Hasonló, mégsem ugyanaz – a sütőtök-édesburgonya csere

Az őszi hónapok két vitathatatlan sztárja a sütőtök és az édesburgonya. Ízben, színben és állagban ugyan nagyon hasonlóak, mégsem teljesen ugyanaz a két zöldség. Miben különböznek, mennyire helyettesíthetőek egymással? A cikkből minden kiderül!

Ha ősz, akkor sült sütőtök- és édesburgonya-krémleves: a narancssárga zöldségek uralják a terepet ilyenkor. Van olyan, hogy éppen csak az egyikből van otthon, és elkezdünk kísérletezni: vajon működik-e a csere, ugyanolyan marad az íz és az állag, ha a tökből burgonya lesz és fordítva? Nos, viszonylag sok lehetőségünk van, ha a sütőtököt és az édesburgonyát oda-vissza szeretnénk használni, lássuk, mi áll a nagy könyvben.

Hasonló, mégsem ugyanaz – a sütőtök-édesburgonya csere

A hasonlóságok: szín és állag

Vegyük előre a teljesen egyértelmű dolgokat. Például azt, hogy a két zöldség szinte ugyanolyan élénk narancssárga színű hússal rendelkezik. Ez a tényező soha nem zavar be, ha cserélni szeretnénk a receptben burgonyáról tökre.

Szintén hasonló az állag is: megfőzve vagy megsütve nagyjából ugyanazt a textúrát fogjuk kapni. Ha pedig pürésítjük a főtt zöldséget, senki nem fogja tudni megmondani, mi is van a tányéron.

Minimális eltérés: az íz

Ugyan mindkét őszi zöldség alapíze egyöntetűen édes, mégis van minimális különbség a kettő között. A neve miatt talán egyértelmű, hogy az édesburgonya egy fokkal „cukrosabbnak” hat, mint a tök.

Ez azért van így, mert a sütőtöknek magasabb a nedvességtartalma, ezért érezzük kevésbé édesnek. Persze, ha megsütjük, a benne lévő cukor karamellizálódik, elmélyül az íz, ilyenkor érezzük igazán a sütőtök erejét.

A nagyobb különbség: tápérték és pucolás utáni tömeg

Ahol jobban elkezd távolodni egymástól a két zöldség, az előkészítés és feldolgozás. Amikor veszünk egy kiló édesburgonyát, és megpucoljuk, nagyjából ugyanannyi marad belőle, mint amivel kezdtünk.

Ezzel szemben, ha sütőtökből veszünk két kilót, a pucolás és a magok kikaparása után jóval kevesebb hús marad, amit megfőzhetünk. Ezzel mindig érdemes előre számolni.

Szintén nagy különbség, hogy az édesburgonya táplálóbb, ezért kevesebb is elég belőle ahhoz, hogy jól lakjunk. A sütőtök magas nedvességtartalma miatt nem olyan laktató.

Cserélgetés: mindent (is) szabad

Ez mindeddig nagyon szép és jó, de hogyan alakul a gyakorlat? Nos, alapvetően elmondható, hogy a sütőtököt bátran cserélhetjük édesburgonyára a legtöbb szituációban. Ha krémleves készül, fel sem fog tűnni, hogy másik zöldség van benne. Ugyanez igaz a pürére és a párolt köretre.

Ragukban és egytálételekben hasonló egyszerűséggel cserélgethetünk. Sőt, ha édességet készítenénk, például pitét, szintén nem kell aggódnunk amiatt, hogy megváltozik a sütemény íze, állaga, vagy kinézete.

Forrásunk volt.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!

Szívesen főznél együtt Steiner Kristóffal, Sztarenki Dórival, Fancsikai Eszterrel vagy éppen Sass Danival? Most itt a lehetőség, a Nosalty és a Knorr közös Élményfőzésein ugyanis élőben főzhetsz együtt a sztárokkal, ráadásul még otthonról sem kell kimozdulnod, online csatlakozhatsz!

Az Élményfőzésről itt tudhatsz meg többet!


Konyhai praktikák és ötletek mindenkinek:

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Címlapról ajánljuk

További cikkek