A hibátlan ünnepi isler és linzer elkészítése, lépésről lépésre

Szerintünk nem lehet karácsony apró kis linzerek nélkül, ezért most elhoztunk nektek egy olyan receptet, amelyből három (sőt, némi változtatással négy) különböző süteményt is megsüthettek. És persze egy halom tippet az elkészítéshez.

Lehet, hogy már évek óta készítjük, egy titkos családi recept szerint, vagy ez lesz az első karácsonyunk, amikor végre linzert sütünk, mindegy is. Hiszen mindenkinek jól jön egy-két hasznos konyhai tipp, főleg ilyenkor az ünnepek táján. Annak ellenére, hogy egy viszonylag egyszerű és könnyen megtanulható süteményről van szó, nem árt biztosnak lenni a linzerrel kapcsolatban, hogy garantáltan a legomlósabb, legporhanyósabb lekváros és diós karikák, habcsóksipkás korongok és roppanós csokival bevont islerek kerüljenek az asztalra.

A tökéletes ünnepi isler és linzer elkészítése, lépésről lépésre

Arányos tészta

A linzertésztában van némi ellentmondás. Mégpedig azért, mert hozzávalóit tekintve egyszerű, viszont az elkészítéshez kell némi furfang. A sütemény alapját három fontos dolog adja: a liszt, a vaj és a cukor.

Ennek a háromnak pontosan meghatározott arányban kell a tésztába kerülnie: 3 rész liszt, 2 rész vaj és 1 rész cukor.

Ha ezek megvannak, biztosak lehetünk benne, hogy az aprósüteményeink nem lesznek fullasztóak, kemények, íztelenek, nem fognak szétesni a vendégek kezében és megégni sem fognak (bár erre mindig érdemes odafigyelni).

Hideg vaj = omlós tészta

Az arányokon kívül szintén elengedhetetlen tényező a zsiradék hőmérséklete. Míg egyes édességek olvasztott vajért kiáltanak, a linzer szigorúan hűtőhideg vajjal készül.

Így kockázzuk a lisztbe, de ha biztosra akarunk menni, akár le is fagyaszthatjuk a vajtömböt, amit utána egy nagylyukú reszelő segítségével apró szálak formájában dolgozhatunk bele a tésztába.

Ha feldobom tojás, ha leesik linzer

Persze nem csupán az alap trióból áll a linzer, ezt így nem tudnánk egységes masszává gyúrni. Szükségünk lesz még egy tojásra, pontosabban annak a sárgájára.

Minden 300 gramm liszthez egy sárgája kerül, ez egyrészt biztosítja, hogy omlós marad a sütemény, másrészt segíti a száraz hozzávalók és a zsiradék összedolgozását.

Habcsóksipkás non plus ultra

A fehérjét ne adjuk hozzá, mert ez utólag kiszárítja a kisült korongokat. Inkább készítsünk belőle habcsókot (például a non plus ultrához), vagy tölteléket a habos islerhez (ha a lekváros mellett arra is vágyunk).

Hagyjuk pihenni

Bármilyen gyorsak vagyunk is, miközben begyúrjuk a tésztát, a kezünk melegétől meg fog olvadni a vaj. Ahhoz, hogy a linzer újból kezelhetővé váljon, vissza kell dermesztenünk a benne lévő zsiradékot, le kell hűtenünk.

Ezért tegyük a hűtőbe (fóliába csomagolva), minimum 30-40 percre, de akár egy egész éjszakát is adhatunk neki a pihenésre.

Csokoládéval bevont islerek

Mielőtt nekiállnánk a kinyújtásnak, vegyük ki, és hagyjuk pár percig felengedni, így könnyebb dolgunk lesz a sodrófával.

Nehogy túlsüssük

Ha szépen kinyújtottuk és kiszúrtuk a linzereinket, mehetnek a sütőbe. Nagyon fontos, hogy tartsuk be a receptben előírt 12-15 percnyi sütési időt. Még ezen a ponton is lehet hibázni: a nagyon ügyesen begyúrt, elképesztően omlós tésztánk könnyedén kiszáradhat a túlsütés miatt.

Legyen minden karika világos színű, ha a sütőnk nem egyenletes, figyeljünk oda, nehogy a hátul vagy az oldalt lévő linzerek jobban bebarnuljanak. A sütemény mindig a szélén kezd el sötétedni, ezt a látható jelet keressük!

Hagyjuk pihenni (még egyszer)

Miután pedig kihűltek a gyönyörűen aranyló linzereink, és össze is ragasztottuk őket a lekvárral, sajnos még nem haraphatunk bele a világ legfinomabb aprósüteményébe. Azaz, persze beleharaphatunk, nem állít meg minket senki, de jobban járunk, ha adunk az összeállított édességnek még egy egész napot.

Nincs ennél ünnepibb látvány

Ez alatt megpuhul, összeérnek benne az ízek, és sokkal-sokkal ízletesebb és omlósabb lesz. Megéri tehát várni.

Egy linzer, négy sütemény

De hogyan lesz négy különböző sütemény egyetlen receptből? Nos, így:

  • ha az alaprecepthez adunk egy kis darált diót, és a felső lyukas korongokat is megszórjuk a durvára vágott maggal, akkor diós linzert kapunk (ez lehet egy kicsit nagyobb méretű is)
  • ha pogácsaszaggatóval apró köröket vágunk a tésztából, ezekre habcsókot nyomunk, és a kisült feleket baracklekvárral összeragasztjuk, nem más lesz a végeredmény, mint egy klasszikus non plus ultra
  • ha pedig darált diót teszünk a tésztába, a korongokat piros lekvárral ragasztjuk össze, és az egészet bevonjuk csokoládéval, akkor a jutalmunk egy isler lesz

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!


Hangolódjunk, készülődjünk a karácsonyra együtt:

Címlapról ajánljuk

További cikkek