TOFU : az alapanyag, aminek semmi íze, mégis csodák készülnek belőle

Nincs jellegzetes illata, íze is alig, mégis az egyik legsokoldalúbb alapanyaga nemcsak az ázsiai konyháknak, hanem a vega és vegán étkezésnek is. Ez a szójából készült különleges étel a tofu, amiből, ha jól fűszerezzük, könnyen a család kedvence válhat.

Mi is a tofu?

A tofu egy kínai eredetű élelmiszer, amelyet a szójababból kinyert szójatej megaltatásával és a visszamaradt „túró” összenyomásával készítenek, és mára nemcsak a távol-keleti konyhák fontos alapanyaga, hanem a vegetáriánus és vegán étkezés egyik alapköve. Használható húspótlóként, sűrítőként, konzisztenciát adhat az ételeknek. Lágy, semleges íze miatt rengetegféleképpen ízesíthető, akár desszertekben is használhatjuk.

A tofu elsőre kicsit megosztó, értelmezhetetlen ételnek tűnhet, állagra szivacsos, hőre nem puhul könnyen, bár túl nagy hő hatására darabokra eshet, íze pedig nem nagyon van, épp ezért tudni kell jól fűszerezni, hogy aztán tényleg élvezet legyen a fogyasztása.

Előnyei

Ásványi anyagokban (vas, foszfor, kálium, kalcium, nátrium) és vitaminokban gazdag, ráadásul energiaszegény, koleszterinmentes és magas a fehérjetartalma, nem tartalmaz szacharózt, laktózt, glükózt, tejfehérjét és glutént, így aztán a legtöbb diétába könnyedén beilleszthetjük, egy salátát például úgy dobhatunk fel jól fűszerezett tofukockákkal, hogy kalóriaértéke nem nő meg jelentősen, viszont nemcsak tápláló, hanem laktató lesz az ételünk.

Állaga az egészen lágytól a keményig terjed, a selyemtofu például a pudinghoz hasonló, a szárított tofu pedig a sült húshoz hasonló keménységű, rugalmas anyagú étel, mindkettőt lehet marinálni vagy pácolni például szójaszószban. A keményebb tofunak léteznek már eleve ízesített változatai is, a hazai kereskedelmi forgalomban már a legtöbb boltban vásárolhatjuk füstölt, zöldfűszeres, paprikás vagy marinált tofut is, ezek pedig megpirítva igazán kellemes ízű kiegészítői lehetnek a salátáknak, ázsiai tésztáknak, rizsnek, egytálételeknek.

Fasírt, töltelék, nem csak ázsiai ételekben

A tofut le is reszelhetjük, és használhatjuk vegetáriánus vagy vegán fasírtok készítésénél, vagy készíthetünk belőle tölteléket a vegán töltött káposztába, de még sűrítésre is használhatjuk. Ne gondoljuk, hogy csak az egzotikus ételekben tud jól érvényesülni, ugyanúgy párosíthatjuk mediterrán salátákkal, ha sózva, borsozva megpirítjuk olívaolajon, és utána balzsamecettel meglocsoljuk. Sőt, a magyaros ételekben is nagyszerűen használhatjuk, a klasszikus brassóit például elkészíthetjük pirított tofuval is, a lényeg itt is az, hogy alaposan megfűszerezzük a kockákat, és elegendő zsiradékban pirítsuk át, hogy a hő hatására ne essen szét.

Sőt, a tofut ki is ránthatjuk, egy dologra figyeljünk azonban: a panírozás előtt papírtörlővel mindenképp itassuk fel a szeletekről a nedvességet, hogy egyenletesen beborítsa majd a bunda!

Túróhelyettesítőként és sütikben is szuperál

A tofut legtöbbször sós ételekben használjuk, de ha nyitottak vagyunk egy kis kísérletezésre, akkor nagyszerű édességeket is készíthetünk belőle. Nagyszerű túróhelyettesítő például, így aztán hamis túrógombócot, túrókrémet csinálhatunk belőle – ehhez turmixolni kell a tofut, hogy a kívánt, túrós állagot elérjük, de mivel remekül fagyasztható, különböző gyümölcsös vagy akár csokis, vaníliás ízesítésekkel, szintén turmixolva nagyszerű vegán fagyicsodákat készíthetünk belőle.

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

További cikkek