Így nem lesz fájdalmasan puffasztó a bab és a lencse

Rengeteg kutatás bizonyítja, hogy a hüvelyes zöldségek fogyasztása mennyi ponton támogatja az egészségünket: értékes rostokat, vitaminokat és fehérjét tartalmaznak, finomak és laktatók, sőt hosszú távon még az agyat is védik. A kellemetlen puffasztó hatásuk pedig pár trükkel nagyban csökkenthető – mutatjuk, hogyan.

A bab- és borsófélék és további hüvelyesek fogyasztása minden évszakban ajánlatos, jó, ha legalább olyan alapkövei az étkezésünknek, mint az, hogy gabonát fogyasztunk. A vegán étrendet folytatók ezt nagyrészt be is szokták tartani, hiszen ezeknek az ételeknek a rost- mellett magas a fehérjetartalma is, így fogyasztásukkal nagyon jól fedezhető a szükséges fehérjemennyiség. Emellett a babfélék bizonyítottan jót tesznek az agynak is, az Alzheimer-kórban szenvedők számára kialakított diétában is fontos szerepet kapnak, melynek betartásával bizonyítottan lelassul a kognitív hanyatlás. Sajnos azonban hajlamosak puffadást okozni.

De miért puffaszt?

Vannak, akiknek nem okoz gondot a hüvelyesek puffasztó hatása, és az is igaz, hogy a frissen fejtett zöldségek, mint a friss vagy fagyasztott zöldborsó és bab, valamint a zöldbab kevésbé puffasztóak, mint a száraz változataik, mert ezeknek külső héja vastagabb...

...a héj pedig az ember számára emészthetetlen keményítőt és cukrot tartalmaz, ez okozza a fokozott gázképződést az emésztés során.

Mit tegyünk ellene?

Van szerencsére többféle eljárás is, amivel csökkenthető ez a kellemetlen hatás, hiszen már a főzés során is csökken a keményítőtartalom, és emészthetőbbé válik a hüvelyes. De ha ügyelünk arra, hogy a főzés előtt 10-12 órára beáztassuk a száraz babot vagy lencsét, csicseriborsót, a víz hatására nemcsak megpuhul és gyorsabban átfő majd a zöldség, hanem a rostok egy része is lebomlik, és könnyebben emészthetőbb lesz az elkészült étel.

+TIPP: a hüvelyesek mellett a káposztafélék is hasonló puffasztó hatással bírnak, itt is hasznos, ha a nyers káposztát főzés előtt beáztatjuk. Az áztatóvizet mindkét esetben öntsük ki, semmiképp se használjuk fel.

Mivel a főzés során is rengeteg keményítő fő ki a zöldségből, így érdemes az első forralást fedő nélkül, gyakran kevergetve végezni, hogy a kifővő anyagok szabadon távozhassanak, majd ezt az első főzővizet ajánlatos szintén kiönteni, és szitán vagy szűrőn átöblíteni a zöldséget.

Az így, többszörösen áztatott, főzött hüvelyest vagy káposztát újra, tiszta főzővízbe tegyük fel főni és ha tutibiztosra akarunk menni, tehetünk a vízbe egy egészen kevés szódabikarbónát is. Az étel ízén nem fog érződni, viszont szintén csökkenthető vele a puffasztó hatás.

További kezelés

Gyerekeknek és érzékeny gyomrú felnőtteknek még az ilyen, kíméletesen főzött zöldség is okozhat gondot, mert a puffadást okozó héj még mindig nehezen emészthető.

Ebben az esetben könnyíthetünk a dolgon azzal, hogy a főtt hüvelyest további kezelésbe vesszük és turmixoljuk, sőt akár át is passzírozhatjuk.

A passzírozás során szinte egyáltalán nem kerül héj az elkészült krémbe, de az alapos turmixolás/botmixerezés is annyira finomra dolgozza a héjat, hogy jó eséllyel nem fog gondot okozni.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Még több konyhai tipp itt:

Címlapról ajánljuk

További cikkek