10 tipp, hogy te legyél a zöldségek mestere a konyhában

Gyakori sztereotípia, hogy a zöldségek ízetlenek, pedig ez nem igaz, csak tudni kell a megfelelő módon bánni velük. Ehhez hoztunk most inspirációként néhány ötletet.

Zöldségekkel főzni egy igazán kreatív folyamat, játék az ízekkel, ízkombinációkkal, konyhai metódusokkal. Húsbavágó kampányunk részeként most inspiráció gyanánt hoztunk 10 tippet, amivel te lehetsz a zöldségek mestere a konyhában. Tanulj meg velünk igazán jól zöldségekkel főzni!

10 tipp, hogy te legyél a zöldségek mestere a konyhában

Ne kíméld a gombát

Az aprítás egy precíz konyhai művelet, hogy mindent szépen és egyenletesen vágj fel. Ez jól mutat persze, de ha a gombáról van szó, akkor egy másik utat javasolunk. Vágd le a gombák szárát, majd a tenyereddel nyomd össze a kis kalapokat. Itt épp az egyenetlenség a lényeg, mert sütés után a nagyobb darabok kevésbé átsültek és ruganyosak maradnak, míg a kisebbek jó ropogósak lesznek. A textúrák kontrasztja izgalmas élményt nyújt majd evés közben!

Legyen a zöldség a mártogatós

Jó trükk arra, hogy több zöldséget egyél, ha valamilyen szószba mártogatod, így nemcsak a nyers zöldség ízét érzed a szádban, hanem annál sokkal többet. De mi lenne, ha zöldségből készülne maga a mártogatós?

A hummusz önmagában is finom, de próbáld ki, milyen, ha édesburgonyát teszel bele és egy kanál misót. Az összhatás egészen más lesz.

Önts fehérbab-konzervet, egy kis párolt brokkolit és fagyasztott articsóka szíveket, valamint sok citromot és fokhagymát az aprítódba! Vöröslencse, sült répa és harissa paszta - egy újabb kombináció, amit kipróbálhatsz. Fagyasztott borsó, spenót és egy kanál pestó. Egy adag sült pirospaprika, füstölt paprika, mandula és sherry ecet. Pirítóson, vacsora mellé vagy egy szál répával is jól működnek ezek a mártogatósok.

Nem csak az uborkát lehet savanyítani

A kovászos uborka egy igazi klasszikus, de miért korlátoznád magad? Ugyanazzal a módszerrel, vízzel, ecettel, sóval, cukorral és egy nagy befőttesüveg segítségével igazából bármit savanyíthatsz. Répát, hagymát, akár jalapeñót is. A vékonyan felszeletelt retek meglepően jól működik salátán vagy szendvicsen. Még a gombát is savanyíthatod, garantáltan nem fogod megbánni!

Tanulj meg időben fűszerezni

Érdemes a sózással és az egyéb fűszerek használatával várni, amíg félig megfőttek a zöldségeid, így biztosan nem égnek meg. Ezáltal megmarad a kömény földes íze, a koriander pedig megtartja virágos aromáját ahelyett, hogy szemcsés, megégett és keserű lenne. Ugyanez vonatkozik a fűszernövényekre is. Várj velük a főzés végéig vagy csak utána add hozzá őket, ezzel megmarad a teljes íztartományuk.

Babrálj

A bab egy tápanyagokban bővelkedő étel, egyszerre tekintik proteinnek és zöldségnek. Nem kell persze egy kilóval megenned belőle, de próbáld ki, hogy teszel egy-két kanállal a szárított babból a levesedbe. Főzés közben kiengedi magából a keményítőt, ezért sűrű, gazdag állagot kapsz majd.

Fokhagyma minden mennyiségben

A fokhagyma egészséges és minden ételnek ad egy plusz löketet. Próbáld ki, hogy milyen, ha önmagában hagyod érvényesülni. Az egészben sült fokhagyma mellett készíts belőle toumot. Ez egy libanoni mártogatós, ami rengeteg fokhagyma, citrom és olívaolaj felhasználásával készül. Tésztákhoz, levesekhez, szendvicsre vagy pirítósra is tökéletes.

Adj egy második esélyt a chili magoknak

Ha eltávolítod a chili magjait, azzal enyhíthetsz a csípősségén, azonban ne dobd automatikusan a kukába a magokat! Áztasd őket ecetbe vagy mézbe. Vinaigrette-hez, savanyításhoz tökéletes, de lényegében bármire rászórhatod, amire ráfér egy kissé fanyar, ugyanakkor édes csípősség tálalás előtt.

Pörgesd meg a babot

A salátamosó nem csak arra alkalmas, hogy lecsöpögjön a víz a salátalevelekről! Miután leöntötted a levet a konzerv babról, még mindig lesz benne valamennyi folyadék. Ez persze nem gond, ha a levesbe megy, de más ételeknél zavaró lehet. Ezért tedd őket a salátamosóba és jól pörgesd meg. Hasonló a helyzet a csicseriborsóval. Ha nem tökéletesen száraz, nem lehet ropogósra sütni. 

Egy kis jeges fürdő nem árt, sőt

Jégfürdő a zöldeknek

Ez a trükk bármilyen zölddel működik, amit nyersen szeretnél feltálalni, de különösen jól jön a már kissé elkókadt daraboknál.

Vágd fel a zöldeket, majd használat előtt 20 percre helyezd egy tál jeges vízbe. Azonnal új életre kelnek majd. Egy salátamosó tökéletes eszköz erre a célra.

Majd süsd őket ropogósra

Miként kaphatsz ropogós zöldségeket anélkül, hogy kinyitnád a sütőt? Készíts belőlük styr-fry-t! Győződj meg róla, hogy teljesen szárazak a zöldségek, mielőtt a forró serpenyőbe zuttyantanád őket, majd hagyd, hogy a hő előcsalogassa az ’édes’ levet belőlük.

Ha még többet olvasnál a HÚSBAVÁGÓ kampányunkról, nézd meg főszerkesztőnk levelét, vagy kövesd a Nosaltyt itt, a FacebookonInstagramonYouTube-on vagy a Viberen a húsmentes hét kapcsolódó tartalmaiért!


Tudj meg még többet a húsmentes sütésről, főzésről:

Forrásunk volt

Hirdetés

Támogatott tartalom

Címlapról ajánljuk

Sajttól roskadó húsvéti sós sütik

Megadjuk a módját a húsvéti vendégvárásnak: sajtos sós sütiket sütünk, de nem sima pogácsát vagy sajtos rudat: stanglit dupla sajttal, csigát fokhagymásan-sajtosan, mini kiflit libazsírosan, krumplisan, és persze sajtosan.

Nosalty

További cikkek