Ez szerintünk a tökéletes kenyérlángos titka

Az olaszoknak megvan a pizzájuk, nekünk pedig itt a csodás, gazdag feltétekkel csábító kenyérlángos. De mi minden kell ahhoz, hogy a lepény tényleg olyan finom legyen, mint egy igazi kemencés langalló? A cikkből kiderül!

A kenyérlángos már évszázadok óta része a magyar gasztronómiának, nagyjából a 14. századig nyúlik vissza az élettörténete. Eleinte a maradék kenyértészta felhasználásának volt egy igen ízletes módja, és ebből nőtte ki magát azzá a búcsún, fesztiválon és más tömeges rendezvényeken, de akár otthon is könnyen elkészítethető lepénnyé, amit mind imádunk. Az igazán tökéletes, fokhagymás-tejfölös, szalonnás, sajtos kenyérlángosnak van néhány titka, vegyük most ezeket sorra!

Ez szerintünk a tökéletes kenyérlángos titka

A tészta

Nem egyszerű kelt tésztáról van itt szó, hanem egy főtt krumplival gazdagított, lágy és légies, de mégis tartalmasabb alapról, ezzel kezdődik minden langalló. Jól járunk vele, ha a krumplit egy kicsit előbb feltesszük főni, hogy mire a tészta begyúrásához érünk, legyen ideje egy kissé hűlni.

A forró krumpli ugyanis nem tesz jót a tésztának, az élesztő nem tud rendesen dolgozni, ha túl intenzív hőnek tesszük ki.

Ezért langyosan vagy hidegen keverjük el a főtt, összetört burgonyát a liszttel, felfuttatott élesztővel, olajjal és sóval. Vigyázzunk arra is, hogy az élesztő ne érintkezzen közvetlenül a sóval, mert ez is csökkenthet a hatékonyságán, lapos maradhat a tésztánk.

Várjuk ki türelmesen az egy órás kelesztést, adjunk elegendő időt a tésztának, hogy szépen megkeljen, így lesz igazán tökéletes alapja a lángosnak.

A tejföl

A kenyérlángos egyik legjellegzetesebb része az aromásan fokhagymás tejföl, amivel jó alaposan bekenik a tésztát. Több módszer is adott a tejföl beízesítésére, de szerintünk a legkevésbé macerás út, ha egy reszelőt választunk a feladathoz.

Ez nemcsak a késsel aprítás komplikációit veszi ki a képből, hanem arról is gondoskodik, hogy a fokhagyma alaposan és egyenletesen elkeveredjen a tejfölben. A reszelés után ugyanis szinte püré állaga lesz a hagymának, amit könnyebben el tudunk keverni, mint a szeleteket vagy kis darabokat.

Szintén érdemes egy kevés sóval, borssal ízesíteni a tejfölt, hogy ne maradjon íztelen a langalló közepe. Ugyan a feltétek (mind a sajt, mind a szalonna) sósak, az egységes ízhatás miatt nem árt, ha a tejfölbe is teszünk fűszert.

A feltétek

Persze ízlés szerint úgy alakíthatjuk a kenyérlángosunkat, ahogy csak akarjuk. De azért mégis a klasszikus hármas hívja elő a legtöbb emléket. A szalonna, lilahagyma és sajt mindegyike hoz valamit az asztalhoz, ebből áll össze egy fantasztikus harmónia, ami csak a langallóra jellemző.

A hagymát vágjuk vékonyabb szeletekre, hogy legyen ideje megpuhulni, a sajtot reszeljük le, a szalonnát pedig vágjuk kisebb kockákra. A megfelelő méret biztosítja, hogy minden alaposan átsül majd, és semmi nem marad nyersen.

A sütés

Nagyon fontos a sütés előtt az összeállítás: a kinyújtott tésztát érdemes egy villával megszurkálni, hogy jobban átsüljön, ne áztassa el teljesen a sok feltét. Ezután kenjük meg a tejföllel, és szórjuk rá a kiválasztott extrákat.

Rögtön a tejfölre kerüljön a hagyma (így nem fog megégni), majd a sajt (így lesz ideje megolvadni), legfelülre pedig a szalonnát szórjuk (így lesz lehetősége megpirulni).

Ha így nagyon szakszerűen összeállítottuk a langallónkat, mehet is a sütőbe, ahol 200 fokon 25-30 perc alatt készre is sül. Hagyjuk kissé hűlni, de mivel mégis frissen a legfinomabb, ne türtőztessük magunkat sokáig, essünk neki bátran. Jó étvágyat!

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!

Szívesen főznél együtt Steiner Kristóffal, Gáspár Beával, Sztarenki Dórival, Fancsikai Eszterrel vagy éppen Sass Danival? Most itt a lehetőség, a Nosalty és a Knorr közös Élményfőzésein ugyanis élőben főzhetsz együtt a sztárokkal, ráadásul még otthonról sem kell kimozdulnod, online csatlakozhatsz!
Az Élményfőzésről itt tudhatsz meg többet!


Még több tuti recept, amit érdemes kipróbálni:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Így gondozzuk helyesen az aloe verát

Az aloe vera egy igen sokoldalú növény, amit mind a gyógyászatban, mind a szépségápolásban már hosszú évszázadok óta használnak. De hogyan tarthatjuk életben a négy fal között, hogy mi is élvezhessük az előnyeit anélkül, hogy boltba vagy drogériába kellene rohannunk a belőle készült termékekekért?