Megmutatjuk, szerintünk mi az igazán krémes, lágy hummusz két titka

A csicseriborsókrém akár a Közel-Kelet ételnagykövete is lehetne, annyira ismertté és közkedveltté vált az elmúlt években még akkor is, ha minden országnak megvan a maga autentikus receptje. Ma már rengeteg boltban vásárolhatunk hummuszt, de a házinál nincs jobb. Elmondjuk, mitől lesz igazán krémes!

Én a száraz csicseriborsó mellett teszem le a voksom, mert annak jobb az íze, ráadásul csomagolásmentesen, kimérve is be lehet szerezni (piacon a magosnál vagy csomagolásmentes boltokban), viszont ha idő szűkében vagyunk, konzervből is sokkal finomabb lesz a házi hummusz, mint bolti társai.

A nélkülözhetetlen hozzávalók:

  • csicseriborsó
  • tahini (pirított szezámmagpaszta)
  • frissen facsart citromlé
  • fokhagyma
  • olívaolaj (opcionális)
  • kömény, római kömény, sumac, zaatar vagy egyéb fűszer (opcionális, ízlés szerint)
  • némi főzővíz (lehet, nem lesz rá szükség, ártani nem árt, ha kéznél van)
  • jégkocka

Az olívaolaj és a fűszerek opcionálisak, attól függ, mivel szeretnénk tálalni, vagy hogy szeretjük a hummuszunkat, én néha még a hummuszba is locsolok egy kis olívaolajat, de csak azért, mert szeretem azt a pluszt ízt, amit egy karakteres olajtól kap.

1. számú titok: a szódabikarbóna

Az áztatásnál és a főzésnél is bevetjük. Hogy miért? A szódabikarbóna megemeli a víz pH-ját, így puhább lesz a csicseri, illetve könnyebben lejön a szemeket körbeölelő hártya. Ez a hártya a konzerv verzióban is megtalálható, száraz csicseriborsó esetében csak főzés után távolítjuk el.

Áztassuk a csicseriborsót egy éjszakán át. A vízbe rakjunk egy teáskanál szódabikarbónát. Öblítsük le, aztán öntsük fel új adag vízzel, és rakjunk bele ismét 1 teáskanál szódabikarbónát. Forrástól számítva 30 perc bugyogás után adjunk hozzá némi sót is, és főzzük addig, ameddig az edény falán vagy egy tányéron erőlködés nélkül szét nem nyomódnak a csicseri szemek.

És akkor jöhet a hártyázás. Nekem az a módszer vált be, hogy megvárom, míg kicsit lehűl a főzővíz, aztán összedörzsölöm a kezemmel a csicseriborsókat és egy szűrővel kihalászok minél több, a víz felszínére felúszó hártyát. Ezt sem kell kidobni, mehet a komposztra.

2. számú titok: a tahini

Bizony, a krémes tahini rendkívül fontos szereplő állag és íz szempontjából is. Ezt is szintén elkészíthetjük házilag könnyű szerrel, csupán néhány perc alatt, ráadásul hónapokig eláll (már ha kitart addig).

Plusz egy tipp

Turmixoljuk össze a citromlevet és fokhagyma gerezdeket, aztán szűrjük le. Így még egy lépéssel hozzájárulunk ahhoz, hogy krémes legyen a végleges állag.

A többi már csak a turmixgépen múlik. Fontos, hogy ne siessük el a folyamatot, hagyjuk 6-7 percig dolgozni a gépet. Figyeljük meg, egyre krémesebb lesz az állaga. Ha kell, dobjunk hozzá néhány jégkockát.

Azért sem írok feltétlen pontos arányokat, mert már írtunk korábban receptet, és egyébként is úgy gondolom, hogy a hummuszra is igaz, hogy nagyban függ az egyéni ízléstől, érdemes játszani az arányokkal, hogy megtaláljuk, nekünk hogy ízlik leginkább.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!


Rengeteg izgalmas ízt találhatsz itt is:

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

További cikkek