Pak-choi

Pak-choi

Leírás

Pak-choi – receptek, leírás, tippek

A pak-choi (más néven bok-choi vagy pok-choi) az ázsiai konyha kedvelt zöldségalapanyaga, melynek mind gumója, mind levelei fogyaszthatóak. Manapság már nálunk is termesztik, és egyre több helyen megvásárolható: egzotikusabb alapanyagokat is árusító zöldségeseknél, keleti fűszerboltokban, nagyobb élelmiszerboltokban, piacokon keressük.

A pak-choi egy nálunk viszonylag új, igen trendi, alacsony energia- és magas élelmirost-tartalmú zöldségféle, melyet főleg a Távol-Keleten fogyasztanak hús- és halételek mellett köretként, de nyersen, salátákba téve illetve tésztás ázsiai levesekbe "főzve" is gyakori. A kínai kel egyik rokonnövénye.

Most pedig következzenek a vásárlási, tárolási és elkészítési tippek:

Mi az a pak-choi?

A pak-choi magyarul bordáskel névre hallgat, ez utal származására, azaz a keresztesvirágúakra, akikhez tartozik, ennek köszönhetően pedig a kelkáposztának, a brokkolinak és a karfiolnak is rokona. Se nem saláta, se nem káposzta, alakja jellegzetes homokóra forma, szára keményebb, fehéres, levelei pedig szép kerekdedek, íveltek, zöldek és zsengék.

A pak-choi egész Ázsiában népszerű kerti növény, a feljegyzések szerint Kínában már 6000 éve termesztik. A 19. században a pak-choi kikerült a világkereskedelmi színtérre, és ismert lett az Indonéz szigetvilágban, illetve a Karib-tenger térségében is, mára pedig az egész világon.

Szuper egészséges, igen sok ásványi anyagot és vitamint tartalmaz. A pak-choiban sok-sok vas, magnézium, foszfor, kalcium, cink és K-vitamin található, tele van rosttal, ezáltal pedig erősíti a csontokat és az immunrendszert, segíti az emésztést, csökkenti a magas vérnyomást. Fontos, hogy kiváló káliumforrás, melyből legtöbben nem eszünk eleget, sőt, szelén is fellelhető benne, ami a fertőzések elleni védelem során játszik szerepet.

Hogyan vásároljuk?

Egyre többször belefuthatunk nagyobb élelmiszerboltokban, de ázsiai fűszerboltokban, termelői piacokon szinte biztosan találunk friss, illetve tálcás vagy zacskóba csomagolt fejeket is, hiszen már Magyarországon is termesztik. Friss, zsenge leveleket keressünk, a fonnyadt terméket ne vegyük meg!

Hogyan készítsük el a pak-choit?

A pak choira úgy tekintsünk elkészítését és ízét tekintve is, mintha a káposztát és a salátát kereszteztük volna: szárrésze ropogós, lédús, keményebb, levelei puhák, zsengék, de nem annyira, mint a salátáé. Fogyasztás előtt mossuk meg. Habár nyersen is sokan szeretik, a legtöbb esetben valamilyen hőkezelésnek vetik alá, de csak kis mértékben, hogy ress maradjon, és megmaradjon az élvezeti értéke. Nem kevés pak-choi-os recept külön kezeli a növény szárát és leveleit.

Sokan szétszedik leveleire, és így pirítják pár percig, vagy kitálalt, forró levesbe teszik frissen, a leves hőjével puhítva a zöldséget. Minél kisebb fejű pak-choit találunk, annál finomabb, zsengébb, lágyabb ízre számítsunk. Nyersen vagy serpenyőben picikét megpirítva szójaszósszal, halszósszal, szezámolajjal meglocsolva is isteni, de mehet ramenbe, pho-levesbe is, épphogy leforrázva a lével. Csíkokra vágva egytálételek, ázsiai tészták, húsételek zöldségkiegészítője lehet. A lényeg, hogy sose főzzük-süssük túl!

Mi készülhet a pak-choiból?

Muszáj kipróbálni házi csirkés ramenben vagy vegán misos ramenben, de természetesen az ázisai gőzölt batyukról se felejtkezzünk meg. Isteni ebben a tajvani marhahúslevesben, sőt, cukkinikrémlevesben is, de thai zöldségcurrybe, mustáros marhahúsos salátába, koreai bibimbapba és még erőlevesbe is tehetjük a pak-choit.

Még több pak-choi-jal készült receptért görgess lejjebb!

Mikor vegyem

Szinte egész évben elérhető autentikus ázsiai élelmiszerboltokban. Frissen késő tavasztól nyár végéig keressük piacokon, termelőknél, nagyobb boltokban. Hazánkban is könnyen megterem.

hogyan tároljam

Hűtőben 4-5 napig eláll, a salátához hasonlóan.

100g Pak-choi

fehérjetartalom

1.5 g

zsírtartalom

0.138 g

szénhidráttartalom

2.18 g

víztartalom

95.32 g

gramm pak-choi?

Top ásványi anyagok

Kalcium

105 mg

Nátrium

65 mg

Foszfor

37 mg

Magnézium

19 mg

Top vitaminok

B6 vitamin

0.194 g

C vitamin

45 mg

Kolin

6.4 mg

Béta-karotin

2681 µg


Tápanyagtartalom / 100 gramm

fehérje

1.5 g

Zsír

telített zsírsav

0.027 g

egyszeresen telített zsírsav

0.015 g

többszörösen telített zsírsav

0.096 g

ásványi anyagok

Kalcium

105 mg

Vas

0.8 mg

Magnézium

19 mg

Foszfor

37 mg

Nátrium

65 mg

Cink

0.19 mg

Réz

0.021 mg

Mangán

0.159 mg

Szelén

0.5 µg

szénhidrát

rost

1 g

cukor

1.18 g

víz

95.32 g

vitaminok

Tiamin - B1 vitamin

0.04 mg

Riboflavin - B2 vitamin

0.07 mg

Niacin - B3 vitamin

0.5 mg

Pantoténsav - B5 vitamin

0.088 mg

Folát

66 µg

Kolin

6.4 mg

Alfa-karotin

1 µg

Béta-karotin

2681 µg

Lutein+zeaxantin

40 µg

E vitamin

0.09 mg

K vitamin

45.5 µg

A vitamin

223 µg

C vitamin

45 mg

B6 vitamin

0.194 g

Címlapról ajánljuk

További cikkek

A retró sajtos tallér titkai: így lesz a legropogósabb és...

A sajtos tallér a magyar konyha egyik kedvelt ropogtatnivalója, amely generációkon át örökített hagyományokon alapul. Ez az egyszerű, mégis rendkívül ízletes snack szinte minden alkalomra illik: legyen szó családi összejövetelről, baráti találkozóról vagy egy egyszerű esti filmezésről. De hogyan vált ez a finomság a magyar háztartások alapvető elemévé, és miért olyan népszerű ma is?

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...