, zsírtartalmának köszönhetően, levegősebb és lágyabb tészták készítésére alkalmas, ilyen pl. a palacsinta.

Hogyan vásároljuk?

Válassz olyan terméket, amely légmentesen zárt csomagolásban van: ez megakadályozza a nedvesség és levegő bejutását, ami rontaná a liszt minőségét. Ha lehetőség van rá, válassz átlátszó csomagolásút, így ellenőrizheted a liszt állagát és színét. A friss mandulaliszt világos színű és finom állagú. Szuper- és hipermarketekben, illetve bioboltokban és online is meg lehet vásárolni. A magas zsírtartalom miatt a mandulaliszt hajlamos az avasodásra, ezért hűvös, száraz helyen tárolandó, vagy akár hűtőszekrényben. A szavatossági ideje általában 6-12 hónap.

Mire jó a mandulaliszt?

A mandulaliszt táplálkozási szempontból szuper alapanyag, és számos fontos vitamint és ásványi anyagot tartalmaz. 100 grammja 570 kcal-t tartalmaz, ez részben a magas zsírtatartalma miatt van, hiszen 50 gramm zsír található benne és 21 gramm fehérje.

A mandulaliszt különösen gazdag E-vitaminban, amely antioxidáns hatású, segít megvédeni a sejteket az oxidatív stressztől, és támogatja az immunrendszert. Tartalmaz B-vitaminokat is, például riboflavint (B2), amely fontos szerepet játszik az energiatermelésben és a bőr egészségében. Folsav is megtaláható benne, mely fontos a sejtosztódásban és a DNS-szintézisben, különösen terhesség alatt. A mandulaliszt magas rosttartalmú, így hozzájárul az emésztőrendszer egészségéhez, segít szabályozni a vércukorszintet, és elősegíti a telítettség érzését. Az egyszeresen telítetlen zsírok előnyösek a szív- és érrendszer számára, segíthetnek csökkenteni a rossz (LDL) koleszterinszintet és növelni a jó (HDL) koleszterinszintet.

Mi készülhet belőle?

A mandulaliszt előnyeit elsősorban süteményekben tudjuk kihasználni, így készülhet belőle rebarbarás mandulatorta epermázzal, mandulalisztes brownie, fahéjas-mandulalisztes süti szilvával, túrógombóc eperlabdákkal és diétás gyümölcskenyér is. Kencékhez és egytálételekhez pedig ez a diétás lepény lesz a nyerő. A mandulisztes almáspite is tökéletes vendégváró, amit nem csak gluténérzékenyek fogyaszthatnak.

Még több mandulalisztes receptért görgess lejjebb!

Mikor vegyem

Bármikor.

hogyan tároljam

Száraz, hűvös, sötét helyen.

100g Mandulaliszt

fehérjetartalom

36 g

zsírtartalom

0 g

szénhidráttartalom

7 g

víztartalom

0 g

gramm mandulaliszt?

Top ásványi anyagok

Top vitaminok


Tápanyagtartalom / 100 gramm

fehérje

36 g

Zsír

ásványi anyagok

szénhidrát

rost

29 g

vitaminok

Címlapról ajánljuk

További cikkek

5 konyhai eszköz, melyet évente kell cserélned

A konyhai eszközöket nemcsak akkor kell cserélni, ha már ténylegesen elhasználódtak. Mivel rengeteg baktérium kerülhet rájuk, már az alapos tisztítás sem mindig segít rajtuk, ezért érdemes őket évente cserélni, mert az egészséged bánhatja. Mutatjuk, melyek ezek az eszközök!