Lekvárt, pitét és savanyút is csinálhatsz a zöld paradicsomból

A lédús nyári paradicsomoknak már se híre, se hamva, de néhány zöld paradicsomot még így októberben is elcsíphetünk. De ugyan mit is kezdjünk egy nagy halom éretlen gyümölccsel? Nos, a lehetőségek tárháza végtelen.

Az éretlen gyümölcsök és zöldségek sokszor nem ehetők, sőt, néha mérgezőek is lehetnek. Azonban ez egyáltalán nem vonatkozik a zöld paradicsomra. A kedvenc nyári gyümölcsünk ősszel tovább éli az életét, zöld köntösben ugyan, de ugyanolyan sokszínűen: konyhai felhasználására jobbnál jobb módok adottak. Főzhetjük, savanyíthatjuk, akár pitébe is tehetjük: a zöld paradicsom (majdnem) mindenre képes.

Lekvárt, pitét és savanyút is csinálhatsz a zöld paradicsomból

Savanyúság

Mivel az éretlen paradicsom nem olyan puha, jobban tartja az alakját, kibírja a savanyítás folyamatát is. Egészen izgalmas savanyú lesz belőle, amit különlegességként kínálhatunk húsok, szendvicsek vagy saláták mellé.

Mivel túl sok íze önmagában nincsen az éretlen paradicsomnak, használjunk bőségesen fűszereket.

A savanyító folyadék azonos mennyiségű ecet és víz keverékéből készül, amihez sót, cukrot és tetszőleges fűszereket adhatunk. Kiváló kiegészítője lehet a fokhagyma, chili, bors, mustármag.

A paradicsomokat érdemes félbe vágni, mert a héja éretlen formában elég vastag, Ha felvágjuk, a savanyítólé könnyebben átjárja majd, kissé fel is puhítja. A savanyúságot tartsuk a hűtőben, ahol pár hétig biztosan eláll.

Lekvár, chutney

Elindulhatunk vele édes vagy sós irányba is, mivel mindkettő elég jól áll a zöld paradicsomnak. Lekvár készülhet belőle egyszerűen cukorral, vagy chutney lehet cukor, ecet és különböző fűszerek hozzáadásával.

Egyszerű ételecet, de alma- vagy fehérborecet is kerülhet a chutney-ba, fűszerek terén pedig próbáljuk ki a chilit, gyömbért, fokhagymát, koriandert, köményt, paprikát, vagy bármi mást, amit szeretünk.

Raguk és egytálak

Ugyan hivatalosan gyümölcs, a paradicsomot zöld formában kezelhetjük zöldségként is. Ezen a vonalon elindulva belefőzhetjük húsos vagy zöldséges ragukba, egytálételekbe. Vágjuk kisebb vagy nagyobb darabokra, attól függően, hogy milyen állagúra szeretnénk a ragut. Akkor is puhára fő, ha csak negyedekben hagyjuk, apró kockákként pedig majdnem homogén szósz lesz belőle.

Csőben sütve

Itt is kihasználhatjuk, hogy nem olyan lédús a gyümölcs, és készíthetünk belőle csőben sült paradicsomot. Vágjuk vékony szeletekre (csodák csodájára nem fog teljesen szétesni), és rétegezzük egy sütőedénybe.

Öntsük le a tejszínes, vajas, fűszeres keverékkel, majd süssük aranybarnára és krémesre az egészet. Tálaljuk köretként, de egy kisebb adagban vacsorára is ehetjük.

Sós vagy édes pitébe

Unjuk az őszi gyümölcsös pitéket? Vegyük elő a zöld paradicsomot, ami technikailag gyümölcs, ezért süthetünk belőle egy amerikai típusú pitét. Édesen, de sósan is működhet a töltelékben a paradicsom, süssük a pitét a saját szájízünk szerint.

Tésztaszószokban

Nem kérdés, hogy a tésztaszószok világában a piros paradicsom uralja a terepet. Vigyünk egy újabb színt ebbe a világba, főzzünk zöld paradicsomos tésztát. Rusztikus, darabosabb vagy homogén szószt is összedobhatunk vele, hasonló fűszerezéssel, mint a klasszikus verziót.

Forrásunk volt.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!


Házi készítésű finomságok a kamrába:

Címlapról ajánljuk

További cikkek