4 tipp a legszaftosabb, legsajtosabb sütőben sült tésztához

Nincs is szebb látvány a felül aranybarnára pirult, belül sűrű paradicsomszósszal fortyogó, nyúlós sajttal megkoronázott sült tésztánál. Ahhoz, hogy minden alkalommal ebben a látványban gyönyörködhessünk, kövessük a lenti lépéseket.

A sütőben sült tészta egy igazi jollyjoker: gyors, mégis komplex fogás, olcsó, de laktató étel. És a legtöbbször konkrét recept sem kell hozzá, hiszen elkészíthetjük bármiből, ami éppen otthon akad. Csupán néhánya alap (tészta, szósz, sajt, kiegészítők), egy nagy sütőtál és minimális türelem kell ahhoz, hogy ott gőzölögjön az asztalunk kellős közepén egy nagy adag, sütőben sült tészta. Nézzük az elkészítés fortélyait!

4 tipp a legszaftosabb, legsajtosabb sütőben sült tésztához

Ne főzzük meg teljesen a tésztát

Talán az egyik legnagyobb „bűn”, amit elkövethetünk a tésztával, ha túlfőzzük. Ezt szinte minden tésztafőzős cikkben hallhatjuk, olvashatjuk, ami nem véletlen: tényleg nagyon kellemetlen, amikor túlfőtt tésztába harap az ember, a tökéletesen al dente állagú helyett.

És ha a sima szószos tésztát könnyű túlfőzni, akkor a sütőben sült tésztát kétszer annyira.

Hiszen először meg kell főznünk a tésztát, majd a szósszal és minden mással együtt be kell tennünk a forró sütőbe, ahol még tovább fog puhulni.

TIPP: főzzük minimálisan keményebbre a tésztát, így tökéletes állagú lesz a sütés után.

Legyünk biztosak a fűszerezésben

Vannak ételek, amelyek utólag még könnyedén megmenthetőek, azonban sajnos a sült tészta nem egyike ezeknek. Főleg a fűszerezés terén tudunk nagyon elcsúszni: ha nem elég ízes a szószunk vagy a besamelünk, netán a tészta főzővizét elfelejtettük alaposan megsózni, utólag már nem fogjuk tudni kikalapálni ezeket a problémákat.

Éppen ezért kóstoljunk, kóstoljunk, és kóstoljunk: az előkészítő folyamatok alatt bizonyosodjunk meg arról, hogy minden elég fűszeres-e. Persze arra is figyeljünk, nehogy elsózzuk valamelyik (vagy az összes) elemet. Mivel össze fogjuk őket keverni, a sós íz könnyedén túllőhet a célon.

TIPP: sütés előtt kóstoljunk meg mindent egyszerre, összekeverve, hogy érezzük az összhatást. Számoljunk a sajt sósságával is.

Ne hagyjuk el a rétegezést

A sült tészta éppen azért olyan gyors étel, mert megvan a lehetőség arra, hogy mindent csak beleöntsünk egy tálba, és betoljuk a sütőbe. És míg ilyen formájában is nagyon finom lesz, fényévekkel jobb hatást érhetünk el, ha a lasagnéhoz hasonló módon rétegezzük.

Egy átlagos sült tészta esetében rendelkezésünkre áll egy szósszal elkevert tészta, darált hús vagy sült zöldségek, besamel és reszelt sajt. Ezeket bátran rétegezzük felváltva, hogy legyen némi szerkezete az ételünknek.

Legfelülre természetesen egy utolsó adag besamel, majd reszelt sajt kerüljön, hogy csodás, aranybarna felszíne legyen a tésztának.

TIPP: minél több rétegünk lesz, annál izgalmasabb lesz a sült tésztaételünk.

Figyeljünk a nedvességre

Egy ilyen ételnek az egyik legnagyobb ellensége a víz, ugyanis senki nem szeretne folyós, szottyos rakott tésztát enni. Az állag, amire szükségünk van: sűrű tésztaszósz, ami nem szívódott fel teljesen, szaftos hús és zöldségek, amelyek azonban nem áztatják el az egész ételt.

Ehhez megint a különböző elemeket kell tökéletesen elkészítenünk: a megfőzött tésztaszósz ne legyen híg, a sült zöldségekről csöpögtessük le a felesleges nedvességet, és a húsról is öntsük le a túl sok szaftot (persze egy kevés maradhat, nehogy kiszáradjon).

TIPP: lehetőleg kerüljük a nagyon vizes zöldségeket (gomba, paprika, spenót), vagy ha mégis ilyet használunk, pároljuk meg, és csöpögtessük le alaposan.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Konyhai tanácsok mindenkinek, minden alkalomra:

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

További cikkek