Ételek, amiket a skandináv nők fogyasztanak - ennek is köszönhetik vidámságukat és csodás alakjukat

A skandináv emberek legtöbbje kicsattan az egészségtől, és szinte mindenkinek fantasztikus alakja van, szóval érdemes megfogadni a tanácsaikat.

A skandináv étrend legalább annyira egészséges, mint a mediterrán. A svéd emberek átlagéletkora nyolcvan év felett van, így tényleg érdemes megfogadni a tanácsaikat, különösen az étkezés tekintetében. Az ott élő emberek úgy állítják össze az étrendjüket, hogy lehetőleg minél frissebb és tápanyagokban gazdagabbak ételeket fogyasszanak.

Getty

Ezért sem fogyókúrának hívják ezt a típusú étrendet, hanem inkább életmódváltásnak. A hagyományos alapanyagaik túlnyomó részét - tenger menti országok révén - a halak adják, de szezonális gyümölcsöket és zöldségeket is fogyasztanak. Mutatjuk azokat az ételeket, amik az alappillérjei ennek az étrendnek.

Más zöldségek és gyümölcsök

A skandináv részeken a zöldségek nagy részét gyökérfélék és káposztafélék adják. Ezért is fogyasztanak rengeteg cékla, répa, zeller, paszternák, krumpli, káposzta, brokkoli, kelbimbó, karfiol, de esznek például hüvelyeseket és gombát is. A gyümölcsök közül leginkább az almát, a körtét és a rebarbarát kedvelik, hiszen ezeknek igazán alacsony a kalóritartalmuk.

A kedvenc ételeik

A makréla, a lazac, a tonhal és a hering hatalmas népszerűségnek örvendenek, hiszen amellett, hogy nagyon alacsony a kalóriatartalmuk, tele vannak egészséges omega 3-zsírsavakkal. A skandinávok egyik kedvenc levese a chowder, ami lazacból, sárgarépából, karalábéból, krumpliból, citromból áll, fűszerek tekintetében pedig édesköményt és szegfűborsot használnak. Persze nem csak halakat fogyasztanak, így akkor sem kell megijedned, ha nem éppen vagy oda a tengeri finomságokért. Kedvelik még a marhahúst, a disznóhúst, alkalomadtán a rénszarvashúst, a finnek emellett még pácolt medvesonkát és ürüt is fogyasztanak. Persze a svéd húsgolyó is belefér ebbe a kategóriába, és ezt is rendszeresen fogyasztják.

Tiltólistán a fehérliszt

A svédek amennyire csak lehet, kerülik a finomított, gyors felszívódású, fehér lisztes ételeket. Ehelyett teljes kiőrlésű lisztekből, rozsból, zabból és árpából készítik a kenyérféléiket, így amellett, hogy az ételek teltségérzetet okoznak, a vércukorszintet sem dobják meg, rosttartalmuk révén pedig biztosítják a megfelelő emésztést.

Ezeket olvastad már?

Forrásunk volt.

Címlapról ajánljuk

További cikkek