Ezeket az élelmiszereket tartsd otthon, ha kevesebb húst ennél

Sokan fogadják meg év elején, hogy csökkentik a saját vagy egész családjuk húsfogyasztását, vagy egyenesen megpróbálkoznak a vegetáriánus vagy vegán életmóddal. Most adunk pár ötletet, hogy milyen alapanyagokat érdemes beszerezni hozzá, hogy ne váljon gyorsan unalmassá a dolog.

Az, hogy új évet nyitunk a naptárban, lehetőséget teremt arra, hogy belefogjunk valami újba. Sokan szőnek ilyenkor új terveket, hoznak meg döntéseket, amelyeket több-kevesebb sikerrel igyekeznek is betartani. Ilyenkor indulnak el a nagy fogyókúrák, életmódváltások és fogadkozások. Az, hogy ezeket aztán sikerrel véghez is vigyük, elengedhetetlen a gondos tervezés és felkészülés.

A veganuary elnevezésű nemzetközi kezdeményezés azért indult, hogy próbáljunk meg az év első hónapjában vegán vagy legalább húsmentes étkezést folytatni, ezzel segítve a környezetünkön, és esélyt adva magunknak, hogy kialakítsunk egy új szokást, megismerjünk új ízeket, elkészítési módokat, amik aztán akkor is a hétköznapjaink részévé válhatnak, ha később vissza is térünk a húsevéshez.

Ha te is úgy döntöttél, hogy idén megpróbálsz több zöldséget enni, sőt beiktatsz az egész család életébe teljesen vega vagy vegán napokat, jó hírünk van. Nem lesz nehéz, sőt egyenesen könnyű lesz a dolgod, a titok csupán annyi, hogy fel kell készülnöd egy kicsit. Ehhez adunk ötleteket.

8 vegán egytálétel - mert nem kell mindig húst enni

Alapélelmiszerek, ha belevágsz a húsmentes életbe

Minden életmódbeli változtatás alapja, hogy az ember előre tervez, ami lehet, hogy az elején kicsit több idővel és ráfordított munkával jár, de hidd el, ha mindig lesz a konyhában néhány alapélelmiszer, amiből könnyen elkészíthetsz valami zöldséges finomságot, könnyebben le fogsz tudni mondani a húsos fogásokról.

A konzervek nem ördögtől valók!

Az, hogy egészségesebben, több zöldséges ételt beiktatva, vagy egyenesen vega, sőt vegán étrendet folytatva étkezik valaki, nem jelenti azt, hogy feltétlenül mindent frissen a piacról beszerezve, az utolsó összetevőig maga készít el. Számos olyan étel van, amihez nyugodtan használhatunk kész hozzávalókat, nem lesznek ettől egészségtelenebbek. Persze, jó ha a chilis babot például szárazbabból készítjük el, de nem mindenki tervez annyira előre, hogy egy nappal előbb beáztatja hozzá a babot, és nincs is feltétlenül ideje hosszan előfőzni. Tökéletes választás ilyenkor az előfőzött, sótlan konzerv bab használata, mint ahogy a napérlelte, csodás házi paradicsomszósz sem minden családban emelhető le korlátlanul a kamrapolcról. Bár már télen is kaphatunk paradicsomot, igazán jó paradicsomszósz ezekből nem készíthető, használjunk nyugodtan helyette konzerv, üveges szószt vagy zúzott paradicsomot.

Ha hüvelyesekből, paradicsomból, jó minőségű pestóból, ízesített pasztákból betárazunk egy hónapra előre, nyert ügyünk van, rengetegféle zöldséges fogáshoz használhatjuk őket, ragukban, sült zöldségek mellé, tésztaszószokhoz, rakott zöldségekhez tökéletesek.

A mélyhűtő kincsei

Ahogy a konzervek megkönnyítik a mindennapi főzést, úgy a fagyasztót is nyugodtan pakoljuk tele zöldségekkel, sőt magunk is előkészíthetünk különböző porciózott adagokat, amiket csak elő kell kapni egy-egy vacsorához. Ugyanígy fagyaszthatók a különféle vega fasírtgolyók is, amiket előre begyúrva be tudunk tárazni a fagyasztóba.

Leveskocka és fűszerpaszta

Ha attól tartasz, hogy zöldséget enni egy idő után rém unalmas, gondolj az thai, vietnami, indiai vagy közel-keleti konyhára, amelyekről aztán nem mondható el, hogy ízeikben egyhangúak lennének. Párolt zöldséget és jégsalátát enni valóban nem lehet heteken át, de ilyet senki se kért tőled. Bátran használd az ízfokozóktól és tartósítószerektől mentes levesalapokat, amikkel gazdagabbá teheted nemcsak a krémleveseket, de a ragukat is, a különböző egzotikus fűszerpaszták pedig évekig elállnak a hűtőben, egészen kicsi kell belőlük és ha azokkal párolsz vagy pirítasz össze zöldségeket és például tofut, pillanatok alatt fullos ebédet vagy vacsorát varázsolhatsz.

Magok, pelyhek és mindenféle kiegészítők

Ahogy a divatban is, a főzésben is rengeteg múlik a kiegészítőkön. Egy egyszerű saláta vagy sült zöldség egyetlen kiegészítőtől olyan kulináris csúcsteljesítménnyé válhat, ami mellé eszébe sem jut az embernek, hogy kéne bármilyen húsos fogás. A jó zöldségételek titka, hogy magukban annyira ízgazdagok és érdekesek, hogy nemcsak tápértékükben, hanem összetettségükben is kielégítik az embert, és főételként is megállják a helyüket. Ehhez gyakran nem kell más, csak egy-egy meglepő kiegészítő, amiről lehet nem is gondolnánk elsőre, hogy illik a fogáshoz. Ilyenek például a diófélék és mindenféle olajos magvak, amik durvára aprítva a legtöbb zöldség mellé szórva nagyszerű ropogósságot adnak az ételnek, és nem utolsó sorban egészségesek is. De a friss és az aszalt gyümölcsök is remekül érvényesülnek nemcsak a saláták mellett, hanem számos sütőben sült zöldség mellett, sőt a hagyományos rizsköretben is.

A chilipehely feldobhatja a krémleveseket, de a csodásan gazdag mogyoróvaj is olyan kiegészítő, ami extra krémességet és ízt ad, és bátran használhatjuk ázsiai fogásokban, pirított zöldségek mellé, levesekbe keverve, de desszertekben is.

Ezeket olvastad már?

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

További cikkek