Fehérjedús zöldborsó, nem csak vegáknak: krémet és fasírtot is készíthetsz vele

A nyár mindig elhozza a vegetáriánus konyhák egyik nagy megmentőjét, a borsót. Persze fagyasztva egész évben elérhető, így akkor sem kell róla lemondanunk, ha elmúlik a forró nyár.

A legtöbb zöldborsós receptet valószínűleg amúgy is ismerjük, és rendszeresen fogyasztjuk. A borsólevesen, borsófőzeléken túl pedig még izgalmasabb fogások várnak ránk, ha akarunk és merünk kísérletezni. Fehérjedús, változatos és ízletes zöldborsós receptek és ötletek következnek, amikkel elfelejthetjük a húst.

Fehérjedús zöldborsó, nem csak vegáknak: krémet és fasírtot is készíthetsz vele

Hogyan főzzük meg a borsót?

Mind a mirelit, mind a friss borsó elveszíti harsány zöld színét, ha nem megfelelően főzzük meg. És mivel a látvány ugyanolyan fontos, mint az íz, érdemes, ha megőrizzük a borsónak ezt a jó tulajdonságát.

Egyrészt ne főzzük túl: 5-7 perc alatt el is készül. Kóstoljuk meg, ha a héja enyhén roppan, belül pedig krémes, akkor szűrjük le.

A szódabikarbónát is bevethetjük: a főzővízbe szórva hozzájárul, hogy zöldebb maradjon a borsó. Még egy praktika, ha rögtön jeges vízbe engedjük a megfőtt zöldséget. Ezzel megállítjuk a főzés folyamatát.

Az így elkészített borsót használjuk salátákban, szendvicsekben vagy készítsünk belőle fasírtot, mártogatóst vagy krémet (ezekről egy kicsit később).

Akár meg is süthetjük

Egy tepsin, forró sütőben még több ízt pakolhatunk a szerény borsóba. Nem kell megfőzni előtte, nehogy túl puha legyen. A nyers vagy fagyott zöldséget keverjük el olajjal és fűszerekkel, majd terítsük szét egy rétegben a tepsin.

200℃-on, nagyjából 10-15 perc alatt enyhén ropogósra sül. Egy fokkal mélyebb íze lesz, mint a főtt borsónak. Ez egyrészt a fűszerektől, másrészt a sütő lassú hőjétől történik. Izgalmas újdonság lesz a főtt borsóval szemben.

Krémesre pürésített zöldség

A borsó nemcsak a krumplipüré helyett lehet jó választás. Meglepően találó és sokkal bolygóbarátabb guacamole készülhet belőle. Mivel színben és állagban enyhén hasonlít az avokádóra, a megfelelő fűszerezés (lime, chili, bors, olívaolaj) mellett észre sem fogjuk venni, hogy mit eszünk.

Köretként bármilyen sült étel mellé felkínálhatjuk a krémes, zöld pürét. Az egyetlen problémát az állagban a héj jelentheti: ha zavar minket a darabos állag, passzírozzuk át egy szűrőn a főtt zöldséget. Persze ez teljesen opcionális.

Ropogós zöldségfasírt

A legjobb dolog a borsófasírtban, hogy magunk dönthetjük el, hogy mennyire darabosra szeretnénk. A főtt szemeket tojással és zsemlemorzsával kell összekevernünk: erre a legjobb eszköz egy villa lesz.

Dolgozhatjuk enyhén darabosra: a félben, negyedben maradt borsók kellemesen ropogósra sülnek majd az olajos serpenyőben. Viszont ha inkább az egyenletes fasírt hívei vagyunk, keverjük az egész masszát homogénre.

Formázzunk pogácsákat, majd süssük őket mindkét oldalukon nagyjából 5 percig. Legyen aranybarna és ropogós, középen pedig enyhén krémes.

Ha még többet olvasnál a HÚSBAVÁGÓ kampányunkról, nézd meg főszerkesztőnk levelét, vagy kövesd a Nosaltyt itt, a FacebookonInstagramonYouTube-on vagy a Viberen a húsmentes hét kapcsolódó tartalmaiért!


Még több izgalmas húsmentes alapanyag:

Címlapról ajánljuk

További cikkek