Ezeket az ételeket válaszd oltás után, ha rosszul érzed magad

Az oltás után sokan küzdenek kellemetlen mellékhatásokkal. Szerencsére ezeket ételekkel is enyhíthetjük.

A koronavírus elleni védőoltás után sokak semmilyen mellékhatást nem érzékelnek, míg másoknak kellemetlen tünetekkel kell szembe néznie. Szinte kiszámíthatatlan, hogy kire milyen hatással lesz az adott oltóanyag, amit kap, hiszen annyi minden befolyásolja, hogyan reagál szervezetünk a vakcinára. Bár teljesen nem lehet felkészülni az oltás utáni esetleges rosszullétre, néhány kellemetlen tüneten ételekkel enyhíthetünk.

Az nlc.hu Antal Emese dietetikust, szociológust, a TÉT Platform szakmai vezetőjét kérdezte, mihez kezdhetünk, és arról, mit vegyünk magunkhoz, ha előjönnek a különböző, igen kellemetlen panaszok.

Fejfájás

Az első és legfontosabb, hogy ha fejfájást tapasztalunk, fogyasszunk elegendő folyadékot. Emellett figyeljünk arra, hogy ne fogyasszunk olyan ételeket, amelyek szintén okozhatnak fejfájást, ilyenek például a sajtok, az alkohol, a kávé és a tartósítószerek, de a fermentált, pácolt, füstölt ételek is galibát jelenthetnek az oltás napján.

Lázas

Aki lázas, az eleve étvágytalan, nem is kell erőltetni az ételt – tanácsolja Antal Emese. A folyadékbevitelre azonban itt is figyelni kell! Meglehet, hogy elég csak valamilyen gyógyteát fogyasztani, azonban, ha nagyon magas vagy kitartó a láz, akkor érdemes pótolni az ásványi anyagokat is. Ilyenkor ajánlott gyümölcsből és zöldségből készült turmixokat fogyasztani, de a húsleves is segíthet enyhíteni a betegségünket.

Fáradtság

Bár lehetséges, hogy nem esünk ágynak az oltás után, az könnyedén előfordulhat, hogy furcsa nyomottság tör ránk. Ilyenkor érdemes könnyen emészthető és rágható gyümölcsöket fogyasztani. Ha tehetjük, együnk almakompótot, barack- vagy meggybefőttet. Emellett jól jöhet még ilyenkor egy kis D-, illetve C-vitamin-pótlás is.

Hidegrázás

Ilyenkor a szakértő szerint jól jöhetnek a langyos folyadékok, valamint a vasban (máj, halak, tojás, spenót, sóska) és a B-vitaminban (teljes kiőrlésű gabonák, zöld leveles zöldségek) gazdag élelmiszerek.

Bélproblémák

Ha hányást vagy hasmenést tapasztalunk, fontos figyelni a folyadékbevitelre, azonban ebben az esetben csak nagyon lassan, kortyonként fogyasszuk a vizet, nehogy visszaforduljon. Lehetőleg kíméljük ilyen esetben a gyomrunkat, és csak sós kekszet, kétszersültet vegyünk magunkhoz.


Még több koronavírussal kapcsolatos cikk:

Forrásunk volt.

Címlapról ajánljuk

7 imádnivaló teraszos hely Budapesten, ahol jót is ehetünk

Egyre inkább kikívánkozunk a négy fal közül. Ha szeretnétek a szabad ég – vagy épp egy napernyő – alatt lazulni, annyi sok jó lehetőség van a fővárosban! Ajánlunk helyet a pesti flaszteren, a budai és a pesti Duna-parton is, hiszen a terasz is sokféle lehet a csupazöld kerthelyiségtől a belvárosi kiülős helyekig. Teraszra fel!

Nosalty

További cikkek

Így készítsd el otthon a kínai kifőzdék gyöngyszemét, a gong...

Szégyen, nem szégyen, időnként mindannyian betérünk egy-egy ázsiai büfébe, hogy gyors komfortkaja gyanánt vegyünk egy kis adag csirkét rizzsel. Persze mindenkinek más a kedvence: ki a szezámos csirke, ki az édes-savanyú rajongója, vannak tofu- és bambuszrügyfanok, és ott vannak az olyan mindig megbízhatóan egyforma fogások, mint a mogyorós csirke, azaz a gong bao. Na, most azt mutatjuk meg, hogyan készíthetitek el házilag, autentikus módon!