5+1 káposztakészítési mód karácsonyra – ezek közül válassz az ünnepi asztalra!

Káposzta nélkül nincs karácsonyi menü, valamilyen formában mindenképpen az asztalra kerül. Ezek a legismertebb receptek!

Történelmünkben nagyon messzire kellene visszanyúlnunk, ha a töltött káposzta receptjének a megjelenéséig szeretnénk eljutni. Egy korábbi ételtípus, a húsos káposzta egy későbbi változata, melyről őseink ódákat zengtek. Valószínűleg nem török, hanem balkáni eredetű, más megnevezései: szárma, dolma, takart.

Erdélyi lucskos töltött káposzta - receptért kattints ide!

Töltött káposzta

Első és megkerülhetetlen téli káposztás ételünk tehát a töltött káposzta. Ezt nemcsak karácsonykor, hanem disznótorok alkalmával is készítjük. Szabolcsban paradicsomos alapban főzik az édes káposztalevélbe tekert darált sertéshúsos, rizses és jó fűszerpaprikás tölteléket. Erdélyben savanyított káposztába göngyölik. Az Alföldön sok más sertésrész is kerül a töltelékek közé. Akár tejföllel és kaporral főzzük, akár a fenti módok egyikét választjuk, két dolog biztos: tegyünk szalonnát kockázva, pirítva a töltelékek alá, vagy beléjük ízesítőnek, plusz apró káposztával töltsük ki jól a lábast a csomagocskák között. Én személy szerint merítek mindenhonnan, és egy nagyon gazdag, még füstölt kolbászt is tartalmazó káposztát főzök. Aki pedig idén váltott volna vegán életmódra, annak sem kell elhagynia ezt a fogást az ünnepi menüből, rendelkezünk ilyen recepttel is az oldalon!

Párolt káposzta

Általában lila káposztát párolunk a liba vagy kacsasült mellé. Hogy miért ezt szeretjük jobban, amikor egy jól elkészített fehér káposzta van olyan finom, mint a lila? Hát mert sokkal szebb! Főleg, ha lila hagymát, almát, narancsot vagy valamilyen más gyümölcsöt is teszünk hozzá. Van olyan ünnepi receptünk is, amiben egyenesen a sütni való hús alá tesszük a káposztát, ebben az esetben viszont nem lilát, hiszen megszínezné a húst. Az alábbi ajánlónkkal segítünk egy cseppet, válaszd ki a kedvenc recepted!

Káposztasaláta

Mivel káposztából sosem elég, a párolt káposzta mellett legyen még káposztasaláta is az ünnepek alatt! Gyorsan elkészül, frissítő, és üde színfoltja a menünek. Majonézzel, mert karácsony van, vagy könnyű citromos-olívaolajos, esetleg joghurtos öntettel, ha mégsem engednénk szabadjára a kalóriákat, minden formában jó lesz!

Székelykáposzta

Káposzta és hús, nyerő kombináció, amit egy kevés füstölt hússal, kolbásszal turbózhatunk fel. Tipikus ‘ahány ház, annyi szokás recept’. Én amit tudok, beleteszek. Egyes régiókban a savanykás íz tompítására gerslit, vagyis árpagyöngyöt, máshol rizst vagy krumplit főznek hozzá. Lehet húsgolyókkal is főzni, de bármilyen legyen, szerintem egy jó nagy karéj házi fehér kenyérnél nincs jobb kísérő hozzá, és másnap felmelegítve a legeslegjobb!

Káposztaleves

Ha szívesen kikukkantanál a magyaros levesek világából, akkor itt egy kiváló orosz recept: a scsi. Ugyanúgy 1000-féle variációban létezik, mit például a gulyás. Szép is, jó is, gyors is. Mi kell még? A göcseji gombócleves sokunk nagy kedvence. Ebben a zöldséges-savanyúkáposztás verzióban kevesebben ismerik, pedig szerintem így a legízletesebb. Mindenképpen kipróbálásra ajánlom! A kapor-tejföl kombó a legtöbb ételnek jót tesz, nem kivételek ez alól a levesek sem. Egy jó raguleves pedig bármikor jöhet, karácsonykor válaszd a káposztás verzióját.

Káposztás tészták

A káposztás rétes a legjobb sós rétes a világon, ezt talán csak a káposztás hassé übereli. Mindaddig, ameddig nem ismerjük meg a káposztás lepényt és a káposztás palacsintát, ahol a palacsintatésztába hagymán dinsztelt káposzta kerül. Ugye, hogy első olvasásra is elolvadtatok? A rétes tésztájának elkészítése ‘mindössze’ két-két és fél óra. Lehet, hogy a sok egyéb konyhai munkafolyamat mellé nem lesz időd bevállalni. A rétes valóban csak frissen sütve jó, ellenben a hasé vagy a pogácsa, amit akár előző nap elkészíthetünk. A palacsintát vagy a lepényt akár uzsonnára vagy vacsorára is gyorsan összedobhatjuk.

Ezeket olvastad már?

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Így lesz olyan finom a francia hagymaleves, mint az étteremben

A legtöbben azért szeretnek étterembe járni, mert valljuk be, akadnak olyan klasszikus ételek, amelyek egyszerűen finomabbak, ha egy vendéglátóhely konyháján készítik el őket. Ha valaha is ettél már hagyományos francia hagymalevest étteremben, akkor biztosan téged is megbabonázott a forró, karamellizált hagymákkal teli és olvasztott sajttal csábító leves. Szerencsére otthon is elkészítheted ezt a fantasztikus fogást. Mai Napi Tippünkből kiderül, miként!