Ezt ültesd májusban: kerti teendők a tavasz utolsó hónapjára

Végre itt a május, az év egyik legszebb időszaka, és reméljük, hogy ez végre az időjáráson is meglátszik. Irány a kert, ugyanis még rengeteg teendőnk van odakint!

A májusi kertészkedés igazán élvezetes tevékenység, és ilyenkor sem késő elkezdeni a munkálatokat – ez például a legjobb időszak a palántázásra. Sok növénynek pont, hogy most jött el a vetési ideje, ha pedig minden rendben megy, akkor a hónap közepére a talaj már meleg lesz, a sok esőtől pedig termékeny, hogy az elültetett magok ki is kelnek a földben. Lássuk, mit kell májusban ültetni:

Itt az idő, hogy szabadföldbe vessük a bokorbabot, a céklát, a hónapos retket, a kaprot, a karósbabot, a spárgatököt és a padlizsánt, de a sárgarépáról, a vöröshagymáról, a zöldborsóról és a zsázsáról se feledkezzünk meg. A májusi fagyok után, a hónap második felében már kiültethetjük a nyári karalábét, a patisszont, a cukkinit, a gumósköményt, az uborkát, a tépősalátát, a metélőhagymát, a karfiolt, a zellert, az új-zélandi spenótot, a póréhagymát, a paprikát, a paradicsomot, a fejes salátát, a brokkolit, a karalábét, a fejes, a kel- és a vöröskáposztát, a retek és a saláta helyére a céklát, illetve a kelbimbót is, ha nevelgettünk belőlük palántát – ha nem, akkor pedig még nem késő elkezdeni.

Kúszónövények

Vethetünk kúszónövényeket, például borsót, babot, az utóbbi csíráztatásakor viszont legyünk körültekintőek, minimum 20 fokra és sok nedvességre van szüksége. Fákat már ne ültessünk a nagy májusi melegben, vagy ha mégis, akkor ne szabadgyökerűt. Itt az ideje a körömvirág és a napraforgó magjainak elszórására, és ha a nyár elmúltával szeretnénk beltérre is igazán őszi hangulatot teremteni, akkor a dísztököt és a díszkukoricát is most ültessük ki.

Fűszernövények

A fűszernövényekről se feledkezzünk meg: csodaszerként vethetjük be őket a konyhában, ráadásul nemcsak finomak, hanem a párkányon is szépen díszelegnek. A rozmaringot, kakukkfüvet, citromot, oregánót és bazsalikomot már el is vethetjük a cserépbe vagy balkonládába, de ha szeretnénk, akkor később ki is ültethetjük őket a kertbe.

Virágok, füvesítés

Az udvarunknak igazán dukál, hogy sok-sok gyönyörű virág díszítse. Ültessünk tujákat, egynyári és évelő növényeket – utóbbiaknak később is élvezhetjük a látványát. Ha mindenkit féltékennyé akarunk tenni a kertünkre, akkor még ebben a hónapban ültessük ki az estikét, az égőszerelmet, a fátyolvirágot, a szarkalábat, a júdáspénzt, a harangvirágot a sarkantyúkát, a díszcsorbát, a nyári ciprust, a bögrevirágot, a csillagfürtöt, a kokárdavirágot, az ibolyát, a margarétát, a kankalint és a muskátlit.

A nyári viola, a petúnia, a szalmarózsa, a büdöske, a kardvirág, a bojtocska, a bíborka, a dália és a nebáncsvirág palántái már a szabad levegőn is jól érzik magukat, és pázsitot is most tudjuk fűmaggal dúsítani, ha nem vagyunk vele elégedettek.

Hőségben naponta kétszer is, korán reggel és este locsolhatjuk a növényeinket, gondosan elkerülve a lehetőségét annak, hogy hőgutát kapjanak. Csapadékos időjárás esetén ne a tiszta vizet pazaroljuk, hasznosítsuk helyette az esővizet!


Még több tavaszi cikk itt:

Legújabb receptek

Almakompót cukormentesen

Az almakompótot az év minden napján tudnánk enni, de a téli ünnepi időszakban kimondottan jól párosítható a sült kacsával, vagy más ünnepi ételekkel is. Ősszel készíthetjük ...

Vaníliakrémes máktorta

Ez a torta pl. az ünnepi asztalon is megállja majd a helyét. A kevert tésztába került pl. egy kevés előzőleg megpörkölt mák, mert a mákos bejgli mellett szeretem egy-egy süteményben is ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...