Savanyúbb, mint a citrom, mégis imádjuk: itt a friss SÓSKA

A sóskát vagy imádjuk, vagy utáljuk, megosztó, egészen különlegesen savanyú ízével nem mindenki tud megbarátkozni, pedig jól elkészítve az egyik legkülönlegesebb zöldségfélénk, amely nemcsak egészséges, hanem egyedi is.

A sóskamártás sokaknál igen kellemetlen gyerekkori emlékeket ébreszt, mások épphogy nosztalgiázni kezdenek, ha eszükbe jut a menzás fasírt vagy sült hús krumplival és édes-savanyú sóskával. A keserűfűfélék családjába tartozó, évelő lágyszárú növény leggyakrabban kiskertekben és kis gazdaságokban terem, igénytelen, de mégsem nagyüzemi termelésre alkalmas növényünk. Íze rendkívül komplex, kifejezetten savanyú, ezért a sóskát meg kell szelídíteni, hogy igazán finom étel készüljön belőle.

Élettani hatásai

Jellegzetes savanyú ízét a benne található oxálsavnak köszönheti, melynek étvágyserkentő hatása is van. Magas C-vitamin-tartalmának köszönhetően hatékonynak tartják a skorbut gyógyítására és megelőzésére. Sok ásványi sót, meszet, foszfort, vasat, magnéziumot, valamint A-vitamint tartalmaz. Régen vértisztítóként alkalmazták. Immunrendszer-erősítő, vizelethajtó, nyákoldó hatású. A gyökeréből készült kivonatát gyomor- és bélhurut esetén használják, gyengén hashajtó hatású, míg a terméséből készült kivonat hasmenésre javasolt.

Nyári szezonban szinte folyamatosan nő, ahogy már említett, igénytelen, bőven termő növény. Vannak, akik frissen szedve, szinte magában is szeretik rágcsálni, és savanyú ízét rendkívül jól tudjuk használni friss salátákban is, keverjünk a rukkolával, madársalátával és más zöldekkel készülő salátánkhoz pár sóskalevélkét is, nagyszerűen feldobja az étel ízét – de ebben az esetben is akkor üt igazán, ha a sós és édes ízek szintén főszerephez jutnak a salátában, így kiegyenlítődik a sóska harsány savanyúsága.

A legtöbben a spenóthoz hasonló főzeléket készítenek belőle, amelynél egy nagyon fontos dologra mindenképp figyelnünk kell: a kifejlett sóskalevélkék megfőve szálasak, inasak lesznek, így a turmixolás után mindig passzírozzuk át a főtt leveleket, hogy ezek a kellemetlen szálak ne kerüljenek bele az ételbe.

Vannak, akik egészen savanyúan, csak egy kis tejes habarással fogyasztják, mások alaposan megédesítve eszik – az biztos, hogy a sóskából készült főzelék és mártás akkor a legkönnyebben fogyasztható, a legtöbbek számára szimpatikus fogás, ha kellően ellensúlyozzuk a savanyúságát.

Ezt lehet sós ízekkel, füstöl hússal vagy épp füstölt tofuval párosítva tompítani, de egy finom, karakteres krumplis köret, vagy akár a klasszikus szalmakrumpli is alkalmas erre.

Ha még mindig túl savanyúnak találjuk, próbáljuk ki édesebben, akár egészen édesen – meglepően egzotikus ízű fogást kapunk így. Ha pedig kipróbálnánk valami igazán érdekeset, keverjük a sóska leveleit sajtos vagy tejszínes spagettihez - nem fogunk csalódni.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!


Még több gasztrocikk itt:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Így gondozzuk helyesen az aloe verát

Az aloe vera egy igen sokoldalú növény, amit mind a gyógyászatban, mind a szépségápolásban már hosszú évszázadok óta használnak. De hogyan tarthatjuk életben a négy fal között, hogy mi is élvezhessük az előnyeit anélkül, hogy boltba vagy drogériába kellene rohannunk a belőle készült termékekekért?