Uborka

Uborka

Leírás

Uborka – receptek, leírás, tippek

Az uborka egyike a legrégebben termesztett zöldségfajoknak, Indiából került hozzánk. Fajtái közé tartozik a kígyóuborka, a fürtös uborka, a csemege uborka, a saláta- vagy félhosszú uborka. Az uborka az egyik legegészségesebb zöldség, aminek fogyasztásával a hidratációnkat is segítjük.

Az uborka, régies nevén az ugorka, a tökfélék családját bővíti. Kalóriaszegény, sok ásványi anyagot tartalmazó, népszerű vitalizáló zöldség, mely hazánkban is elterjedt. A kígyóuborka alakjáról kapta nevét, és számos nemesített változata létezik. Magyarországon a 13. században jelenhetett meg először a főúri és kolostorkertekben, majd a paraszti termesztésben.

Most pedig következzenek a vásárlási, tárolási és elkészítési tippek:

Mi az az uborka?

A tökvirágúak rendjébe, és a tökfélék családjába tartozó uborkanövénynek a termését fogyasztjuk. Az akár 96 százaléknyi vízből álló zöldséget sokféleképp felhasználhatjuk, nem csak a konyhában. Az uborkalét külsőleg és belsőleg is használhatjuk. Ha megisszuk, kellemes üdítőhöz jutunk, mert vitamin- és ásványisó-tartalma biztosítja a test számára a kellemes közérzetet. Sőt, más zöldséglevekkel is (pl. zeller, répa) nyugodtan keverhetjük. A gyógyászatban egyes bőrápoló termékek alapanyagában megtalálható az uborkalé, hiszen kiváló szépítőszer. Rovarcsípés esetén az uborkalé vagy a péppé zúzott uborka hűsítőként hat. Régen előszeretettel alkalmazták a nők a felszeletelt uborkát a napégett bőrre, ami meggátolta a felhólyagosodást, és enyhülést hozott. Az uborkát egész évben fogyasztjuk friss és tartósított formában.

Hogyan vásároljuk?

A kígyóuborka szezonja nyárra datálható, egészen pontosan június elejétől kezdve megtaláljuk a lédús, friss terméseket a piacokon, melyek akár szeptember végéig fellelhetőek. Zöldségeseknél, valamint szuper- és hipermarketek zöldségosztályán is beszerezhetjük, de ezek általában hosszabb utaztatáson és tartósításon esnek át, ezért mire a tányérunkra kerülnek, már nem biztos, hogy a legfrisebb darabokat kóstolhatjuk. Az uborka házi körülmények között, szabadföldben gyorsan növekvő zöldség, aminek magas víz- és napfényigénye van.

Mire jó az uborka?

Az uborka kedvező hatásai közé tartozik kimagasló B- és C-vitamin-tartalma, mindemellett ásványi anyag- és rosttartalma sem elhagyagolható. Héját és magjait is fogyasszuk nyugodtan. Ennek a lédús zöldsének 90 százaléka víz, így kiváló folyadékpótlóként is szolgál. Alacsony kalóriatartalma miatt szinte bármilyen diétába beilleszthető, ugyanis 100 grammja mindössze 15 kcal-t tartalmaz. Magas koleszterinszint és vérnyomás, valamint cukorbetegség esetén is ajánlott a fogyasztása. Az ínybetegségeket is hatékonyan orvosolja, és még a szépségipar is előszeretettel alkalmazza, mert nagyon jó hatással van a bőrre.

Mi készülhet az uborkából?

Az uborkának sokféle fajtáját sokféleképp felhasználhatjuk a konyhában. Készülhet savanykás bableves kovászosuborka-léből és kovászos uborkás gazpacho vagy éppen villámgyors hideg joghurtos uborkakrémleves. Előételnek jól fog esni egy csemege uborkás, sült hagymás mártogatós vagy egy lazazos uborkatekercs, de egy svéd uborkasaláta, azaz pressgurka is megállja a helyét az asztalon. Csinálhatunk kovászos uborkás kenyérlángost, rántott csirkét kovászosuborka-lében pácolva, kovászos uborkás krumplifőzeléket, és amiről muszáj megemlékezni, az az uborkasaláta újhagymával. Nyári hűsítőnek pedig egy margarita kovászosuborka-lével veszi le a lábáról a vendégeket.

Még több uborkás receptért görgess lejjebb!

Mikor vegyem

Szezonja júniustól szeptemberig tart, de egész évben elérhető.

hogyan tároljam

Hűtőszekrény zöldséges rekeszében. A már felvágott uborkát tekerjük fóliába.

100g Uborka

fehérjetartalom

0.65 g

zsírtartalom

0.074 g

szénhidráttartalom

3.63 g

víztartalom

95.23 g

gramm uborka?

Top ásványi anyagok

Foszfor

24 mg

Kalcium

16 mg

Magnézium

13 mg

Nátrium

2 mg

Top vitaminok

B6 vitamin

0.04 g

Kolin

6 mg

C vitamin

2.8 mg

Pantoténsav - B5 vitamin

0.259 mg


Tápanyagtartalom / 100 gramm

fehérje

0.65 g

Zsír

telített zsírsav

0.037 g

egyszeresen telített zsírsav

0.005 g

többszörösen telített zsírsav

0.032 g

ásványi anyagok

Kalcium

16 mg

Vas

0.28 mg

Magnézium

13 mg

Foszfor

24 mg

Nátrium

2 mg

Cink

0.2 mg

Réz

0.041 mg

Mangán

0.079 mg

Szelén

0.3 µg

szénhidrát

rost

0.5 g

cukor

1.67 g

víz

95.23 g

vitaminok

Tiamin - B1 vitamin

0.027 mg

Riboflavin - B2 vitamin

0.033 mg

Niacin - B3 vitamin

0.098 mg

Pantoténsav - B5 vitamin

0.259 mg

Folát

7 µg

Kolin

6 mg

Alfa-karotin

11 µg

Béta-karotin

45 µg

Béta-kriptoxantin

26 µg

Lutein+zeaxantin

23 µg

E vitamin

0.03 mg

K vitamin

16.4 µg

A vitamin

5 µg

C vitamin

2.8 mg

B6 vitamin

0.04 g

Címlapról ajánljuk

További cikkek

A mostani sztrájk miatt az egekben lesz ennek a 3...

Komoly sztrájkhatáridő közeledik, ugyanis a keleti és az Öböl-menti kikötőkben dolgozó munkások ma 12:01 órai határidőt jelöltek meg. A sztrájk 3 nagyon népszerű termék szállítását akadályozhatja. A hazai boltokban is egekben lesz az ára.

31 étel októberre, amit (nem csak) az ősszel muszáj elkészítened

Megdöbbentő, de elérkezett az október, és vele együtt a jellegzetesen szezonális, gyönyörű őszi színekben pompázó zöldségek és gyümölcsök: sütőtök, batáta, avagy édesburgonya, káposzta, cékla, gomba, szilva, körte, (birs)alma vár rátok, mi pedig a leggyönyörűbb receptekkel csábítunk titeket főzésre és sütésre ebben a hónapban is!