Ezerarcú palacsinta

A palacsintáról legtöbbünknek automatikusan az édesség jut eszébe – pedig ennél jóval sokoldalúbb. Leves, előétel, főétel – palacsintából a desszerten kívül is még bármit összehozhatunk.

Kis palacsintatörténet

Tudtátok, hogy a palacsintának több mint ezeréves a története? Elődje a római korból származik – a lisztből, vízből és kis sóból készült tésztát kövön vagy vékony bronzedényben sütötték ki, és a katonaság élelmezésében játszott fontos szerepet. Igaz, nem édességként szervírozták – a hosszan eltartható palacsintákat fogyasztás előtt újramelegítették, majd húst és zöldségeket tekertek bele. A rómaiak ismertették meg Európával – általuk került a francia és német területekre, de feltehetően hozzánk is római importként jött a recept. Magyar nyelven először egy 16. századi erdélyi szakácskönyvben említik a palacsintát.

A leggyorsabb vacsora készítsd el előre! >>

Leves, főétel, desszert

Amilyen egyszerű, olyan nagyszerű. Ha már biztos kézzel sütünk palacsintát – mert azért azt is meg kell tanulni –, nem érdemes csak desszertet készíteni belőle! A kisütött és vékonyra metélt palacsinta kiváló levesbetét. A hagyományos ízek kedvelői tehetik húslevesbe, ahogy a sógorék csinálják, de kipróbálhatjuk egy-egy pikáns paradicsomleves vagy vastag raguleves betétjeként is. Előételnek tálalhatjuk hidegen és melegen is – a hortobágyi húsos palacsintát valószínűleg senkinek nem kell bemutatni. Kerülhet bele forró ragu, maradék húsvéti sonka, krémsajttal, sonkával töltve és feltekerve pedig ideális partyfalat lehet. A sós, rakott palacsinta tökéletes főétel, attól függően, hogy mi kerül a rétegek közé, lehet könnyű nyári vagy laktató finomság a hűvösebb napokra.

Imádjuk az őszt! >>

Takarékosan és luxuskivitelben

A palacsinta az a kategória, ami megállja a helyét a a legtakarékosabb napokon és az extra elegáns, puccos éttermek konyháján is. Semleges íze miatt bármilyen tölteléket elvisel, tésztája krumplival, dinsztelt káposztával dúsítva a hóvégi napokra ajánlott, ha pedig dőzsölhetnékünk támad, tálalhatjuk kaviárral, lazaccal vagy libamájjal töltve is. Mint ahogy desszertként is! A hétköznapokon tökéletesen megfelel a kakaós vagy lekváros verzió, míg ünnepkor kísérletezzünk bátran mascarponés, fűszeres likőrös vagy cremé fraiche-es töltelékekkel.

5 tipp hétköznapi vacsorákra >>

A rovat korábbi cikkei itt >>

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

További cikkek