Brazil dió - Paradió
Leírás
Brazil dió - Paradió – receptek, leírás, tippek
A brazil dió Dél-Amerikában, az Amazonas őserdeiben honos brazil diófa termése. Brazília trópusi erdeinek fája, egészen pontosan a Pará szövetségi állam bennszülött növénye, innen is kapta népszerübb nevét, a paradiót. Fája akár 45 méter magasra is megnő, termése citrom nagyságú. Termesztése nem jellemző, sokkal inkább vad állományokból gyűjtik termését. Érdekessége, hogy 15 hónapig érik. Héja annyira kemény, hogy kikelni csak úgy tud, ha a burkot a rágcsálók megkezdik - akár évekbe is telhet, amíg a héj elkorhad, és kiszabadul a csíra.
A brazil dió egy Dél-Amerikában őshonos fa termése, amely másnéven paradióként ismert. Tápanyagokban rendkívül gazdag dióféle, azonban kalóriatartalma nagyon magas a benne lévő zsírok miatt.
Most pedig következzenek a vásárlási, tárolási és elkészítési tippek:
Mi az a brazil dió?
A brazil dió (más néven Pará dió, angolul Brazil nut) a Bertholletia excelsa nevű fa termése, amely főként az Amazonas esőerdeiben őshonos, különösen Brazíliában, Bolíviában és Peruban. A fa hatalmas méreteket érhet el, 50 méter magasra is megnőhet, és akár 500 évig is élhet. Az általa termelt dió a világ egyik legjellegzetesebb és tápanyagokban leggazdagabb magjai közé tartozik.
Hogyan vásároljuk?
A teljesen meghámozott magokat néhány héten belül el kell fogyasztani, különben állott, avas ízük lesz. Brazil diót hámozott és héjas változatban is lehet venni, előbbiből pörkölt változat is kapható, de így egyes tápanyagok mennyisége, mint a szeléné, csökkenhet. Légmentesen zárható edényben, száraz, hűvös helyen tároljuk.
Mire jó a brazil dió?
Hazájában és nálunk leginkább nyersen, diákcsemegébe vagy egyéb összeállítású magkeverékekbe téve szokták fogyasztani, de feldarabolva vagy ledarálva a dióhoz, mogyoróhoz és mandulához hasonlóan édességekhez, süteményekhez is felhasználható. Sajtos salátákban, alma és körte mellé fogyasztva is igazi csemege. Magjából olajat is készítenek, de ez viszonylag hamar romlik, ezért étkezési célra ritkán szerzik be. Darálni nehezebb, mint a diót, mivel több zsírt tartalmaz, és jobban összeragad. Míg a diót akár kávédarálóba téve is sikeresen felapríthatjuk, a paradiót inkább csak késsel tudjuk apróra vágni.
100 g paradió mintegy 670-710 kalória. Hat szemet bekapva annyi energiához jutunk, mintha 200 gramm sült húst ettünk volna meg, ezért óvatosan a paradiós diákcsemege-keverék nassolásával. A diókhoz hasonlóan, 65-70 tömegszázaléknyi zsírt és olajat tartalmaz, nagy százalékban egészséges, telítetlen zsírsavakat. Kiemelendők ásványi anyagai: viszonylag sok kalciumot, káliumot, magnéziumot, vasat, foszfort és szelént tartalmaz. Ez utóbbi nélkülözhetetlen számos idegi működéshez, de szabadgyökfogó, hangulatjavító, szellemi teljesítményt fokozó hatása is ismert. Egyetlen héjatlan paradió 12-25 mikrogramm, egy héjas akár 100 mikrogramm szelént is tartalmazhat, így 1-2 szem elfogyasztásával a felnőtt napi szükséglet fedezhető, mintha csak egy táplálékkiegészítő tablettát kapnánk be. A brazil népi gyógyászatban májbetegségek ellen is használatos.
Mi készülhet a brazil dióból?
Készülhet belőle aszalt szilvás-quinoás szelet, gluténmentes rebarbaratorta, kókuszlisztes karob muffin, mosolycsalogató szelet és finom fűszeres magvak is.
Még több brazil diós receptért görgess lejjebb!
Mikor vegyem
Brazil diót az év bármely időszakában tudunk venni.
hogyan tároljam
Légmentesen zárható, száraz, hűvös helyen tároljuk.
100g Brazil dió - Paradió
fehérjetartalom
14.32 g
zsírtartalom
64.412 g
szénhidráttartalom
11.74 g
víztartalom
3.42 g
Top ásványi anyagok
Foszfor
725 mg
Magnézium
376 mg
Kalcium
160 mg
Cink
4.06 mg
Top vitaminok
B6 vitamin
0.101 g
Kolin
28.8 mg
E vitamin
5.65 mg
C vitamin
0.7 mg
Tápanyagtartalom / 100 gramm
fehérje
14.32 g
Zsír
telített zsírsav
16.134 g
egyszeresen telített zsírsav
23.879 g
többszörösen telített zsírsav
24.399 g
ásványi anyagok
Kalcium
160 mg
Vas
2.43 mg
Magnézium
376 mg
Foszfor
725 mg
Nátrium
3 mg
Cink
4.06 mg
Réz
1.743 mg
Mangán
1.223 mg
Szelén
1917 µg
szénhidrát
rost
7.5 g
cukor
2.33 g
víz
3.42 g
vitaminok
Tiamin - B1 vitamin
0.617 mg
Riboflavin - B2 vitamin
0.035 mg
Niacin - B3 vitamin
0.295 mg
Pantoténsav - B5 vitamin
0.184 mg
Folát
22 µg
Kolin
28.8 mg
E vitamin
5.65 mg
C vitamin
0.7 mg
B6 vitamin
0.101 g