Íme, a tempeh – fura müzliszeletnek tűnik, pedig fehérjedús húspótló

A húspótló alapanyagokra nemcsak akkor lehet szükség, ha az ember vegán életmódba kezd, más okok (esetleg átmeneti húsmentesség vagy egészségügyi korlátozások) is vezethetnek ide. Szerencsére megannyi lehetőség adott a növényi alapú fehérjebevitelre, ezek egyike pedig a különleges külsejű tempeh.

Valószínűleg nem gyakran találkoztunk eddig a tempeh névre hallgató, kissé bizarr kinézetű húspótlóval. Hazánkban talán még annyira nem vetette meg a lábát az alapanyag, a világ más részein azonban szinte „őshonosnak” tekinthető, vagy már hosszabb ideje megjelent a láthatáron. A tempeh használata izgalmas és változatos új receptek felé nyit ajtót, ezért ha netán rábukkanunk valahol egy eldugott boltban, mindenképpen kóstoljuk meg.

Fura müzliszeletnek tűnik, pedig fehérjedús húspótló – ez a tempeh

Miből készül?

A húspótlókat gyakran hüvelyesek felhasználásával készítik, mivel ezeknek elég nagy a fehérjetartalma. Ez a tempeh esetében is így van: főtt, fermentált szójababból készül.

A fermentálás folyamata könnyebben emészthetővé teszi a szójában lévő keményítőt, így magát a tempeh-t is.

Miután átesett a fermentáción, a szójás keveréket tömbökbe formálják, és ilyen formában kerül a boltok polcaira. Leginkább egy furcsa müzliszeletre hasonlít.

Akkor ez most tofu?

Ugyan kinézetre egyáltalán nem, de összetétele miatt összekeverhető a tofuval. Mindkét húspótló szójababból készül, azonban az elkészítési folyamatban vannak elég nagy különbségek.

Míg láthattuk, hogy a tempeh-ben egész babok vannak, a tofu általában szójatejből készül. Így a tempeh kevésbé számít feldolgozott élelmiszernek, tehát valamivel egészségesebb.

Ízben kissé erőteljesebb (bár ez a tofuval szemben nem túl nehéz dolog), és az állaga is tömörebb. Ez alkalmassá teszi arra, hogy egyben vagy kockákban megpirítsuk, ekkor sem fog szétesni.

Milyen íze van?

A fermentálásnak köszönheti egy fokkal karakteresebb ízét: a szójából készült termékek között ez elég ritka (talán a szójaszósz dicsekedhet még ezzel). Azonban továbbra sem túl erőteljes, inkább felszívja a körülötte lévő ízeket.

Ezért is olyan kiváló húspótló: bármilyen szószba vagy raguba beletesszük, felveszi a szaftot, minden fűszerével és aromájával együtt.

Persze önmagában, egyszerűen pirítva is fogyasztható: ilyenkor előjön diós, enyhén sós íze, ami sokakat a gombára emlékeztet.

Szeletekre vagy kockákra vágva megpiríthatjuk

Hogyan főzzünk vele?

Szeletekre vagy kockákra vágva megpiríthatjuk, így bármilyen egytálételen feltétként szerepelhet.

Hús helyett keverhetjük pirított zöldséges ételekbe vagy currybe. Salátákban is tápláló kiegészítő lehet.

Ha darabjaira morzsoljuk, apróra vágjuk vagy lereszeljük, a darált húshoz hasonló állagot érhetünk el: ilyen formában kerülhet chilikbe, „pörköltbe” vagy más olyan raguba, amiben a húst szeretnénk kiváltani.

Hol szerezzük be és hogyan tároljuk?

Nagyobb ázsiai boltokban találkozhatunk a tempeh-vel, esetleg bioboltok és más egészséges életmódot támogató üzletek kínálatában. Legtöbbször tömbökben kapható, vákuumcsomagolásban.

A boltban vett, bontatlan tempeh 10 napot kibír a hűtőben. Ha ennyi idő alatt sem használjuk fel, fagyasszuk le: így három hónapon belül megőrzi szavatosságát. A megkezdett csomagolású tempeh-t tegyük légmentesen záró dobozban a hűtőbe, és 3 napon belül mindenképpen fogyasszuk el.

Forrásunk volt.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Vegán alapanyagok, receptek és ötletek:

Címlapról ajánljuk