Ánizs

Ánizs

Leírás

Ánizs – receptek, leírás, tippek

Az ánizs az ernyősvirágzatúak családjába tartozó fűszernövény, amely Keletről (Indiából, Egyiptomból) származik. Már az ősi Kínában ismerték, és szent növényként tisztelték, az ókori Rómában is használták. Európában az ánizs zöld magját a pékek nagyon régóta használják fűszerként perecek, lepények, knäckebrot, de kekszek és sütemények (különösen mézeskalács, szuflék) illatosítására is.

Az ánizst elterjedten használják a cukoriparban (Flavigny drazsé) és a szeszgyártásban (Pastis aperitif, Anisette likőr). Apróra vágott leveleivel marinált zöldségeket, salátákat, Dél-Franciaországban pedig halleveseket ízesítenek. A kapor egyik francia elnevezése is „hamis ánizs”.

Most pedig következzenek a vásárlási, tárolási és elkészítési tippek:

Mi az az ánizs?

Az ánizs (Pimpinella anisum) gyógynövény és fűszernövény, amely az ernyősvirágzatúak (Apiaceae) családjába tartozik. Évszázadok óta használják fűszerezésre, gyógyászati célokra és illatszerek készítéséhez. Az ánizsmag legfontosabb hatóanyaga az anetol, amely az illatát és ízét adja. Ezen kívül tartalmaz flavonoidokat, fehérjéket, rostokat és ásványi anyagokat (például vasat és kalciumot).

Hogyan vásároljuk?

Ánizst egész magként és őrölt változatban is tudunk venni a szuper- és hipermarketekben, illetve fűszerboltokban. Az egész ánizs tovább megőrzi aromáját, míg az őrölt ánizs praktikusabban felhasználható. Légmentesen zárható, fénytől védett, hűvös helyen tároljuk. Az őrölt ánizs pár hónapig őrzi meg erőteljes ízét, míg az egész ánizs akár egy évig is tárolható.

Mire jó az ánizs?

Az ánizs enyhíti a puffadást, a gyomorpanaszokat, és serkenti az emésztést. Oldja a váladékot, és segít a felső légúti megbetegedések kezelésében. Az ánizs hatékonyan alkalmazható a csecsemők kólikás panaszainak enyhítésére. Magja jellegzetesen édes, fűszeres ízű, gyakran használják sütemények, kenyerek, likőrök (pl. ouzo, raki, abszint) és édességek ízesítésére. A közel-keleti és indiai konyhában is elterjedt, gyakran keverik más fűszerekkel.

Az ánizsból nyert illóolajat kozmetikai termékekben, masszázsolajokban és illatosítókban is használják, mert antibakteriális és nyugtató hatású. Az ánizs népszerű a méhészek körében is, mert virágai vonzzák a méheket.

Mi készülhet az ánizsból?

Készülhet pan de muerto, csokikrémes répaszelet, kubai fahéjas süti - bocado de principe, nyugat-afrikai rizses hús, gombás Pho leves, marokkói répás lencsesaláta, mole poblano, a híres mexikói szósz, fűszeres csirke-fajitas és tikka masala csirke kókuszosan.

Még több ánizsos receptért görgess lejjebb!

Mikor vegyem

Ánizst az év bármely időszakában kaphatunk.

hogyan tároljam

Az őrölt ánizs pár hónapig őrzi meg erőteljes ízét, míg az egész ánizs akár egy évig is tárolható légmentesen zárható edényben, fénytől védett helyen.

100g Ánizs

fehérjetartalom

17.6 g

zsírtartalom

13.516 g

szénhidráttartalom

50.02 g

víztartalom

9.54 g

gramm Ánizs?

Top ásványi anyagok

Kalcium

646 mg

Foszfor

440 mg

Magnézium

170 mg

Vas

36.96 mg

Top vitaminok

B6 vitamin

0.65 g

C vitamin

21 mg

Niacin - B3 vitamin

3.06 mg

Pantoténsav - B5 vitamin

0.797 mg


Tápanyagtartalom / 100 gramm

fehérje

17.6 g

Zsír

telített zsírsav

0.586 g

egyszeresen telített zsírsav

9.78 g

többszörösen telített zsírsav

3.15 g

ásványi anyagok

Kalcium

646 mg

Vas

36.96 mg

Magnézium

170 mg

Foszfor

440 mg

Nátrium

16 mg

Cink

5.3 mg

Réz

0.91 mg

Mangán

2.3 mg

Szelén

5 µg

szénhidrát

rost

14.6 g

víz

9.54 g

vitaminok

Tiamin - B1 vitamin

0.34 mg

Riboflavin - B2 vitamin

0.29 mg

Niacin - B3 vitamin

3.06 mg

Pantoténsav - B5 vitamin

0.797 mg

Folát

10 µg

A vitamin

16 µg

C vitamin

21 mg

B6 vitamin

0.65 g

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...