Hozd vissza az életbe a túlsült süteményt, mutatjuk, hogyan

Sok mindentől tarthatunk sütemények készítése közben, hiszen a viszonylag egyszerűnek tűnő receptek mögött bizony komoly kémia és tudomány rejtőzik. Van azonban egy olyan baki, ami miatt nem aggódunk sokat, pedig nem ártana.

Több cikk is szól arról (például ezen az oldalon is), hogy ugyan mit lehet kezdeni egy olyan süteménnyel, ami nyers maradt belül. És ez a kérdés teljesen érthető, teljesen jogosnak hat, hiszen amikor kivesszük a tepsit a sütőből, és a benne trónoló piskóta közepe még lágy, rögvest elönthet minket a pánik (annak ellenére, hogy meglepően egyszerű a megoldás rá). Ezzel szemben, ha a sütemény túlsül, nem vagyunk ugyanilyen szívbajosak. Ami igencsak különös, tekintve, hogy egy túlsült tepsi keksz sokkal rosszabb, mint egy nyersen maradt kuglóf. Nézzük, mit lehet tenni a túlságosan megsült édességek esetében!

Hozd vissza az életbe a túlsült süteményt, mutatjuk, hogyan

Miért rossz a túlsült sütemény?

Több téren is elrontjuk a süteményünket azzal, ha túlsütjük (ez talán senkit nem ér meglepetésként). Először is a legnagyobb kár a szerkezetben keletkezik: a tészta túlságosan kiszárad, nagyon morzsás és nehezen vágható lesz.

Ezen kívül természetesen ott van az égett részek problémája: ezek képesek akár az egész sütinek is kesernyés-kormos ízt adni.

Továbbá akadnak olyan különböző specifikus bajok is, amelyek csak egy-egy süteménykategóriára vonatkoznak (ezekről és a megoldásukról egy kicsit lentebb lesz szó).

Mit ne tegyünk?

Először is mérjük fel a kárt, hiszen nem mindegy, hogy milyen sütiről van szó, és az sem, hogy mennyivel sütöttük túl. Egy pár perces extra idő még abszolút megmenthető, míg 10-15 plusz perc a sütőben már kérdéses.

Másrészt azt is döntsük el, hogy mennyire vagyunk nyitottak az improvizálásra, átalakításra. Lehetséges, hogy egy másik desszertet kell majd létrehoznunk a romokból, és ha erre nem állunk készen, akkor a legjobb, amit tehetünk, hogy teljesen újrakezdjük a sütést.

Túlsült kekszek

A kekszek nagyon kényes jószágok, a legtöbbjük 12-15 perc alatt meg is sül, és kellemetlenül száraz lesz, ha ennél tovább bent hagyjuk a melegben. Ha mégis beütne a krach, tegyük ezt a túlsült kekszekkel:

  • ha az aljuk égett meg, reszeljük le a fekete részt egy sajtreszelővel
  • ha a széle vagy az oldala sült túl, egyszerűen vágjuk/törjük le
  • azokat a kekszeket, amelyeknek több mint a fele fekete, dobjuk ki
  • készítsünk belőlük valamilyen tiramisu-jellegű, rakott édességet, ahol lesz alkalmuk megszívni magukat
  • csináljunk belőlük kekszmorzsát, és tegyük el későbbre
  • az enyhén túlsült kekszeket ragasszuk össze lekvárral, és hagyjuk pár napot pihenni egy jól záró dobozban, hogy egy kicsit megpuhuljanak (linzermódra)

Túlsült üres piskóták

Az egyszerű tojásos piskóta is kényes tészta, míg a nehezebb, több hozzávalóból álló kevert sütemények egy kicsit jobban bírják a strapát. Persze mindkettőt szét lehet sütni, így jól jöhet ezekre is néhány megoldás, néhány ötlet.

  • a nagyon megégett széleket, alsó/felső részt egy recés késsel vágjuk le, lehetőleg minél vékonyabban
  • ha ügyesen, egyenesen vágjuk körbe az égett részeket, a piskótánk akár megmenthető lehet
  • ha mégsem, daraboljuk fel a kiszáradt piskótát és öntsük nyakon pudinggal, csokoládé- vagy gyümölcsszósszal egy klasszikus édességért
  • apróra kockázva beletehetjük pohárkrémekbe is
  • rétegekre vágva megkenhetjük valamilyen krémmel, és egy formában hűtőbe téve hagyhatjuk, hogy kissé megszívja a magát (ez nagyon száraz tészták esetében ajánlott)
  • a nem túlzottan kiszáradt piskóták esetében az is megoldást jelenthet, ha azokat óvatosan meglocsoljuk tejjel, kompót vagy gyümölcsbefőtt levével

Túlsült „töltött” sütemények

Az üres piskótánál még nagyobb kihívást jelentenek azok a sütemények, amelyekben gyümölcs, magvak és más extrák találhatók, netán meg vannak töltve (lásd: piték). Hiszen itt nem feltétlenül használhatjuk fel az egész piskótát, illetve a hozzáadott dolgok miatt máshogy is viselkedik a massza (pl. lassabban sül).

Így olyan esetek is előfordulhatnak, amikor a sütemény teteje már megégett, viszont egyes pontjai még lágyak.

  • vizsgáljuk meg az egész süteményt, és nézzük meg, hogy nyers-e még valahol
  • amennyiben vannak nyers pontok, próbáljuk meg azokat kivágni, majd az égett részeket is levágni, és a maradék tálalni (ennél jobb sajnos ez sehogy sem lesz)
  • ha csak az égett részekkel kell foglalkoznunk, távolítsuk el őket, és tálaljunk
  • a sütemény égett tetejét nem szerencsés elvágni (piték esetében lehetetlen is), az aljakat azonban javasolt (kivéve pitéknél)
  • egy odaégett piténél maximum a tölteléket (és a kevésbé égett tészta részeit) tudjuk megmenteni, ezekből pedig egy pohárkrémet hozhatunk össze, ha minden kötél szakad

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Ismerj meg még több konyhai praktikát:

Címlapról ajánljuk

További cikkek