Babra megy a játék – edd magad egészségesre hüvelyesekkel

Mindegy, hogy milyen étrendet követünk, egészen biztos, hogy ha a hüvelyeseket visszatérő szereplővé tesszük a tányérunkon, azzal csak nyerhetünk: mély ízeket, sokszínű ételeket és értékes tápanyagokat. Tovább is van, mondjam még?

A hüvelyesek fontos helyet foglalnak el a mindennapi táplálkozásban, és nem egyedül azért, mert tömve vannak fehérjével, és nagyon egészségesek. Mindezek mellett ugyanis az egyik legváltozatosabban felhasználható alapanyagcsoportot képezik az apró szemek, szinte bármi készülhet belőlük a hideg előételtől kezdve a gyors uzsonnán át az elegáns, ünnepi főételig. Nézzünk be minden konzervbe, ismerjük meg a hüvelyeseket A-tól Z-ig.

Babra megy a játék – edd magad egészségesre hüvelyesekkel

Szárazon vagy konzervből?

A legelső döntés, ami elé a hüvelyesek állítanak minket, mindig a konzervkérdés. Választhatunk ugyanis száraz és előfőzött hüvelyes közül. Az pedig, hogy mit viszünk haza a boltból, több dolgon is múlik.

Elsőként is függ attól, hogy mit tervezünk főzni. Vannak fogások, amikor a puhára főzött konzervbab gyorsaságára van szükségünk, máskor azonban ki kell várnunk az egész éjszakás áztatás és hosszas főzés folyamatát, hogy a legjobb ízélményt kapjuk.

Vannak olyan hüvelyesek is, amelyek például csak szárazon kaphatók, ezeknél tehát kénytelenek leszünk a hosszabb utat választani.

Szerencsére a jótékony hatások szempontjából mindegy, melyiket választjuk. A rengeteg értékes tápanyag ugyanis a konzerv hüvelyesekben is ugyanúgy ott van.

Lencsék

Van itt minden: zöld, fekete, vörös színű kis szemekkel kápráztat el a lencsék világa. Ízben mindegyik hasonló, a különböző fajták inkább a főzési idő mennyiségében térnek el egymástól.

A vöröslencse jellemzően gyorsabban fő meg, és krémesebb állagot is hoz, csakúgy, mint a különleges puy lencse, amit szintén érdemes kipróbálni. A fekete (vagy beluga) lencse igazi ritkaság, a hagyományos zöldes-barnás lencsével pedig már mindannyian jóban vagyunk (remélhetőleg nem csak szilveszterkor). Ez utóbbi kicsit hosszabb ideig fő, azonban megannyi ételben szerepelhet.

Ha száraz lencsét veszünk, mossuk át alaposan (lehetnek benne apró kavicsok, koszok), majd áztassuk be legalább 5 órára, utána főzzünk belőle főzeléket, levest vagy ragut. A konzerv verzióból készítsünk szendvicskrémet vagy gyors krémlevest, esetleg salátát.

Babok

Ebben a csoportban is találkozhatunk különböző színű szemekkel, azonban itt sem krémességben, sem főzési időben nem jelent ez további eltérést. Mind a vörös-, mind a tarka-, mind a fehérbab ugyanannyi főzési időt igényel a fazékban, így ezeket a legtöbb esetben akár oda-vissza cserélgethetjük is.

Az áztatás a baboknál kicsit tovább tart, mint a lencséknél (logikusan a nagyobb méretük miatt is), és elengedhetetlen, ha a száraz alapanyagot választjuk.

Ha éppen nem egy klasszikus bablevesről vagy főzelékről van szó (ezeknél a lassan főzött szárazbab adja a gazdag, sűrű állagot), nyúlhatunk a konzervért, és ezzel jócskán lerövidíthetjük a konyhában eltöltött időt. Az előfőzött babból akár fél óra alatt elkészülhet egy gyors, szaftos egytálétel.

Borsók

Meg kell még emlékeznünk a három borsóról: érdekes módon a zöld, a sárga és a csicseri a névegyezésen túl szinte alig hasonlítanak valamiben. A zöldborsó nagy klasszikus, készítünk belőle levest, főzeléket, rizzsel elkeverve pedig közönségkedvenc köretet is. Szárazon szinte alig látni, általában fagyasztva vásároljuk a boltban, persze ennél is van konzerves opció (amiből fantasztikus szendvicskrémet csinálhatunk).

Nem is kérdés, hogy a sárgaborsóból főzelék lesz: ezt a klasszikust szinte lehetetlen lenne kihagyni a kedvelt hüvelyes fogások közül. Persze, ha kalandos kedvünkben vagyunk, főzhetünk belőle mást is, például levest vagy valamilyen ragut is.

A csicseriborsót mostanában egyre jobban felkapja a nemzetközi konyha: a tradicionális receptek szépen-lassan ismertté válnak mindenhol. A hummuszt vagy a falafelt már szinte mindenki ismeri és rendszeresen fogyasztja. De ezeken túl is van élet: a csicseriből készülhet megannyi fűszeres ragu, közel-keleti ízekkel megpakolva, de leves és saláta is. Szárazat általában csak a házi falafelhez érdemes venni, minden más esetben a konzerv a nyerő.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Ismerkedj a konyha kedvenc alapanyagaival:

Címlapról ajánljuk

További cikkek