Így főztök ti – Szerintetek ettől lesz tökéletes a húsvéti kalács

Új cikksorozatunk, az Így főztök ti, azért indult el, hogy tőletek, az olvasóktól tanulhassunk mindannyian. Így április elején arra voltunk kíváncsiak, ti hogyan sütitek otthon a húsvéti fonott kalácsot. Fogadjátok szeretettel két Nosalty-hobbiszakács receptjét, ötleteit és tanácsait, amiket most örömmel megosztanak veletek is.

Egész évben, minden nap újabbnál újabb cikkeket olvashattok tőlünk, a szerkesztőség tagjaitól, amelyekben elmondjuk nektek, hogyan lesznek tökéletesek az egyes ételek, hogyan kell bánni a konyhai szerkezetekkel, vagy éppen azt, hogy mi szerintünk a legjobb péntek esti vacsoraötlet.

Így főztök ti – Ez szerintetek a tökéletes húsvéti kalács titka

Persze ahány ház, annyi szokás: tudjuk, hogy sok témában nem feltétlenül értünk egyet, és egészen biztos, hogy nálatok máshogy készül egy-egy fogás. Látjuk azt is, hogy szeretitek megosztani a saját receptjeiteket az oldalunkon és a tarsolyban rejtegetett trükköket a kommentekben.

Éppen ezért indítjuk útjára legújabb cikksorozatunkat, ami Így főztök ti névre hallgat. Ennek keretében szeretnénk végre tőletek is tanulni valamit, hogy ne mindig mi mondjuk meg a tutit az összes konyhai témában. Kíváncsian várjuk, hogy mit gondoltok például a húsmentes főzésről, mi az az étel, ami nélkül nem telhet el nálatok húsvét, vagy hogyan készültök egy nagyobb vendégségre. Most, az Így főztök ti legújabb részében azonban a kalácsról szól minden. Két olvasónk levelét olvashatjátok, megannyi ötlettel és recepttel.

Hogyan és mitől lesz tökéletes a kalács?

Kard Éva (Gizi)

A kalácsnak is lelke van / Fotó: Kard Éva

A kalácsnak is lelke van, így nagy odafigyelést, dédelgetést igényel a kalácstészta. Szerintem a tökéletes húsvéti kalács nagyon szépen van megfonva, és már látványra is gyönyörű. A tésztája légiesen könnyű kelt tészta, legyen az éppen édes vagy sós kalács. Én mindig géppel kezdem el dagasztani a kalácstésztát, majd kézzel folytatom, hogy egy szép, sima tésztát kapjak, majd elmaradhatatlan a kellő ideig tartó langyos helyen való kelesztés.

Az Édesanyám mindig két nagypárna közé helyezte a konyharuhával letakart tésztás tálat, és ott kelesztette meg a kalácsot.

Fiatal háziasszonyként sokáig én is így tettem, de ma már elegendő, ha a langyos sütőbe helyezem be kelni a tésztát. Arra persze azért figyelni kell, nehogy túlkelesszük a tésztát, és az újra kelesztésről se feledkezzünk meg.

Sütés közben, ha nagyon elkezdene barnulni, akkor fóliával letakarom, majd úgy folytatom a sütést. Így szép aranybarna lesz a kalács, és nem ég meg a teteje. Mivel kétbalkezesnek mondanám magamat, így csakis hármas fonatú kalácsot készítek. Persze azért az évek során egyre szebb fonatú kalácsok kerülnek ki a kezeim közül, és kacérkodom a gondolattal, hogy meg kellene próbálkozni 4-es vagy éppen 5-ös fonatú kaláccsal is, de ez egyelőre még várat magára.

Kovács Ilona (Iluska)

Nagyon szeretem én magam elkészíteni a fonott kalácsot / Fotó: Kovács Ilona

Így húsvéthoz közeledve sokan gondolkodnak azon, hogy készítenek kelt tésztát, azaz kalácsot. Sokan tartanak tőle, mert vagy még nem próbálkoztak, vagy esetleg nem sikerült. Pedig nem szabad feladni!

Nagyon szeretem én magam elkészíteni a fonott kalácsot, amit három fonásban szoktam készíteni, de a receptkönyvemben rengeteg fajta kelt tészta megtalálható, csavart, tekert, diós, mákos, cukros, foszlós, stb.

A kalácsoknak lelke van. Ezt nyugodt szívvel állíthatom, hiszen sütés előtt, amikor kitesszük az asztalra a hozzávalókat, csupán egyszerű alapanyagokat látunk: liszt, tej, cukor, só, zsiradék, élesztő.

Egy kelt tésztát mindig langyos alapanyagokból kell készíteni. A tej nem szabad, hogy forró legyen, hisz az megöli az élesztőbaktériumokat, és nem fog sikerülni a kalács. Mikor többször készült már kalács, azt lehet érezni, mennyi langyos tej szükséges hozzá.

Töltött kalácsot is készíthetünk / Fotó: Kovács Ilona

Amikor a kezünk melegével összegyúrunk mindent, a langyos olajat, (ami nálam szőlőmagolaj) is hozzáadagolva, percről percre simuló, majd növekvő tészta születik. Majd türelemmel várjuk, hogy viszonylag rövid idő alatt többszörösére gyarapodjon.

Ezután nyújthatjuk, kenhetjük, tölthetjük, csavarhatjuk, fonhatjuk, sokféleképpen készíthetjük. A végén valami finomság bújuk elő a sütőből, amit kedvünkre megszórhatunk porcukorral.

Nem marad más a végére, csak hogy boldogan szemléljük, ahogy pillanatok alatt fogyatkozik a tányérról a megalkotott kalács/kelt tészta, és elmondhassuk, megérte belefogni!

Köszönjük szépen Évának és Ilonának, hogy megosztották velünk tudásukat. Találkozunk az Így főztök ti következő részében!

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Még több tipp, trükk és praktika:

Címlapról ajánljuk

További cikkek