Így helyettesítsd a lisztet karfiollal vagy cukkinivel

Sokan az étkezésük változatosabbá tétele, mások egészségügyi okok miatt döntenek úgy, hogy kerülik, vagy teljesen száműzik a hagyományos lisztet az étkezésükből. A számos gluténmentes lisztkeverék mellett – amelyek jellemzően gabonákból és magokból készülnek – egyre elterjedtebbek a zöldségalapú lisztek is, sőt, cikkünkből kiderül, hogy a hagyományos liszt számos ételben nyers zöldséggel is helyettesíthető részben vagy egészben.

Míg napjainkra a búza lett az első számú növény, ha gabonáról, vagy egyenesen a lisztről beszélünk, az emberiség mindig is sokféle alapanyagot használt, és sokkal kreatívabban állt a kenyér- és tésztafélék elkészítéséhez. Egyrészt sokkal többféle (alternatív) gabonát használtunk, másrészt előszeretettel készítettünk másféle növényekből is liszteket. Egyik legelterjedtebb és ma is széles körben használt növény természetesen a kukorica, de a világ számos pontján használják a szárított és porrá őrölt hüvelyeseket is tészták, lepények és kenyerek készítésére, alternatív lisztként. Ilyen például a hagyományos bab és a mungóbab, a szójabab, a csicseriborsó és a hagyományos zöldborsó is. De például Korzika több ősi és hagyományos étele készül gesztenyelisztből, hiszen a szelídgesztenye kellemesen édes, vízzel könnyen elegyíthető és kellően száraz állaga remekül alkalmas arra, hogy különféle lepények, köretek és kásák készüljenek belőle.

Így helyettesítsd a lisztet karfiollal vagy cukkinivel

De hogy jön ide a friss zöldség?

Elsőre teljesen lehetetlennek tűnik, pedig nem az: friss zöldség is lehet liszthelyettesítő. A karfiolt például egyre többen használják gabona helyettesítésére, gondoljunk csak a karfiolrizsre, ami jól elkészítve nagyszerű köretté válik, de a karfiol lehet tésztalap is pizzához, pitékhez, sós tarte-okhoz vagy akár quiche-hez is.

Karfiolból pizza vagy rizs

Ehhez annyi a dolgunk, hogy a felaprított – aprítógéppel a legkönnyebb és leggyorsabb – karfiolt, aminek állaga valóban a rizshez hasonlít a leginkább, még nyersen összekeverjük tojással, sóval, borssal és valamilyen tetszőleges sajttal – ebben az esetben tovább kell elősütni a „tésztát”.

A másik lehetőség, hogy a felaprított karfiolt egy hőálló tálban átmikrózzuk, hogy félig átfőjön, ezután lecsepegtetjük, és összekeverjük a tojással, fűszerekkel, sajttal, majd pizzaalakúra formázzuk a masszát, és a sütőben elősütjük annyira, hogy kellemesen barna színt kapjon, és tésztaszerűen elkezdjen összeállni. Ezután a hagyományos pizzához hasonlóan kerül rá a paradicsomszósz és a számos feltét, amit csak megkívánunk és szeretünk. Visszatesszük a sütőbe, és addig sütjük, míg a feltét megolvad, átsül.

A karfiol íze az elkészült pizzában egyáltalán nem lesz tolakodó, cserébe egy rendkívül egészséges és szénhidráttartalomban alacsony finomságot kapunk.

Ezzel az eljárással pedig nemcsak pizza, hanem a már említett többi sós finomság, pite, tarte vagy quiche is elkészíthető.

Cukkini, te csodás

A cukkini a másik zöldségünk, amiről rengeteg receptet találunk különböző tészta- és liszthelyettesítőkre keresve, nem véletlenül. A cukkini állaga, íze és beltartalmi értékei is nagyon alkalmassá teszik arra, hogy könnyen és eredményesen helyettesítsük vele a lisztet.

Édességekben, süteményekben, fasírtokban egyrészt a reszelt cukkinire cserélhetjük a liszt nagy részét, jó állagot ad majd az ételnek, anélkül, hogy eláztatná – egy dologra kell figyelni, hogy a süteményben a nedves hozzávalók mértékét csökkenteni kell a cukkini nedvességtartalma miatt.

De a cukkini vékonyra, hosszúra gyalulva nagyszerű spagettihelyettesítő is – pár pillanatig kell csak párolni, hogy még kellemesen ress maradjon, de ne legyen teljesen nyers. Mehet is rá bármilyen szósz, amit amúgy tésztára tennénk, emellett a karfiolhoz hasonlóan remek pizza- és lepényalap készíthető belőle.

Tonhalból tészta – na ne!

Ha a zöldségekkel már tettünk pár sikeres próbát, érdemes esélyt adni a tonhalnak is, egészen pontosan a sós lében eltett konzerv tonhalnak, amit lecsepegtetve, fűszerezve és tojással elkeverve szintén tudunk úgy formázni, hogy elősütés után pizzatészta alapként megpakolhatjuk mindenféle finomsággal. Az elősütés során ez az alap is elveszíti erősen halas ízét, finom és laktató ebéd vagy vacsora készülhet belőle minimális szénhidráttartalommal.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Még több gasztrotipp itt:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Társasházi pályázat három egyszerű lépésben

Május 31-ig küldhetitek el ötleteiteket az OTP Bank Társasházi Pályázatára. A határidő közeleg, de megéri sietni, hiszen 15 társasházi közösség nyerhet összesen 30 millió forint vissza nem térítendő támogatást.

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk