3 konkrét oka is van, amiért tényleg finomabbak a grillételek

A grillételek a nyári időszak kihagyhatatlan fogásai, mind szeretjük a füstös, pirult húsokat, zöldségeket. De vajon miért van ez? Jöjjön a magyarázat!

A grillételek egész nyáron boldogítanak minket: a legszaftosabb húsok, zsenge zöldségek a forrós rácson tökéletesre sülnek, és füstös ízükkel maradandó élményt okoznak minden évben. De honnan jön ez az élmény, mi áll a hátterében? A grillételek különlegességét több tényező okozza, vegyük ezeket sorra.

Íme, a grillezett ételek finom ízének tudományos magyarázata

Első tényező: a tűz

Természetesen semmihez nem hasonlíthatók a tűzőn készített ételek, sokkal komplexebbek, mint a konyhában, a tűzhelyen főzött fogások. Míg egy serpenyőben csak alulról kap hőt például a hús, addig a grillen egyszerre több irányból is.

A rács közvetlen hőt ad át, ettől beindul a pirulás. Éri még az ételt közvetett hő is, az alatta lévő ízzó szén irányából, és a forró levegő is segít.

A különleges íz ennek a hármas technikának köszönhető: a közvetlen hőtől megpirulnak egyes részek. Ahol nem érintkezik az étel, ott lassabb, pirulás nélküli sülés megy végbe, az ételek belseje pedig nem szárad ki olyan gyorsan a forró levegő miatt.

Második tényező: a pirulás

Grillezés közben a pirulás is egészen máshogy történik. Amikor az ételt magas hőmérsékletnek tesszük ki, végbemegy a Maillarad-reakció. Először elpárolog az étel felületén lévő víz, majd megindul a karamellizálódás.

Mivel a serpenyő egy kisebb, zártabb környezet, oda egyszerűbben beszorul a pára, ami gátolja a karamellizálódást. A grillsütőben több hely van, ráadásul forróbb is, ezért az étel inkább karamellizálódik, mint párolódik.

Ez mélyebb, komplexebb ízt okoz, egész pontosan a maltol és furan nevű vegyületek felelnek ezért: szénhidrátokból és cukorból alakulnak át, és diós, húsos, karamelles aromákat adnak az ételnek.

Harmadik tényező: a füstös íz

Nem lehet grillételekről beszélni füstös íz nélkül, ez a harmadik fontos tényező, ami miatt olyan finomnak érezzük őket. Egyrészt a szén vagy fa magától kibocsájt füstöt, amit tovább fokoz az ízzó darabokra csöpögő zsír. Ez megízesíti a füstöt, ami beleivódik a grillezett ételek belsejébe is.

A füstös ízért a lignán nevű molekulák felelnek, magát a füstösséget pedig azért érezzük nagyon erőteljesen, mert a legtöbb grillezett ételben (főleg a húsokban) zsír és víz is van, ezek pedig együtt erősen megfogják a füstös molekulákat.

Forrásunk volt.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Még több érdekes cikk a grillezérsről:

Címlapról ajánljuk

További cikkek