Madársaláta

Madársaláta

Leírás

Madársaláta – receptek, leírás, tippek

A madársaláta néhány éve tört be a magyar konyhákba is, egyre többször látni (főleg francia és német importból származó) dobozos madársalátát az élelmiszerboltokban, zöldségeseknél. Galambbegy- vagy mezei salátának is nevezik.

A madársaláta apró, gyomnövényre emlékeztető, 5-30 cm magas, hazánkban a budai hegyekben vadon is megtalálható, a fagyokat jól tűrő, igénytelen növény (-15 Celsius fokig fagytűrő). A kertészkedők bátran próbálkozhatnak termesztésével.

Most pedig következzenek a vásárlási, tárolási és elkészítési tippek:

Mi az a madársaláta?

A madársaláta vagy galambbegysaláta a macskagyökérfélék családjába tartozik, és a késő téli, kora tavaszi időszakban élvezhető szezonálisan. Nyújtott, ovális, élénkzöld színű levelei szétterülő tőlevélrózsát képeznek. Íze jellegzetes, kicsit diós.

Nemzetközi elismertségre XIV. Lajos francia király udvari szakácsa által tett szert. Legfőbb európai termesztési területei ma is Franciaországban vannak (ahol a világ madársalátájának háromnegyede terem), illetve Hollandiában.

A saláták közül a madársaláta tartalmazza a legtöbb vitamint és ásványi anyagot. Magas a B9- és C-vitamin-, béta-karotin-, kalcium-, réz-, cink- és magnézium-tartalma. Éterikusolaj-tartalma miatt ideg- és gyomornyugtató hatású, és diós aromájú. Vastartalma miatt sportolóknak, lábadozóknak, időseknek, kismamáknak és gyermekeknek különösen ajánlott. Folsav-tartalma elősegíti a pihentető alvást, és segít az idegesség, stressz leküzdésében.

Kalóriatartalma alacsony, így beilleszthető a diétás, fogyókúrás étrendbe, mivel a galambbegy-saláta 92,8%-a víz. Remek étvágyjavító, és enyhe hashajtó hatású.

Hogyan vásároljuk?

A piacon, boltokban a tőlevélrózsákat árusítják, a mosásra különösen figyeljünk oda.
Keressük a szép, élénk zöld, roppanós, bársonyos felszínű leveleket. A hervadt, foltos, megnyomódott, sárga levelű egyedeket kerüljük. A madársaláta a téli időszakban sötétebb, tavasszal világosabb lehet. Ne törjük össze leveleit, mert íze megkeseredik. Kendőbe tekerve 3-4 napig hűtőben eláll.

Hogyan készítsük el a madársalátát?

Fogyasztás előtt alaposan mossuk meg, óvatosan távolítsuk el a kis gyökereket és a sárga leveleket, úgy, hogy ne essenek szét a jellegzetes levélcsomagok. Tipp: könnyebb átmosni, ha tésztaszűrőbe tesszük, és így tartjuk a víz alá. Csepegtessük le! Más salátákkal keverve vagy magában, frissen, nyersen fogyasszuk, mert vitamin- és folsavtartalmának nagy részét hő hatására elveszti. Ha már főzzük, válasszuk a kíméletesebb gőzben párolást, így a színét is megtartja. Nyersen csodás szendvicsekben, salátákban, omlettek, lepények tetején (utolsónak hozzáadva), ecettel vagy citrommal meglocsolva, de jól illik hozzá a feta, a túró, a fokhagyma, salotta, a citrusok vagy az uborka és a paradicsom.

Mi készülhet a madársalátából?

A madársalátát rakhatjuk édes-savanyú tofus szendvicsbe, készülhet vele vega tartiflette mustáros-hagymás madársalátával, duplasajtos vegán burger, mexikói bulgursaláta, kerülhet töltött tojás mellé, mandarinos salátába, garnélasalátába, sült máj mellé, kecskekrémsajtos salátába vagy Jamie Oliver török laposkenyérébe. És a citromos burgonyalevest madársaláta-pestóval kóstoltad már?

Még több madársalátás receptért görgess lejjebb!

Mikor vegyem

Természetes szezonja kora tavasztól nyár elejéig tart, de egész évben kapható.

hogyan tároljam

Nagyon érzékeny saláta, hamar elfonnyad, ezért zárt nejlontasakban, dobozban vagy kendőbe csavarva, hűtve tároljuk, és pár napon belül fogyasszuk el.

100g Madársaláta

fehérjetartalom

2 g

zsírtartalom

0 g

szénhidráttartalom

3.6 g

víztartalom

92.8 g

gramm madársaláta?

Top ásványi anyagok

Foszfor

53 mg

Kalcium

38 mg

Magnézium

13 mg

Nátrium

4 mg

Top vitaminok

B6 vitamin

0.273 g

C vitamin

38.2 mg

Niacin - B3 vitamin

0.415 mg

A vitamin

355 µg


Tápanyagtartalom / 100 gramm

fehérje

2 g

Zsír

ásványi anyagok

Kalcium

38 mg

Vas

2.18 mg

Magnézium

13 mg

Foszfor

53 mg

Nátrium

4 mg

Cink

0.59 mg

Réz

0.134 mg

Mangán

0.359 mg

Szelén

0.9 µg

szénhidrát

víz

92.8 g

vitaminok

Tiamin - B1 vitamin

0.071 mg

Riboflavin - B2 vitamin

0.087 mg

Niacin - B3 vitamin

0.415 mg

Pantoténsav - B5 vitamin

0.042 mg

Folát

14 µg

A vitamin

355 µg

C vitamin

38.2 mg

B6 vitamin

0.273 g

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Háromból két felnőttet érint: sokan nem is tudnak erről a...

Az egyik legfontosabb ásványi anyag, mégsem kap kellő figyelmet, pedig a csontok, fogak és izmok egészségének megőrzéséhez elengedhetetlen. Mivel a kalciumot testünk képtelen saját maga előállítani, így külső forrásból kell pótolnunk. A Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének elnöke nem csupán arra hívja fel a figyelmet, hogy az ásványi anyag hiánya komoly egészségügyi problémákhoz vezethet, de arra is, hogy milyen természetes módokon biztosíthatjuk szervezetünk kalciumbevitelét.