Így ne legyen pocsék a heti menü, csak mert nincs pénzed

Legyen gyors, finom, kiadós és olcsó – általában ezeket kívánjuk egy ételtől, ha diákként vagy egyedülállóként, kevés pénzből főzünk magunkra, de hajlamosak vagyunk figyelmen kívül hagyni, hogy tápláló és egészséges is legyen, sőt van, amikor a fenti jellemzők sem teljesülnek maradéktalanul. Pedig nem lehetetlen.

Nem ördöngösség összeállítani egy olyan olcsó heti menüsort, amivel akár előre is lehet tervezni, tele van csupa vitaminban és rostban gazdag alapanyaggal, és annyira finom, hogy az sem zavarja az embert, ha a hét több napján is asztalra kerül. Érdemes néhány olyan olcsó és egészséges alapanyagot beszerezni, amikre építve máris nagy a mozgásterünk.

Raguk, levesek, mártások

Érdemes nemcsak húsos ételekben gondolkodnunk ha olcsóbb heti menüt tervezünk – készíthetünk zöldséges (és húsos) egytálételeket, ragukat, amelyekbe kerüljön minél több gyökérzöldség és hüvelyes, ezek egyrészt gazdagítják az ételeket, másrészt laktatók és egészségesek.

A bab például nemcsak finom és rostban gazdag, hanem az agynak is jót tesz. Vehetjük szárazbabként vagy frissen lefagyasztva, de ugyanúgy tökéletes, ha konzervet használunk – készülhet belőle paradicsomos-chilis bab, mexikói ragu, főzelék, pástétom, de akár savanyú káposztával – amely szintén egészséges és olcsó alapanyag – párosítva is nagyszerű és kiadó étel készülhet belőle.

A hüvelyesek emellett nagyon finom és kiadós levesek alapjai is lehetnek, és hús nélkül is laktató finomságok készülhetnek belőlük.

Ez lehet egy magyarosabb, klasszikusabb ízesítésű gazdag leves, de készíthetünk olaszos minestronét is, vagy akár eltolhatjuk indiai vagy ázsiai irányba is.

Egyikhez sem kell igazán drága fűszereket beszereznünk, általában a legtöbb nagyobb szupermarketben kaphatók jó minőségű és nem túl drága fűszerkeverékek, amik ráadásul több főzésre is elegendőek.

Húsok és társaik

Bár jól tudjuk, hogy manapság a húsféle nem olcsó mulatság, de néhány megoldással olcsóbban sokféle étel kihozható belőlük. Ha például nem csak csirkemellet vagy combot veszünk, hanem egy többféle részében vagy akár egy egész csirkében gondolkodunk, máris készülhet az aprócsontos részeiből egy gazdag húsleves, a combjából valamilyen sült, a melle pedig jól működik nemcsak magában sütve, de a fent említett raguk és gazdag levesek gazdagítójaként is.

A raguk és sültek mellé kerülhet krumpli, tészta vagy rizs is – a lényeg, hogy itt is törekedjünk a változatosságra.

Minél többféle zöldséges fogás: dinsztelt káposzta, sült gyökérzöldségek és gumók, mint a zeller és batáta mind olyan viszonylag olcsó és kiadós alapanyagok, amikkel máris nemcsak extra kalóriához, hanem vitaminokhoz is jutunk.

A kész vagy félkész ételek azt az illúziót kelthetik, hogy gyorsan és viszonylag jó áron jutottunk ebédhez vagy vacsorához, de hosszú távon még akkor is megéri az idő nagy részében a saját főztünket enni, mert anyagilag jobban járunk, és nem utolsó sorban összehasonlíthatatlanul finomabb és egészségesebb a magunk szája íze szerint fűszerezett és elkészített étel, mint bármilyen gyorskaja.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!


Még több izgalmas gasztrocikk: itt

Címlapról ajánljuk