Ezekkel az alapanyagokkal helyettesítheted a fehér lisztet

Egy kicsit egészségesebben szeretnél étkezni idén, és elhagynád a gyorsan felszívódó fehér lisztet? Mutatjuk, mikor mivel helyettesítheted!

A fehér lisztet tartalmazó ételek nemcsak magasabb kalóriatartalommal bírnak, de alacsony rosttartalmuk miatt gyorsan felszívódó szénhidrátoknak számítanak, így a vércukorszintet is hirtelen dobják meg, aminek leesése után hamar farkaséhség jelentkezhet. Emiatt előfordulhat, hogy többször és többet eszünk a nap végére. Ezért is fontos, hogy ha fogyókúrázunk, vagy éppenséggel életmódot váltunk, cseréljük rostban gazdagabb alternatívára.

Pizza és kenyér készítéséhez

Az egyszemű búza, vagy más néven alakor egy ősi búzatípus, amelynek magasabb a fehérje- és antioxidáns-tartalma, mint a modern búzának. Rengeteg aminosavat tartalmaz, emellett azonban alacsony a szénhidráttartalma. Mivel elég sűrű, leginkább pizzatésztánál, kenyereknél illetve péksüteményeknél érdemes használni a fehér liszt helyett. Persze vannak egyéb lehetőségek is, ha teljesen elhagynád a lisztet:

Süteményekhez

Omlós és ropogós süteményekhez leginkább a mogyoró- vagy mandulalisztet javasoljuk. Ezeknek a liszteknek magas a fehérjetartalmuk, és vitaminokban is jócskán bővelkednek. Az sem elhanyagolható, hogy mivel nem semleges az ízük, így egy extra zamatot is adnak majd az édességeknek.

Panírozáshoz

Ha lisztbe forgatott natúr csirkemellre, esetleg klasszikus rántott csirkére vágysz, vagy valamilyen zöldséget rántanál ki, a fehér lisztes panírozás helyett próbáld ki, hogy kókuszlisztbe forgatod a húst. A kókuszdió húsából készült liszt gluténmentes, magas a rost-, a kalcium- és a magnéziumtartalma, és sok benne a fehérje. Halakhoz és rákhoz is tökéletesen passzol!

Sűrűsítéshez

A csicseriborsóliszt és a barna rizsliszt is kiváló mártások, illetve főzelékek sűrítéséhez. Míg az előbbinek magas B-vitamin-, vas-, folsav-, szelén-, mangán- és magnéziumtartalma van, addig az utóbbit azért javasoljuk, mert magasabb a fehérjetartalma, mint a többi lisztnek, ami segít a testsúlyszabályozásban. De a főzelékekből ki is hagyhatod a lisztet, erre mutatunk pár alternatívát:

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!

Ezeket olvastad már?

Forrásaink voltak.

Címlapról ajánljuk

További cikkek