Így érd el, hogy minden zöldség egyszerre főjön meg a levesben

A zöldségleves ugyan nem egy nagyon bonyolult étel, néhány dologra mégis érdemes odafigyelni az igazán ízletes eredmény érdekében. Ilyen például a zöldségek állaga is: mert senki nem szereti a szétfőtt krumplit.

Kicsit saját maga ellen dolgozik a zöldségleves: minél tovább főzzük, annál mélyebb íze lesz, azonban ezzel együtt a benne lévő darabok elvesztik a formájukat, állagukat, és elkezdnek szétesni. Ötvözni kéne ezt a két dolgot: a gazdag ízt a lé esetében, és a tökéletes, fogkemény állagot a zöldségek esetében. Így kaphatjuk meg életünk legfinomabb zöldséglevesét, jöjjenek az ide vezető lépések!

Így érd el, hogy minden zöldség egyszerre főjön meg a levesben

Válogassuk össze megfelelően

Minden ott kezdődik, hogy milyen tulajdonságú zöldségeket teszünk a fazékba. Ha csupa olyan alapanyaggal dolgozunk, amelyik egyszerre fő meg, akkor nem kell annyira odafigyelnünk a felvágásra.

Persze ez ne tántorítson el minket attól, hogy vékonyabb-vastagabb, kisebb-nagyobb zöldségeket használjunk együtt. Ehhez csak több odafigyelés kell.

Vágjuk megfelelő méretűre

Az odafigyelés annyit jelent, hogy minden zöldséget azonos méretű darabokra vágunk. Vagyis olyan értelemben azonos méretűre, hogy egyszerre főjenek majd meg. Ez pedig természetesen mást jelent egy zöldbab és egy répa esetében.

Az olyan lassabban puhuló alapanyagokat, mint a krumpli, répa, karalábé és zeller, vágjuk közepes darabokra, a zsengébb zöldségeket (cukkini, paprika, stb.) nagyobbra. Az alapból kicsi hozzávalókat (pl. hüvelyesek) hagyjuk egyben, és a főzés vége felé adjuk a fazékhoz.

Adjuk hozzá fokozatosan

Ha már minden zöldséget felvágtunk a számára előnyös méretre és formára, akkor arra is figyeljünk, milyen sorrendben tesszük a fazékba őket. Kezdjük a lassan puhuló zöldségekkel, a gyengébb alapanyagokat kicsivel később adjuk hozzá, az egészen apró, zsenge darabokat pedig csak a végén.

Így mindegyik megtartja az alakját, nem fő szét. A „fogkemény” jelzőt általában tésztára, maximum gabonára használjuk, bár zöldségeknél is ugyanúgy működhet: azt jelenti, amikor egy kocka krumpli megfőtt ugyan, mégsem teljesen kásás, hanem marad benne némi tartás.

Pirítsuk le

Arra már találtunk megoldást, hogyan ne essen szét az összes zöldségdarab, azonban ezzel lerövidülhet a főzési idő, ami végső esetben az ízélmény enyhülését is jelentheti. Vessünk be néhány trükköt, hogy elmélyüljenek a zöldségleves ízei rövid főzési idő mellett is.

Ennek a legjobb módja a zöldségek előzetes lepirítása egy kevés olajon. Így a fazékban lesznek olyan kis karamellizált darabok, amelyek belefőnek majd a lébe, és elmélyítik az étel aromáját. A pirítást nyugodtan végezhetjük magas lángon, hogy minden alaposan karamellizálódjon.

Segítsünk rá az ízre

Más eszközökkel is kiegészíthetjük a leves ízét, akár főzés közben, sőt, az elkészítés legvégén is. Aromás hozzávalókkal, mint a fokhagyma, gyömbér vagy citromhéj, friss zöldfűszerekkel, mint a petrezselyem, koriander vagy menta: ezeket akár rögtön tálalás előtt is beleszórhatjuk a levesbe.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Konyhai megoldások minden alkalomra:

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Így lesz olyan finom a francia hagymaleves, mint az étteremben

A legtöbben azért szeretnek étterembe járni, mert valljuk be, akadnak olyan klasszikus ételek, amelyek egyszerűen finomabbak, ha egy vendéglátóhely konyháján készítik el őket. Ha valaha is ettél már hagyományos francia hagymalevest étteremben, akkor biztosan téged is megbabonázott a forró, karamellizált hagymákkal teli és olvasztott sajttal csábító leves. Szerencsére otthon is elkészítheted ezt a fantasztikus fogást. Mai Napi Tippünkből kiderül, miként!