Így étkezz húsmentesen, ha diétázol vagy sportolsz

A legtöbb diéta egyik alapköve a húsfogyasztás, de ez nem azt jelenti, hogy csak és kizárólag hússal lehetne fogyókúrázni és izmot növelni.

Rengeteg oka lehet annak, ha húsmentesen étkezel, teljesen mindegy, hogy vegán vagy vegetáriánus étrendet követsz. Többek között véded az állatokat, környezettudatosan élsz, kerülöd a feldolgozott élelmiszereket, vagy nem szereted a hús ízét. Sokan azt gondolják, hogy a húsmentes étkezéssel nem lehet fogyni, hiszen a különböző zöldségekben, mint például a krumpliban, sokkal több a kalória, illetve aggódnak amiatt is, hogy nem visznek be elegendő fehérjét, ami elengedhetetlen az izom növekedéséhez. Pedig ez egy hatalmas tévhit! Könnyedén ki lehet kerülni ezeket a buktatókat, csupán néhány dologra kell odafigyelni.

Fogyás vegán étrend mellett?

A fogyás kulcsa a kalóriadeficit. Tehát, ha kevesebb kalóriát viszel be a szervezetedbe, mint amennyit elégetsz, a húsmentes étrenddel ugyanúgy lehet fogyni, mint bármilyen tudatos, jól összeállított diétával.

Ez azonban csak akkor működik, ha kerülöd a gyorséttermeket, az egészségtelen ételeket pedig egészségesebb alternatívákra cseréled. A fehér kenyér helyett térj át teljes kiőrlésűre, a sült krumpliról édesburgonyára, a tortát pedig süsd házilag, csupa egészséges hozzávalóból. Mint minden fogyókúránál, itt is célszerű minimalizálni a finomított szénhidrátok bevitelét, ugyanakkor minél több fehérjét és rostot fogyasztani. A vegán vagy vegetáriánus étrendekben ugyanis előfordulhat fehérje- vagy energiahiány, bár ezeket viszonylag könnyű kiküszöbölni. Ennél nagyobb veszélyt jelentenek azonban egyes mikrotápanyagok, mint pl. a vas, a kalcium, a B12-vitamin vagy az omega-3 zsírsavak hiánya.  

Pótold mindig a fehérjét!

Az állati eredetű ételeket fogyasztók legtöbbször igen fehérjedúsan táplálkoznak, míg a vegánok a húsokat és a tejtermékeket gabona alapú alternatívákkal helyettesítik, a szénhidrátok bevitelét növelve, a fehérje helyett. Fogyassz minél több hüvelyest, hogy elegendő fehérjével lásd el a szervezeted. Szerencsére ma már vegán proteinmixek is léteznek, amelyek különböző növényi eredetű fehérjéket kombinálnak, igyekezve könnyen emészthető és minél jobb aminosav-összetételű termékeket előállítani.

Az omega3-zsírsavakat se felejtsd el!

Bár különböző étrendkiegészítőkkel is pótolhatod ezt a tápanyagot, természetesen ezek nem helyettesítik a kiegyensúlyozott táplálkozást, ezért egy vegánnak „kötelező" az étrendjébe az alábbi omega-3 zsírforrásokat rendszeresen beépítenie: olajos magvak, diófélék, ezek hidegen préselt olajai. Használhatjuk ezeket salátáinkba, kenyereinkbe!

Szeresd meg a teljes kiörlésű gabonákat!

A megnövelt szénhidrátbevitel miatt az egészséges vegán étrendhez kötelező az egyszerű szénhidrátokat, mint a fehér kenyeret és a tésztát, komplexre cserélni. Töltsd fel a konyhaszekrényed barna rizzsel, quinoával, kölessel és zabpehellyel! A kenyeret pedig vedd bioboltban, vagy süsd házilag tönkölyliszt és magvak hozzáadásával.

Figyelj itt is az adagokra!

Attól, hogy vegán vagy vegetáriánus vagy, még figyelned kell az ételek mennyiségére. A banánt, a szőlőt, az avokádót vagy épp a magvakat igen könnyű túltolni, amivel jelentősen növelhetjük a kalóriabevitelünket is.


Még több húsmentes:

Forrásaink voltak.

Címlapról ajánljuk

További cikkek