Garnéla

Garnéla

Leírás

Garnéla – receptek, leírás, tippek

A garnéla nyersen barnás-szürkés színű, főzött állapotban rózsaszínes rák, a kisebb testű rákok közé sorolható. Számos fajtája létezik, a legismertebbek a királyrák és a tigrisgarnéla. Borsos ára ellenére jó ideje egyre közkedveltebb a prémium alapanyagok között.

A legtöbb garnéla a sós vizek lakója, az édesvízi garnéla ritka. Utóbbi fajták csak a trópusi és a szubtrópusi övezetben fordulnak elő. A legtöbb garnélafaj 2 cm, de némelyik faj akár a 25 cm-t is elérheti.

Most pedig következzenek a vásárlási, tárolási és elkészítési tippek:

Mi az a garnéla?

A garnéla kistestű, tízlábú rákfajta. A szó leginkább a Caridea és a Dendrobronchiata család tagjaira vonatkozik, mely egyedek kis méretű testtel, kicsi fekete szemekkel, izmos farokkal és hosszú csáppal rendelkeznek.

Az ízeltlábú rákok előnye, hogy energiatartalmuk jellemzően nem túl nagy, fehérjetartalmuk viszont magas, emellett számos ásványi anyagot (kalciumot, magnéziumot, jódot, szelént) és vitamint (B1-, B2-, B12- vitamin, niacin) is tartalmaznak. Zsírtartalmuk megközelíti a kevésbé zsíros halakét, a vér koleszterinszintjét gyakorlatilag nem növelik, vagy nem jelentősen.

Étrendünk értékes szereplője lehet a garnéla, de nem túl sűrűn fogyasztva. Mivel hozzánk mindig import termékként kerül, élelmiszerhigiéniai veszélyeket rejthet magában. A nem friss, nem ellenőrzött forrásból származó tenger gyümölcseiből készített fogások komoly egészségügyi problémákhoz (hányás, gyomorrontás, ételmérgezés) is vezethetnek, nem említve az igen gyakori rák- és kagylóallergiát.

A garnélában található ásványi anyagok normál dózisban az emberi szervezet hasznára válnak, de rendszeresen és nagyobb mennyiségben veszélyt jelenthetnek, nem beszélve a tengeri herkenytűkben felgyülemlő higanyról, épp ezért kisgyerekek, terhesek és szoptató anyák számára csak kis mennyiségű (vagy semennyi) tengeri élőlény fogyasztása javasolt.

Hogyan vásároljuk?

A legtöbb helyen fagyasztva juthatunk garnélához, de így is szinte a frissel megegyező gasztronómiai élményt nyújt. Pucolva és páncélban is megvásárolható, de pucolva jóval kevésbé munkaigényes az elkészítése.

Hogyan készítsük el a garnélát?

A garnélát rövid ideig szabad hevíteni, különben megkeményedik a rákhús. Ha héjastól készítjük el, és csak utólag pucoljuk meg, még finomabb végeredményt érhetünk el. A háta közepén végighúzódó vékony fekete csík a rák tápcsatornája, ezt érdemes mindig kiszedni belőle tisztításkor!

Kalóriaszegény, ízletes alapanyag, mely a kiolvasztás után pár perc alatt a tányérunkra kerülhet. Lehet belőle ráknyárs, főzhetjük ázsiai levesekbe, mediterrán tapasok, előételek kedvelt alapanyaga, és természetesen tészták, főételek is készülhetnek vele. Jól áll neki a sima olívaolaj-fokhagyma-petrezselyem kombója, de kókusztejes, fűszeres currykben, thai, vetnámi fogásokban is csodásan működik.

Figyeljünk rá, hogy friss legyen a garnéla, amit megveszünk, természetesen főleg akkor, ha nem fagyasztva jutunk hozzá. Ne tároljuk hosszasan még a hűtőszekrényben sem - hőkezeljük, süssük, főzzük meg rövid időn belül! Mélyfagyasztással viszont nyerhetünk pár hónapnyi tárolási időt, de felhasználás előtt a fagyasztott garnélát is a hűtőben engedjük fel, ne szobahőmérsékleten, és mielőbb készítsük is el!

Mi készülhet a garnélából?

Kerüljön autentikus pad thaiba, a Forrest Gumpból ismert garnélás gumbóba, de egy gombával készült egyszerűbb saláta, sőt, akár egy olaszos tésztasaláta is isteni garnélával. A thai currykben is gyakorta előfordul, és persze ázsiai levesekben, sőt, kínai gőzbatyukban is. Olasz paradicsomos tésztában is tökéletes a garnéla, épp úgy, mint a spanyolok gazdag egytálételében, a paellában, de egy könnyed nyári, ananászos garnélanyárssal is jóllakhatsz!

Még több garnélás receptért görgess lejjebb!

Mikor vegyem

Egész éven át kapható nagyobb szupermarketekben, ázsiai boltokban, halpiacon. Frissen ritkábban, fagyasztva inkább hozzájuthatunk.

hogyan tároljam

Hamar megromlik, így a friss garnélát vásárlás után mielőbb, de 24 órán belül mindenképpen készítsük el, hőkezelést követően. Fagyasztva hónapokig eláll.

100g Garnéla

fehérjetartalom

13.61 g

zsírtartalom

126000.737 g

szénhidráttartalom

0.91 g

víztartalom

83.01 g

gramm garnéla?

Top ásványi anyagok

Nátrium

566 mg

Foszfor

244 mg

Kalcium

54 mg

Magnézium

22 mg

Top vitaminok

B6 vitamin

0.161 g

Kolin

80.9 mg

Niacin - B3 vitamin

1.778 mg

E vitamin

1.32 mg


Tápanyagtartalom / 100 gramm

fehérje

13.61 g

Zsír

telített zsírsav

0.261 g

egyszeresen telített zsírsav

0.181 g

többszörösen telített zsírsav

0.295 g

koleszterin

126 g

ásványi anyagok

Kalcium

54 mg

Vas

0.21 mg

Magnézium

22 mg

Foszfor

244 mg

Nátrium

566 mg

Cink

0.97 mg

Réz

0.182 mg

Mangán

0.029 mg

Szelén

29.6 µg

szénhidrát

víz

83.01 g

vitaminok

Tiamin - B1 vitamin

0.02 mg

Riboflavin - B2 vitamin

0.015 mg

Niacin - B3 vitamin

1.778 mg

Pantoténsav - B5 vitamin

0.31 mg

Folát

19 µg

Kolin

80.9 mg

Retinol

54 µg

E vitamin

1.32 mg

D vitamin

2 µg

K vitamin

0.3 µg

B12 vitamin

1.11 µg

A vitamin

54 µg

B6 vitamin

0.161 g

258 találat

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Így gondozzuk helyesen az aloe verát

Az aloe vera egy igen sokoldalú növény, amit mind a gyógyászatban, mind a szépségápolásban már hosszú évszázadok óta használnak. De hogyan tarthatjuk életben a négy fal között, hogy mi is élvezhessük az előnyeit anélkül, hogy boltba vagy drogériába kellene rohannunk a belőle készült termékekekért?