4 lépés, amitől az őszi krémlevesed észbontó lesz

Az ősz hivatalosan is a krémlevesek főszezonja, ilyenkor rengeteg olyan alapanyagunk van, amit selymes, melengető és fűszeres levessé tudunk alakítani. Nézzük, hogy léphetnek szintet ezek a fogások!

A krémleves készítésének művészete mondhatni viszonylag egyszerű, és az elkészült fogások szinte elronthatatlanok. Ha ez tényleg így van, akkor induljunk inkább a másik irányba: a hibakerüléstől a tökéletesítés felé. Vannak ugyanis olyan konyhatrükkök, amelyekkel az alapból is finom krémlevest egyszerűen istenivé tehetjük.

4 lépés, amitől az őszi krémlevesed észbontó lesz

Süsd a zöldséget

Furcsának tűnhet egy levesfőzést a sütő bekapcsolásával kezdeni, azonban mindemellett abszolút megéri. Persze, ha megfőzzük, majd leturmixoljuk a zöldséget, úgy is finom ízeket kaphatunk, de ezt megsokszorozhatjuk a sütő használatával.

A sült zöldség enyhén karamellizálódik, sokkal komplexebb, mélyebb ízt kap, mellette viszont ugyanúgy megpuhul, mint a főzés során.

Minden zöldséggel megtehetjük ezt, amiből krémleves készül. A héj nélküli zöldségeket (karfiol, brokkoli, stb.) vágjuk kisebb darabokra, hogy gyorsabban megsüljenek. A héjasokról a következő bekezdésben lesz szó. Tegyünk a zöldségek alá olajat, és bátran fűszerezzük meg őket. A tepsire ragadt részeket pedig egy kevés forró vízzel vagy alaplével oldjuk fel, majd adjuk a leveshez.

Használd a „hulladékot” is

A héjas zöldségeket is megsüthetjük: a répa, fehérrépa, zeller, sütőtök és barátai mind bemehetnek a sütőbe. De nem akárhogy: a vékony héjasoknak (répák) adjunk egy alapos sikálást, majd pucolás nélkül kerüljenek be a sütőbe.

A vastagabb héjjal rendelkezőket is mossuk meg, majd vágjuk őket félbe. A sütőtöknek a magjait is bent hagyhatjuk, lesz még szerepük a későbbiekben. Olajozzuk-fűszerezzük a vágott felületeket, majd süssük őket puhára. Ha elkészültek, kaparjuk ki a puha húst, a héjakból (és magokból) pedig forraljunk alaplevet. Ezt használhatjuk később a leves hígítására, sokkal ízgazdagabb lesz tőle.

Cseréld le a tejszínt

Miután a zöldséget és az alaplevet ízesebbé tettük, vegyük célba a krémleves többi részét is. A selymes állaghoz általában szükség van valamilyen tejtermékre, vagy legalábbis gazdag, zsíros alapanyagra.

Hiszen nem kell tejterméknek lennie: lehet például kókusztej is, ami rengeteg zöldséghez (répa, karfiol, édesburgonya, sütőtök) kiválóan illik, ráadásul egy plusz aromát és komplexitást is hoz a tányérba. Teljesen elrugaszkodva a tejtől használhatunk még mogyoróvajat is, a lényeg, hogy krémesítsük, gazdagítsuk a levest.

Készíts neki alapot

Ugyan a sütéssel már rengeteg ízt belepakolunk a levesbe, még tovább fokozhatjuk ezt egy ütős alappal. Induljon ez dinsztelt hagymával, fokhagymával, majd folytatódjon az ízeknek megfelelően további alapanyagokkal.

Reszelhetünk bele gyömbért, karamellizálhatunk a hagymás alapon sűrített paradicsomot, mustárt vagy a korábban említett mogyoróvajat is. Facsarhatunk hozzá kevés limelevet is, és chilivel is befűthetjük. Erre jöhet a sült zöldség, az alaplé és a tejtermék (vagy amit helyett választottunk), utána pedig már csak a turmixolás van hátra.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


További őszi finomságokat készíthetsz el tökéletesen:

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk