Így töltsd fel a vitaminraktáraid, és erősítsd az immunrendszered! Dietetikus szakértőnk tippjei

A megfelelő vitaminellátottság mindig is fontos egészségi tényező volt, de most, ha lehet ilyet mondani, ennek még nagyobb a jelentősége. Fogadjátok meg dietetikus szakértőnk tanácsait!

Az elmúlt egy évben talán azok is megértették, hogy milyen fontos immunrendszerünk erősítése, akik korábban félvállról vették ezt a kérdést. A nem csillapodó COVID-pandémia idején mindenki számára világossá vált, hogy ha a szervezetünk jó állapotban van, erős, egészséges, akkor a védekezési képessége is erősebb. 

Egészségünk védelme, immunrendszerünk teljesítőképessége szempontjából kiemelten fontos a megfelelő, kiegyensúlyozott táplálkozás. Mindenképpen figyeljünk arra, hogy szervezetünk megfelelő energiához jusson (azaz ne kezdjünk szélsőséges, megszorító fogyókúrákba), és semmilyen tápanyagban ne szenvedjen hiányt. 

A makrotápanyagbevitel mellett azonban kardinális kérdés mikrotápanyagbevitelünk is. Ezek közé tartoznak a vitaminok, az ásványi anyagok, a nyomelemek, és az antioxidánsok.

A téli időszakban elsősorban a változatos kínálat csökkenése miatt hajlamosak vagyunk kevesebb zöldséget, gyümölcsöt fogyasztani. Bár a tavaszi primőrökre még egy kicsit várni kell, a következő hetekben bátran válogassunk azokból az alapanyagokból, amelyek már most hozzáférhetőek. 

Újhagyma és medvehagyma

Márciussal berobban a medvehagymaszezon is. Ez a népszerű növény, klasszikusabb társával az újhagymával együtt kitűnő C-vitamin források a kora tavaszi hetekben. Mehetnek salátába, szendvicsbe, szendvicskrémekbe, pestoba, de népszerűek a medvehagymás sütemények, mártások, főzelékek is.

A klasszikusokról sem kell lemondani

A sárgarépa az év ezen időszakában is kiváló bétakarotin-forrás, a savanyú káposzta pedig egy igazi C-vitaminbomba. Az édesburgonya és a sütőtök narancssárga színe is béta-karotinról árulkodik, érdemes ezeket is az étrendünkben tartani még egy darabig.

Bogyós gyümölcsök

A bogyós gyümölcsök igazi ereje a szezonjukban mutatkozik meg igazán, de jó hír, hogy értékes antioxidáns-tartalmuk nagy része nem vész el a fagyasztás során. Akár napi szinten is fogyaszthatunk málnát, szedret, piros- és fehér ribiszkét, epret - tegyük őket turmixba, kásába, házi gyümölcsjoghurtba.

Déligyümölcsök

Nagy valószínűséggel a hozzánk utaztatott déligyümölcsök C-vitamintartalma jóval alatta marad azokénál, amit a szerencsések helyben fogyaszthatnak. Ugyanakkor, ha valaki szereti ezeket a gyümölcsöket, és nincsenek fenntarthatósági aggályai, akkor a hazai gyümölcsök beéréséig ezek is hasznos vitamin- és ásványianyag-források.

Zöld leveles zöldségek

A zöld leveles zöldségek pl. salátafélék, spenót, mángold, sóska, fodros kel, pak choi gazdagok K- és C-vitaminban, folsavban, antioxidánsokban, magnéziumban, illetve jó növényi vas- és kalciumforrások.

Diófélék, olajos magvak, mandula

A diófélék, olajos magvak, mandula gazdagok kalciumban, cinkben és szelénben. Fogyasszuk ezeket is rendszeresen. Akár magukban, az uzsonna részeként, akár pirítva salátánkban, vagy levesbetétként.

D-vitamin

A D-vitaminbevitel jelentősége szintén felértékelődött az utóbbi évben, bár az korábban is ismert volt, hogy hazánkban az októbertől áprilisig tartó időszakban szükséges a D-vitamin pótlása. A D-vitamint a táplálkozásunkon keresztül nem tudjuk a megfelelő mennyiségben bevinni, úgyhogy mindenképpen szükséges a pótlása étrendkiegészítő formájában. A javasolt beviteli mennyiségről a háziorvossal érdemes egyeztetni.

A megfelelő étrend mellett erősítsük szervezetünket rendszeres mozgással, töltsünk annyi időt a szabad levegőn, amennyit tudunk, amennyi biztonságos. Ha kirándulni indulunk, kerüljük a népszerű helyeket, keressünk inkább egy kevésbé frekventált, békésebb zugot. Figyeljünk oda a higiéniára és vigyázzunk egymásra!


Még több hasznos cikk dietetikusunktól:

Címlapról ajánljuk

Így készítsd el otthon a kínai kifőzdék gyöngyszemét, a gong...

Szégyen, nem szégyen, időnként mindannyian betérünk egy-egy ázsiai büfébe, hogy gyors komfortkaja gyanánt vegyünk egy kis adag csirkét rizzsel. Persze mindenkinek más a kedvence: ki a szezámos csirke, ki az édes-savanyú rajongója, vannak tofu- és bambuszrügyfanok, és ott vannak az olyan mindig megbízhatóan egyforma fogások, mint a mogyorós csirke, azaz a gong bao. Na, most azt mutatjuk meg, hogyan készíthetitek el házilag, autentikus módon!

Rosanics Petra

További cikkek

Így gondozzuk helyesen az aloe verát

Az aloe vera egy igen sokoldalú növény, amit mind a gyógyászatban, mind a szépségápolásban már hosszú évszázadok óta használnak. De hogyan tarthatjuk életben a négy fal között, hogy mi is élvezhessük az előnyeit anélkül, hogy boltba vagy drogériába kellene rohannunk a belőle készült termékekekért?